„My jsme se podíleli na značení turistické trasy,“ vyzdvihl Karel Kašpar z Klubu českých turistů. „Je to rozhodně velký přínos pro turisty. Například mlýny už leckde neuvidíte. Je ale pravda, že tady už jsou to taky jen zaniklé objekty,“ uvedl Kašpar. „Region se tím rozhodně zatraktivní. I stezka Milíře je zajímavou,“ mínil dlouholetý turista Karel Kašpar.

Celou akci inicioval Radovan Končický. „Na myšlenku mě ale přivedla kamarádka, která měla zpracované už nějaké hrubé rysy naučných stezek a když jsem to viděl, tak jsem si řekl, že bych mohl něco takového vytvořit i v okolí Třemešeného. Dokáže prostě nabídnout turistům hodně zajímavé věci,“ sdělil Končický.

Část stezky Milíře se věnuje pálení dřevěného uhlí v lesích na Kamenném vrchu a historii obcí Třemešné, Bezděkov, Mlýnské Domky a Nová Ves. Vodní mlýny se věnují Svaté Apoleně, mlýnům a fauně a floře na Bezděkovském potoce.

„Stezka Milíře je dlouhá zhruba čtrnáct kilometrů, část Vodní mlýny má jedenáct kilometrů,“ vypočítal Radovan Končický s tím, že akce vyšla na zhruba dvě stě tisíc korun a na finacování se podílela i Evropská unie.

Kudy kam a odkud na stezky

MILÍŘE

Trasa naučnéstezky začíná v Třemešném, odkud pokračuje po zelené značce na kamenný vrch a dál do údolí Mlýnského potoka, kde se po silnici stáčí na Novou Ves. Odtud pak naučná stezka pokračuje lesem na Svatou Apolenu, kde se napojuje na modrou turist. značku, podél které se vrací zpět do Třemešného.

VODNÍ MLÝNY

Stezka opět začíná v Třemešném, odkud pokračuje po modré na Svatou Apolenu, kde se uhýbá do Málkova a pokračuje údlím Bězděkovského potoka zpět do Třemešného. Při návratu do obce jsou místy v lese pod cestou ještě poznat dnes již zarostlé náhony, kterými byla přiváděna voda z potoka k prvnímu ze čtyř mlýnů v Bezděkově.