VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úhyn jehňat: Chovatel porušil zákon

Třemešné – Na jednání zastupitelstva se majitel ovcí odmítl ke smrti jehňat vyjádřit.

9.3.2010
SDÍLEJ:

Pět mrtvých jehňat v igelitovém pytli putuje na pitvu. Karel Bobál ze Záchranné stanice živočichů ve Studánce (na snímku) je převezl v pondělí do Tachova, odkud budou převanena na Krajskou veterinární správu do Plzně.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Nedostatečná péče ze strany chovatele o mláďata ovcí byla příčinou jejich smrti. (Deník o úhynu téměř třicítky jehňat už informoval) Vyplývá to z pitevních nálezů a ze závěrů Krajské veterinární správy Plzeň. „Šlo o jehňata stáří do jednoho týdne. To musíme mít na mysli. V tomto případě jde ze strany chovatele z Třemešného stoprocentně o zanedbání chovatelské péče a jednoznačně byl porušen Veterinární zákon,“ uvedl Marek Svoboda, vedoucí oddělení péče o pohodu zvířat Krajské veterinární správy Plzeň.

Ta na chovatele podala trestní oznámení a věc řeší státní zástupce v Tachově. „Toto trestní oznámení bylo podle obsahu přezkoumáno dozorovým státním zástupcem a následně dnešního dne (pondělí) postoupeno k prověření Policii ČR, Službě kriminální policie a vyšetřování v Tachově,“ uvedl okresní státní zástupce v Tachově Milan Pózel. Zda a jaký trest chovateli hrozí, se zatím neví. „Vzhledem k tomu, že šetření je teprve v počátku a nelze stanovit, zda dojde k potvrzení či vyvrácení podezření ze spáchání dosud blíže nespecifikovaného trestného činu, považuji úvahy o hrozícím trestu v této fázi trestního řízení za spekulativní a z tohoto důvodu tedy nelze k této otázce podat relevantní informaci,“ dodal státní zástupce.

Chovatel ovcí je zastupitelem Třemešného a podle názoru Radovana Končického je úhyn jehňat vážná věc. Proto na pondělním jednání zastupitelstva žádal o zařazení dalšího bodu programu, ve kterém by se chovatel vyjádřil k informacím, které zveřejnil také Tachovský deník v souvislosti se smrtí jehňat. „Kauza se ho týká a zastupitel by se k tomu měl zde vyjádřit,“ řekl Končický. „Já ctím presumpci neviny a jediné informace mám ze sdělovacích prostředků. Nemám žádné podklady pro to, abychom mohli o situaci jednat,“ namítl starosta František Borský. „Nemáme jedinou oficiální informaci a tudíž ani nevíme, zda jde o trestný čin nebo přestupek, a zda se to bude nějak řešit,“ pokračoval starosta.

Souvislost mezi úhynem ovcí a tím, že chovatel je činný v obecním zastupitelstvu, popřel také zastupitel Karel Gebauer. „V této chvíli to spolu vůbec nesouvisí. Pokud se situace posune k trestnímu stíhání a obec bude muset zaujmout stanovisko, tak to uděláme. Ale nyní je to záležitost jen jeho a to, že je členem zastupitelstva s tím nemá nic společného,“ vysvětlil na jednání Gebauer. Požadavek Končického tedy hlasováním nebyl zařazen na program jednání zastupitelstva. Starosta mimo bod jednání vyzval chovatele, zda se k situaci chce vyjádřit, ten to ale odmítl. Na konci jednání sdělil Deníku, že případ je teprve v šetření. „Jsou to vše jen polopravdy. Víc neřeknu,“ reagoval na informace z médií.

Autor: Antonín Hříbal

9.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Táborníci se seznámili s prací policistů, některé úkony si mohli i sami vyzkoušet.
2

Táborníci se stali svědky únosu. Pod dohledem policistů stříleli i ze samopalu

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Na nájezdu i výjezdu D5 u Nové Hospody pokračují stavební práce

Nová Hospoda/Bor – Z důvodu právě probíhající rekonstrukce, která potrvá do středy 30. srpna, upozorňujeme řidiče na úplnou uzavírku výjezdní i nájezdové větve dálnice u Nové Hospody.

Fotbalisté Tachova snadno přehráli Okulu Nýrsko

Tachov – Fotbalisté FK Tachova po výhře v Mýtě se poprvé v KPM představili domácím fandům. V cestě za výhrou jim měla být Okula Nýrsko.

FOTO: Vyletnění se neslo v duchu svateb

Planá - Město Planá během uplynulého víkendu ožilo multižánrovým festivalem Vyletnění.

FOTO: Druhý koncert kapel z partnerských měst měl úspěch

Stříbro – Již od odpoledních hodin začalo stříbrské náměstí ožívat proudícími lidmi. Na programu dne totiž byl v pořadí druhý koncert kapel z partnerských měst Stříbro a Vohenstrauss.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení