VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Tachově se představí Drietomanka

Tachov - Zahraničního hosta si pozvali organizátoři cyklu Do Tachova za dechovkou aneb Beze spěchu s Josefem Pospíšilem a hosty na pátek 20. března. Ve společenském sále Mže se od 18 hodin představí slovenská dechovka Drietomanka

16.3.2009
SDÍLEJ:

DrietomankaFoto: drietomanka.cz

Tradice dechové hudby ve slovenské Drietome sahá až do roku 1866, kdy v této pohraniční obci u Trenčína vznikla první dechovka. Letos tedy Drietomanka oslaví 143 roků své existencie, což ji řadí mezi nejstarší dechovky na Slovensku.

Významným obdobím novodobých dějin drietomské dechovky byla 50. léta, kdy začal Pavol Stopka vyučovat v Drietome mladé hudebníky a tak vznikla v Drietome další dechovka. Pavol Stopka byl významný hudební pedagog, sběratel a upravovateľ lidových písní. S Drietomankou začal novou éru dechové hudby na Slovensku. Kapelníkem Drietomanky byl Ivan Husár. Pod jeho vedením natočila Drietomanka v 70. letech čtyři LP desky. Nejznámější je „Ten drietomský hájik“.

Dalšími kapelníky byli Štefan Bretschneider a Jaroslav Múdry st., který vedl Drietomanku 20 let. Drietomanka účinkovala převážně v trenčínském regionu, v rámci celého Slovenska, ale i na Moravě. Roku 1974 se představila i v maďarské televizi a vystupovala na Zemi živitelce v Českých Budejovicích. V roce 1986 účinkovala v přímém přenosu rakouského rozhlasu a televize ORF.

Dalším významným obdobím byly roky 1991 – 93, kdy se kapela omladila. Roku 1994 se kapelníkem stal Jaroslav Múdry ml. Nová sestava Drietomanky navázala na úspěchy předchozích generací a získala si příznivce nejen na celém Slovensku, ale i v České republice, Maďarsku, Polsku, Rakousku, Německu, Francii, Itálii Belgii, Švýcarsku a Nizozemsku. Mezi nejvýznamnější úspěchy kapely patří ocenění na mezinárodní soutěži dechových hudeb Zlatá křídlovka v Hodoníně. Vítězné trofeje si Drietomanka odvezla i z dalších soutěží.

V letech 1998 – 2000 spolupracoval s kapelou po umělecké stránce Ludvík Soukup. Pod jeho vedením získala Drietomanka na 13. ročníku Zlaté křídlovky v Hodoníně v roce 1998 stříbrné umístění a nahrála dva zvukové nosiče „V tej Drietome“ a „Veselosť je medecína“.

Od roku 1999 Drietomanka každoročně organizuje Drietomský festival dechových hudeb.

V roce 2002 nahrála Drietomanka čtvrtý nosič s názvem „Zábudlivý šuhaj“.

V roce 2003 se kapela zúčastnila mezinárodního festivalu v Prahe. Účinkovala v televízi.

O rok později získala třetí místo na Mistrovství Evropy dechových hudeb.

V letech 2005 až 2008 nahrála postupně další tři hudební nosiče.

Autor: Jiří Kohout

16.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dvě loupežná přepadení za noc

Rodinný dům v Bezdružicích byl zřejmě zasažený bleskem.
5

Zřejmě po zásahu bleskem vzplál rodinný dům v Bezdružicích

Invalida volal o pomoc. Pečovatel popíjel a ignoroval ho

Klatovy – Otřesný případ lidské lhostejnosti odhalili před několika dny klatovští městští policisté v jednom z tamních bytů. Na zemi tam ležel invalida a zoufale volal o pomoc. Když se do bytu strážníci spolu s hasiči dostali, zjistili, že s mužem je v bytě jeho ošetřovatel.

FOTO: Absolventi učňovských oborů přebírali výuční listy

Planá – Vskutku velký den nastal pro studenty učňovských oborů Střední školy živnostenské v Plané. V kostele sv. Petra a Pavla zde za účasti rodinných příslušníků, kamarádů a známých přebírali z rukou ředitele školy Josefa Máry, dalších zástupců školy a vedení města své výuční listy.

Plzeň se proměnila ve velkou pivní zahrádku

Plzeň - Centrum západočeské metropole se v sobotu proměnilo ve velkou pivní zahrádku.

Nález v jehličí: kožená brašna plná válečných dokumentů z Tachova

Lesná – O tom, že ještě po více než sedmi desítkách let od války se dají najít zajímavé věci ukryté v zemi, se nedávno přesvědčili tachovští hledači. V jehličí zahrabanou koženou tašku plnou dokumentů našli kousek od obce Lesná v Českém lese.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies