„Žáci základní školy měli možnost absolvovat po osmé třídě ještě tříleté středoškolské studium," přiblížila začátky Michaela Halíková, zástupkyně ředitelky a kantorka.

Princip stejného vzdělávání existoval na gymnáziu mezi lety 196 až 1968, kdy žáci pokračovali ve studiu po 9. třídě základní školy na takzvané střední všeobecně vzdělávací škole.

Rok 1968 s sebou přinesl nejen velké změny ve společnosti, ale i zavedení čtyřletého studia. „Škola v té době naplnila tři paralelní třídy v ročníku a dojíždějícím studentům nabídla ubytování ve vlastním domově mládeže," zavzpomínala zástupkyně.

Přelomovým se stal rok 1974, kdy se zázemí školy přesunulo do budovy v Pionýrské ulici, do budovy, která funguje dodnes. „Část výuky i nadále probíhala i v sousední budově základní školy."

Po revoluci, v roce 1991 byla škola zařazena do sítě šestiletých gymnázií. V té době někdejší pedagogové zpracovali specifický program, jehož předností byla možnost vybrat si pro poslední dva roky studia jednu z nabízených profilací – humanitní, přírodovědnou nebo univerzální. „Od té doby přicházejí na gymnázium žáci po ukončení sedmé třídy základní školy," vysvětlila Halíková s tím, že tehdy už se učilo jen v objektu v ulici Pionýrské.

Gymnázium vypracoval i svůj vlastní školní vzdělávací program s názvem Naše škola je jednička, v jehož osnovách najdete pestrou nabídku skladby vzdělávacího procesu. „Studenti mají možnost si zvolit některé předměty svého zaměření. Především druhý cizí jazyk, kterým musí doplnit povinnou angličtinu. Hovoříme tedy o ruštině, němčině nebo španělštině. V předposledním ročníku, kdy je student již předběžně rozhodnutý, jakým směrem se bude jeho budoucí vysokoškolský život ubírat, volí buď profilaci humanitní, nebo přírodovědnou," sdělila zástupkyně ředitelky. S jeho volbou je spojena nejen povinná škála předmětů daného zaměření, ale také možnost samostatně si vybrat semináře.

Studenti zdejšího gymnázia se účastní mnoha vědomostních a sportovních soutěží, reprezentují svou školu nejen v krajských a celorepublikových kolech, ale mnohdy také na úrovni nejvyšší – mezinárodní. „Nelze při této příležitosti nepřipomenout dva vynikající úspěchy studenta Le Anh Dung, který v letech 2011 a 2012 postoupil až do mezinárodního kola matematické olympiády a v obou případech obsadil druhé místo na světě," připomněla Halíková velký úspěch jednoho ze studentů.

Na gymnáziu studují v současné době dvě stovky žáků, mezi nimiž našly své pevné místo také děti vietnamské, ukrajinské či arabské národnosti. Školu navštěvují nejen děti z Tachova, ale například z Plané, Kladrub, Bělé nad Radbuzou nebo Přimdy a Boru.

Můžeme z vlastní zkušenosti potvrdit, že za dlouhá léta se na škole vystřídala spousta skvělých pedagogů. „Pedagogický sbor tvoří v současné době jedenadvacet vysokoškolsky vzdělaných učitelů," vypočítala zástupkyně Halíková.

Studium na gymnáziu rozhodně nepatří mezi nejjednodušší volbu, ale pokud je student cílevědomý, důsledný a ochotný přijímat spoustu nových podnětů, dokázat sobě i své rodině, že základem jeho snu o studiu na vysoké škole je maturitní vysvědčení, pak jistě i po letech ocení roky strávené právě na gymnáziu.

Nyní kantoři chystají program, při kterém se gymnázium představí. Akce, při které se budete moci na „gympl" podívat a zavzpomínat na studentská léta nebo navštívit budovu, kde bude jednou studovat váš potomek, přijďte 28. dubna mezi 15. a 17. hodinou. „Rádi si s vámi popovídáme, ukážeme, jak vypadá naše zázemí v současnosti, budete si moci prohlédnout vystavenou fotodokumentaci napříč zmíněnými pětapadesáti předchozími lety. Výstava fotografií bude instalována již 23. dubna 2014 v proskleném vestibulu gymnázia. Mnohé snímky budou viditelné i jen zvenku přes sklo," pozvala Michaela Halíková.