VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V CHKO Český les byla otevřena nová naučná stezka

Tachovsko - Je sobota 10. října a do mlhavého a mokrého hvozdu za Lesnou se sjíždí a schází nápadně mnoho lidí. Nemají zbraně ani zelené kabáty, a tak nejde o lovce či honce.

13.10.2009
SDÍLEJ:

VEDOUCÍ SPRÁVY CHKO ČESKÝ LES Jindřich Horáček (vlevo) otevírá za účasti zástupců města Tachov a dalších hostů naučnou stezku Podkovák. Foto: Miroslav Trégler

Jen někteří z nich sbírají houby, a tak lze s jistotou vyloučit i masový houbařský zájezd. Věc se zdá prostá, máte–li po ruce správné informace. Dostal jsem před pár dny do schránky pozvánku, na níž mě Český svaz ochránců přírody Sylva Lunae, Správa CHKO Český les a Lesní správa Přimda (Lesy ČR a.s.) zvou na slavnostní otevření naučné stezky Podkovák.

Nemusím ani prohlédnout obrázek v levé půli pozvánky a je mi to jasné. Znám Podkovák léta, jde o lesní vrchoviště a taková stezka představuje chodníček vykrucující se mezi blatkami, nad houpavými rašeliníky a světem keříčků. Ten svět je ostatně popsaný na cedulkách přímo u jednotlivých rostlin, zvířata zas mají své stopy vykreslené tu a tam do některého z prkýnek. Zajímavý nápad. Základní informace o místě samotném poskytují tabule na nástupní plošině a v altánku u jezírek v nitru rašeliniště a také na místě rozdávaný tištěný průvodce.

Otevření stezky proběhlo samozřejmě na místě samém, ale tím odpoledne s „ochranáři“ v Českém lese nekončilo. Nedaleké „Malé Rendezvous“ vonělo občerstvením a vzhledem k počasí velmi milým ohýnkem, z útrob chaty zněly tóny dixielandu pana Smrčky. To vše na „pozadí“ desítek hlasů známých i neznámých. Lidí, jež mají se stezkou samotnou i ochranou přírody v Českém lese cosi společného, lidí, jež fandí Českému lesu a mají jej rádi. Jinak by je asi nenapadlo vyměnit v sychravém počasí lesní kout za teplo domova.

Tak a teď něco k samotnému Podkováku. V roce 1973 (přehlášeno v roce 1997) zde byla na 5,63 ha vyhlášena přírodní rezervace. Situovat jí lze do nadmořské výšky 705 – 710 metrů, na prameniště Lesního potoka pod Pustý vrch (745 m), asi dva a půl kilometru jihojihozápadně od Lesné. Spolu s nedalekými Farskými bažinami jde o nejznámější rašeliniště v CHKO. Podkovák je však menší, komornější a vhodnější k demonstraci vývoje, květeny a zvířeny rašelinných biotopů Českého lesa. Roli hraje i jeho lepší dostupnost, pevná lesní svážnice rašeliništěm přímo prochází. A u ní začíná naše stezka.

Využiji tohoto článku ještě k poděkování všem, kdo se na instalaci stezky a organizaci příjemného odpoledne v podzimní krajině Českého lesa podíleli. Všem, kteří se snaží přiblížit často složité a odborné teze ochrany přírody veřejnosti. Protože příroda není něco, co existuje mimo nás lidi, ale jsme její součástí a naše stopa je v ní více než viditelná. Myslím, že i laik si po zhlédnutí biotopu rašeliniště zblízka uvědomí, že jde opravdu o výjimečná místa v naší krajině a že druhy obklopující dřevěný chodníček na Podkováku nerostou všude a na potkání. A tam někde začíná i úcta a šetrnější přístup k takovýmto místům. A smysl naučných stezek v krajině.

MIROSLAV TRÉGLER

13.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Fotbalisté Tachova snadno přehráli Okulu Nýrsko

V Plané se uskutečnil multižánrový festival Vyletnění
17

FOTO: Vyletnění se neslo v duchu svateb

FOTO: Druhý koncert kapel z partnerských měst měl úspěch

Stříbro – Již od odpoledních hodin začalo stříbrské náměstí ožívat proudícími lidmi. Na programu dne totiž byl v pořadí druhý koncert kapel z partnerských měst Stříbro a Vohenstrauss.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Obrazem: Dobrovolní hasiči soutěžili ve Ctiboři

Ctiboř - Na fotbalovém hřišti obce Ctiboř se opět konal již tradiční Memoriál Františka Žejdla a Memoriál Ing. Josefa Dvořáka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení