VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úder blesku zastavil hodiny na věži kostela

Tachov - Dvě hodiny odpoledne a dvě minuty. Přesně v tento čas zasáhl blesk věž kostela Nanebevzetí Panny Marie v Tachově. Poničil elektroinstalaci a hodinový stroj přestal odpočítávat čas.

10.6.2016
SDÍLEJ:

Blesk zasáhl kostelní věž kostela Nanebevzetí Panny Marie v Tachově. Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

K vzácnému úkazu došlo při bouřce, která se přehnala nad Tachovem ve středu odpoledne. Krátce po čtrnácté hodině se jeden z blesků svezl po kostelní věži. Následně se zastavily věžní hodiny a zhaslo věčné světlo na oltáři. „Ve středu v poledne ještě normálně zvonily zvony a vše šlo. Po bouřce jsem se večer vracel do kostela na mši, která je v osmnáct hodin. Jenže zvony už spustit nešly, byly vyhozeny jističe ovládání," řekl Deníku tachovský farář Václav Vojtíšek.

To ale nebylo jediné, co blesk způsobil. „Také nefunguje ovládání věžních hodin. Hodinovému stroji se samozřejmě nic nestalo, ten je mechanický, ale elektronika, jak se říká, odešla," ukázal na věži bleskem vytrženou část elektrického zařízení z rozvaděče umístěného u hodinového stroje. „Když jsme přišli před bohoslužbou, tak také pískal alarm a nešlo ozvučení kostela," dále popisoval škody na slaboproudé elektrice.

Hodiny se zastavily ve 14.02

Na oltáři dokonce na chvíli pohaslo i takzvané věčné světlo. „To jsem si ale dokázal opravit sám, prostě jsem vyměnil žárovku, která byla také poškozená výbojem. Elektrikář, co jsem s ním mluvil mi i řekl, že právě ty slaboproudé elektrické věci jsou na zásah blesku nejcitlivější," poukázal páter s tím, že škody jsou vlastně minimální v řádů tisíců korun a teprve se sčítají. „Můžeme být rádi, že nedošlo k něčemu většímu, k silnějšímu zásahu a třeba k poškození celé věže," dodal Václav Vojtíšek a vzkázal ochotným lidem, že uvítají jakoukoli finanční pomoc, příspěvek na opravu elektrického zařízení.

Věž kostela letos čekají jisté opravy. „Jestli to dobře dopadne, tak budeme pokračovat v opravách omítky na severní straně a také na straně nad střechou lodi kostela. Tam je to vždy nejdůležitější, protože každý větší odlomený kus omítky, který spadne na střechu, jí může poškodit," přiblížil farář s nadějí blízkou budoucnost oprav.

BLESK OBČAS UDEŘÍ, ALE ZÁZNAMŮ MOC NENÍ

Město Tachov mnohokrát v historii sužovaly různé větší či menší požáry a ty se samozřejmě nevyhnuly ani kostelu. Není ale znám případ, kdy by do kostelní věže udeřil blesk a událost byla následně zaznamenána. „O takových věcech vskutku není mnoho záznamů. Jediný dochovaný zápis je o zásahu blesku do hradební věže v roce 1770. Ta pak vyhořela a do doby, než byla zbourána, neměla střechu," řekl Deníku Štěpán Čadek z Muzea Českého lesa v Tachově.

Naposledy kostel jako takový vyhořel v roce 1963, ale nebylo to v důsledku přírodních událostí. K požáru došlo při opravách kostela. Ten podle dokumentaristů vyhořel asi šestkrát například za války Švédů, ale také veliký požár postihl chrám v Tachově roku 1492. Po něm byl pak kostel přestavěn.

Autor: Antonín Hříbal

10.6.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zahradník a organizátor výstavy ovoce a zeleniny  Herbert Hacker.

Chystají výstavu výpěstků

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Obora – Obec Obora ve spolupráci s bývalými obyvateli pohraničí a Česko-německým fondem budoucnosti obnovují Böttgerův památník.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení