VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Užívat naplno si budu příští slavnosti

Tachov - Starosta Tachova Ladislav Macák v rozhovoru pro Deník.

15.8.2014
SDÍLEJ:

Ladislav MacákFoto: DENÍK/Jiří Kohout

Pro Ladislava Macáka, starostu Tachova, bude letošní ročník Historických slavností posledním ve funkci. V podzimních komunálních volbách už nekandiduje, a tak bude roli hostitele vykonávat naposledy – po šestnácti letech.

Pane starosto, jak si budete letošních slavností užívat?
Já si budu užívat hlavně ty příští, protože příští rok je po letech konečně prožiji jako běžný občan. Letos mne o slavnostech čeká spoustu povinností hostitele, takže na užívání nebude čas ani pomyšlení.

Co vás v roli hostitele čeká především?
Tak je to dopoledne oficiální zahájení slavností na náměstí. Pak samozřejmě vítání hostů. Zveme hlavně kolegy ze sdružení měst s husitskou tradicí, početná delegace přijede z našeho německého partnerského města Stadtroda, starostové z měst a obcí na Tachovsku a řada dalších. Oficiální přijetí a setkání s hosty máme v refektáři muzea. Tímto děkuji paní ředitelce Hutníkové za poskytnutí prostor, čímž nám vychází hodně vstříc, protože zámek prochází rekonstrukcí. Jako hostitel se našim hostům budu rád věnovat. Čeká mne také historický průvod a potom v neděli ráno si musím projít město, abych se ujistil, že se uklízí, že je vše v pořádku…

Zmínil jste se, odkud přijedou oficiální hosté. Pravidelně také jezdí delegace z Tachova na Českolipsku. Přijedou i letos?
Určitě, ti nemohou chybět (úsměv). Už několik let k nám na slavnosti jezdí početná skupina z Tachova na Českolipsku, bez nich by to už ani nešlo. Také letos se sem chystají a už se na ně těšíme.

Vím, že rád chodíte na fotbal. A pouťový fotbal byste si neměl nechat ujít. Dostanete se na něj vůbec?
Letos nám udělali trochu čáru přes rozpočet, protože začínají už ve tři hodiny odpoledne, kdy ještě dochází historický průvod. Ale alespoň na druhý poločas se musím jít podívat. Pouťový fotbal, o ten bych nerad přišel (úsměv).

Řekl jste v úvodu, že si budete užívat hlavně ty příští slavnosti. Na co se nejvíce těšíte z toho, co vám v posledních letech kvůli povinnostem unikalo?
Je toho hodně. Vždycky si rád projdu řemeslný jarmark kolem kostela, to se mi daří i teď, ale za rok si na to mohu udělat více času. A určitě se podívám do jízdárny. Tam vždycky bývá zajímavý program i s kostýmovanými prohlídkami, ale já jsem se tam o slavnostech už dlouho kvůli jiným povinnostem nedostal. Tak si to za rok vynahradím.

Příští rok už budete řadovým občanem. Přeci jen, nebudou vás, jak se říká, svrbět dlaně, aby vše dobře dopadlo, aby byl všude pořádek, nebudete si říkat toto by mohlo být lepší, tady to přehnali, jinde naopak něco chybí…
Jako že bych měl tendenci jim do toho mluvit (úsměv)? To rozhodně ne. Slavnosti připravuje tým zkušených lidí, kteří ví, co mají dělat a určitě to tak bude i příští rok. Ale i když si příští slavnosti budu užívat jako běžný občan nebo návštěvník, budu se na ně dívat trochu jiným pohledem. Budu jim přát, aby vyšlo počasí, budu jim přát, aby se vše obešlo bez incidentů, určitě si občas řeknu, že něco by se mohlo vylepšit a že jinde se zase naopak něco velmi povedlo. Ale i když mne třeba řada věcí lhostejným nenechá, nechám si to pro sebe (úsměv).

O slavnostech je na náměstí a v ulicích centra spousta stánků s různými dobrotami. Jak se vůbec starosta města jako je Tachov o pouti stravuje?
Úplně normálně. Ale když jsme vítali oficiální hosty na zámku, vždycky tam býval raut, kde se dalo najíst. Letos je přijetí hostů kvůli prostorám v muzeu bez rautu, ale každý dostane stravenku a může si ve městě něco dát. Já si stravenku brát nebudu a rád a s chutí si dám odpoledne na fotbale třeba klobásu.

A co doma? Vím, že se tam v sobotu moc nedostanete, ale udržujete jako řada jiných rodin pouťové tradice, že se dělají spousty řízků, salátu, sekaná, vepřová se zelím a podobně?
Takhle my doma o slavnostech nevyvařujeme (úsměv), jíme úplně normálně jako v jiný všední nebo víkendový den.

Autor: Jiří Kohout

15.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Jasná obloha nad Borem nabídla barevnou podívanou.
33

Draci se vznášeli nad Borem

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Stavitelé chrámů vystavovali v Paříži

Tachov – Už během loňského školního roku se žáci Základní školy Kostelní Tachov zapojili do projektu Hraví architekt – hraví stavitelé chrámů.

Zlatá hlavička Koláře: Viktoria dobyla Letnou!

Praha – Dokázali to! Fotbalisté Viktorie Plzeň zvítězili i v desátém kole první ligy. V Praze na Letné porazili Spartu 1:0 brankou Daniela Koláře. Zároveň desátým vítězstvím v řadě překonali rekord Sparty z podzimu 2011 v počtu vítězství od začátku sezony.

Kapři a líni se stěhovali do Mže i Úhlavky

Sytno – V sobotu se sytenský rybník zaplnil rybáři, kteří vybírali ryby z rybníka, ale také i desítkami přihlížejících, kteří se přišli potěšit krásným slunečným dnem a pohledem, který se naskýtá pouze jednou v roce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení