VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři středoevropské školy pracovaly na projektu

Stříbro - Žáci z Moncoutant, Vohenstrauß a Stříbra se zapojili do akce Tři školy jeden projekt

18.4.2009
SDÍLEJ:

Studentky stříbrského gymnázia.Foto: Gymnázium Stříbro

Celkem dvanáct dívek přišlo v pondělí 23. března ze stříbrského gymnázia do školy s napjatým očekáváním věcí příštích. Ten den se ve střední Evropě, ve Spolkové republice Německo, v malém městečku Vohenstrauß mělo objevit 49 dětí z dalšího malého městečka, z francouzského Moncoutantu. A proč to napětí na Gymnáziu ve Stříbře? Oněch dvanáct dívek se mělo zapojit do akce „Tři školy – jeden projekt“ právě se žáky ze zmíněných městeček.
V pondělí se Francouzi zabydlovali v Německu a v úterý navštívili naše hlavní město, tedy Prahu. My jsme dokončovali přípravy na následující dny.
Ve středu však nastal den D. Ráno kolem sedmé hodiny se 11 mladých dam (jedna z nás musela ze zdravotních důvodů zůstat doma) v čele s paní učitelkou Maškovou a paní učitelkou Baxovou vydalo do světa. Přesněji do Regensburgu. Přestupní stanicí se stal Vohenstrauß, kde jsme společně s Němci a Francouzi přesedli do společných autobusů.

Po příjezdu do Regensburgu jsme se rozdělili na 3 smíšené francouzsko – německo - české skupiny a vydali se na naučnou trojjazyčnou prohlídku města. Po prohlédnutí opravdu zajímavých míst jsme měli volno např. na nákup suvenýrů a po něm jsme se vraceli do Vohenstraußu, kde nás čekala diskotéka s občerstvením. Večer jsme se unavené vrátily domů.

Ve čtvrtek byla pro Francouze naplánována návštěva naší školy. Náš první úkol – výzdobu auly - jsme s úspěchem zvládly. O půl dvanácté dorazili Francouzi. Byli přivítáni v aule paní zástupkyní ing. Věrou Šedivou. A nám začala „šichta“. Náš další úkol spočíval v dovedení Francouzů do jídelny a pomoc při výdeji oběda. Říkaly jsme si, že to bude hračka, ale …. Musely jsme využít své přirozené komunikační inteligence a vysvětlit jim, jak všechno funguje. Pochopili – úspěch!

Po obědě jsme Francouzům předvedly naši školu. Vzhledem k tomu, že neovládáme francouzštinu, používaly jsme jako dorozumívací jazyk angličtinu. Tak jsme na tom byli všichni stejně. Na závěr jsme se přesunuli na radnici, kde nás přijal místostarosta Pavel Tóth.

Pátek 27. března se stal vyvrcholením celého týdne. Spolu s ředitelem školy Mgr. Milanem Deredimosem, jeho zástupkyní ing. Věrou Šedivou a učitelkami Mgr. Marií Maškovou a Bc. Petrou Baxovou náš pěvecký sbor (bylo nás šest) odjel znovu do Vohenstraußu, kde se tento den podepisovala partnerská smlouva tří škol - Gymnázia Stříbro, Realschule Vohen– strauß a College Charles Peguy Moncoutant. Po vystoupení starostů všech tří měst, tedy i našeho Mgr. Miroslava Nenutila, projevech ředitelů škol a mnoha dalších se začala ve všech třech jazycích, tedy v němčině, francouzštině a češtině, předčítat partnerská smlouva.

Následovalo její slavnostní podepsání. Fotoaparáty blýskaly a cvakaly, byl slyšet veselý hovor, protože mezitím jsme se my „děti“ občerstvovaly a vyměňovaly si adresy. Úplně nakonec se za každou školu podepsali i tři zástupci z řad studentů. Nakonec jsme se my a Francouzi odebrali do restaurace na oběd. Tam už jsme si většinou anglicky docela dobře popovídali. Za ty tři dny jsme vesměs všichni zapomněli na jazykovou bariéru, která nás dělila, a stali jsme se kamarády. Až se v květnu vydáme s Němci do Francie, už bude vše o mnoho jednodušší.

Anna Štičková. Autorka je studentka kvarty Gymnázia Stříbro.

18.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotbalisté Tachova snadno přehráli Okulu Nýrsko

V Plané se uskutečnil multižánrový festival Vyletnění
17

FOTO: Vyletnění se neslo v duchu svateb

FOTO: Druhý koncert kapel z partnerských měst měl úspěch

Stříbro – Již od odpoledních hodin začalo stříbrské náměstí ožívat proudícími lidmi. Na programu dne totiž byl v pořadí druhý koncert kapel z partnerských měst Stříbro a Vohenstrauss.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Obrazem: Dobrovolní hasiči soutěžili ve Ctiboři

Ctiboř - Na fotbalovém hřišti obce Ctiboř se opět konal již tradiční Memoriál Františka Žejdla a Memoriál Ing. Josefa Dvořáka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení