VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Tachově objevovali ptačí svět

Tachov – Skupina zájemců o přírodu si v neděli ráno přivstala, aby odhalila tajemství aleje vedoucí z Tachova do Světců.

25.4.2010
SDÍLEJ:

Vítání ptačího zpěvu v Tachově.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Čtrnáct účastníků výpravy zasvětil do tajů ptačího zpěvu člen České společnosti ornitologické Karel Machač. Hned úvodem se účastníci dověděli aktuální informace z pozorování. „V sobotu jsme slyšeli první kukačku. Šlo letos o první pozorování v Plzeňském kraji,“ upoutal pozornost přítomných Machač. Ornitologové takto ještě pozorují vlaštovky, skřivany, čápy a rorýsy.

Výprava prošla trasu směrem do Světců a cestou naslouchala zvukům ptáků. „Skupina pěvců se liší od ostatních druhů tím, že mají hlasové ústrojí, proto mohou zpívat. Ostatní ptáci se jen ozývají, jako třeba labutě,“ vysvětlil ornitolog a dodal pro mnohé překvapující informaci: „Největší náš pěvec je krkavec.“ Další zajímavost týkající se Tachovska na sebe nenechala dlouho čekat. „Máme tady dva páry orla mořského a někdy bývá vidět přímo nad Tachovem. Dále je Tachovsko třetím místem v rámci republiky, kde se rozhodli hnízdit jeřábi popelaví,“ informoval Machač.

Cestou účastníci slyšeli a viděli sýkorky, pěnice, pěnkavy, kosy, rehky, červenky, budníčky. Zaslechli zvuky datla a kukání kukačky. Také se dověděli, proč pěvci zpívají. „Toto je můj místní okrsek, zde budu hnízdit a nikoho sem nepustím. To oznamují svým zpěvem. Pokud sok nedodrží hranice, je systematicky vyháněn. Pokud by totiž byly dva páry blízko sebe, nedokázaly by uživit mláďata,“ řekl průvodce, který také vysvětlil důvod úbytku vrabců. „Podle posledních předpokladů k tomu ve městech dochází tím, že mizí neupravené plochy, například staré keře, kde se mohou schovávat. Musí přelétat z místa úkrytu do místa, kde je potrava a překonávat rušné ulice. Tam pak dochází ke zraňování ptáků,“ objasnil jednu z možných příčin mizení vrabců. Na vesnicích je tomu podobně. Postupně mizí dvorky se slepicemi a přirozeně zarostlé zahrady a s nimi i tradiční český pták vrabec.

Autor: Antonín Hříbal

25.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení