VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V klubu Reset se maká i smysluplně tráví volný čas

Stříbro – V loňském roce se ve Stříbře téměř na zelené louce podařilo vybudovat nízkoprahový klub pro děti a mládež. Sem chodí mladí lidé ze Stříbra trávit svůj volný čas i řešit svoje problémy spojené s dospíváním.

14.2.2012
SDÍLEJ:

Michal Kandler, vedoucí nízkoprahových klubů v Tachově a ve Stříbře.Foto: DENÍK/Václav Šimek

O fungování zařízení jsme si povídali s Michalem Kandlerem, vedoucím klubu se jménem Reset.

Co vše bylo třeba, aby mohl klub vůbec vzniknout?

Vyhráli jsme soutěž Plzeňského kraje na zajištění služby z prostředků Evropského sociálního fondu. Získali jsme do pronájmu vhodné prostory od města Stříbra a zaučili nový tým odborníků specializovaných na práci s dětmi a mládeží včetně poskytování sociálních služeb jako poradenství, krizová intervence nebo plánování osobních cílů s klienty. Dále jsme vybavili prostor potřebným vybavením a zútulnili ho pro mladé lidi.

A jak to vypadá se samotnými klienty?

Získat si klienty a jejich důvěru je nejtěžším krokem při zakládání takové služby. Na tom pracujeme průběžně, avšak důkazem je narůstající zájem o služby jako kariérní poradenství, pomoc se školou nebo partnerskými vztahy. Zejména u starších klientů nad osmnáct let. Protože považujeme tuto část práce za velice důležitou, také s ohledem na rozvoj místní komunity, tak rozšiřujeme od letošního roku požadovaný věk pro vstup do zařízení od dvanácti do šestadvaceti let.

Je vůbec služba tohoto typu třeba?

Hmatatelným dokladem potřebnosti naší činnosti je pro mě statistika využívání našich služeb. Během tři čtvrtě roku fungování jsme pomohli čtyřiašedesáti klientům ve věku od dvanácti do dvaceti let. Poskytli jsme služby v rozsahu více než sedmi set hodin. Skutečnou lidskou hodnotou jsou pro mě však konkrétní příběhy našich klientů, kterým se díky naší spolupráci podařilo vyhrát taneční soutěž, najít si práci, zvládnout obtížný rozchod nebo náročné rodinné prostředí.

Jakou formou pracujete s klienty?

Uspořádali jsme desítky akcí pro mladé lidi ze Stříbra i pro veřejnost. Klienti se na nich organizačně i finančně spolupodíleli. Byly to například různé sportovní akce, výlety do přírody, vánoční večírek nebo preventivní semináře o rizikovém užívání alkoholu, bezpečném sexu nebo zaměstnání. Podařilo se nám v praxi uplatnit smysl poskytování našich služeb, kterým je poskytnutí zázemí pro smysluplné trávení volného času a seberealizaci mladých lidí. V podobných zařízeních na malých městech se toto obvykle daří až po několika letech navazování důvěry.

A to všechno organizujete sami?

Většinou ano, ale určitě bych rád zmínil některé, bez jejichž spolupráce a podpory by se naše činnost neobešla. Zejména vedení Města Stříbra, sociální odbor, Centrum podpory rodiny, vedení a zaměstnanci škol, kteří s námi v loňském roce aktivně spolupracovali.

Chystáte nějaké změny pro další rok?

V letošním roce plánujeme aktivity zaměřené na zvyšování právního povědomí a povědomí zdravotních rizik spojených s dospíváním, strukturovaný program pro zlepšování dovedností k získání a udržení si zaměstnání a zvýšení kapacity zařízení rozšířením otevíracích dnů klubu.

Autor: Václav Šimek

14.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Ze zákulisí veteránského motokrosového závodu ve Stříbře.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Vuřty seniorům griloval starosta

Stříbro - Nová pergola u Domova pro seniory ve Stříbře je dokončená, a tak mohla jednoho teplého odpoledne hostit obyvatele domova, kteří si zde udělali pěkné společné grilovací odpoledne. 

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Starají se židovský hřbitov i o kulturní dění v obci

Stráž – Pro svou organizaci používají historické názvy, které platily v českých obcích před rokem 1850.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení