VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Včelaření v Chodové Plané žije, navzdory problémům

Chodová Planá - Chodovoplánští včelaři zůstávají aktivní a každoročně vyvádí nová včelstva, a to i navzdory všeobecnému poklesu zájmu o toto chovatelské odvětví.

28.6.2011
SDÍLEJ:

DLOUHOLETÁ TRADICE VČELAŘSTVÍ. Josef Dvořák a Jindřich Janoch (zleva) se v Chodové Plané věnují včelaření už řadu let. O Chodských a Svatojánských slavnostech předvedli návštěvníkům, co taková práce a koníček obnášíFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

Po dlouhá desetiletí tak udržují rodinnou tradici. Novodobá historie včelaření v Chodové Plané sahá totiž až k poválečnému období. Jak se tou dobou začali do příhraniční obce stěhovat první osídlenci, začala se tam objevovat také první včelstva. Včelaři postupně předávali zkušenosti z otce na syna. „Osídlenci si přivezli jedno, dvě včelstva. V každém hospodářství bylo tehdy zvykem jich mít hned několik,“ říká Jindřich Janoch, jednatel včelařů v Chodové Plané. Právě jeho otec byl dlouholetý včelař a jablko tudíž nepadlo daleko od stromu.

I v Chodové Plané ale dochází k úbytku včelařů a s nimi i včelstev. Přibližně před třiceti lety měla organizace kolem padesáti členů. „Kočovalo se, měli jsme přes třicet kočovných vozů. A bylo tehdy nějakých sedmnáct set včelstev,“ vypráví včelař a předseda místní organizace Josef Dvořák. Ten přišel do Chodové Plané v roce 1967 jako voják. Za dva roky na to se oženil a včelařství se učil od tchána. „A pak přibližně od roku sedmdesát osm včelařím i já,“ pokračuje Dvořák v popisu historie.

V současné době má Jindřich Janoch pětadvacet včelstev. „To je dvacet pět truhlíků, úlů. Včelstvo obsedá kolem sedmi rámků, to jsou tisíce včel v jednom včelstvu,“ vypočítává pro představu.

Včelaři mají ale společné trápení. „Legislativa je jedna věc, nemoce včelstev druhá. Momentálně nás ale nejvíce trápí výkupní cena medu. Ta se pohybuje mezi čtyřiceti, padesáti korunami. To jsme v podstatě na úrovni, kdy se cukr a benzín prodávaly za sedm korun,“ uvádí potíže Dvořák. Včelaři tak poslední dobou vydělají to, co do včelstev vloží. „Nula od nuly pojde,“ lakonicky dodává. Včelaření tudíž zůstává srdeční záležitostí a je spíše o vztahu k přírodě. „Kromě ekonomického efektu jde o to, že to člověka baví. Někdo volný čas věnuje sportu, jiní včelaření,“ poukazuje Dvořák. Mají sice některé stálé zákazníky, ale oproti například Německu je zde v Česku poměrně málo odběratelů na mnoho včelařů. Kdo má do deseti včelstev, tak je schopný med odprodat. V případě většího množství se včelař tak může dostat do potíží. „Legislativa nám umožňuje takzvaný prodej ze dvora. Med pak nemusí mít rozbor a sklenice nemají etikety. Pokud chce ale včelař prodávat med do obchodu, musí mít med rozbor a sklenice musí být označena etiketou,“ popisuje dále možnosti a povinnosti.

Včelaření není jen o stáčení medu a jeho prodeji či konzumaci. „Včelařský rok začíná někde kolem prvního září. Musíme ošetřovat rámky, mezistěny. Sečteme včelstva, zkontrolujeme jejich stav a musí se nakrmit, protože se jim bere med. Krmí se tak patnácti až dvaceti kily cukru. Děláme také veterinární opatření proti brouku varroa. Včely zazimujeme a úl se zavře,“ popisuje předseda práci včelařů. V zimě připravují mezistěny a provádí osvětovou činnost. Mají schůze. „Přijde březen, to včelstva zkontrolujeme, pokrmíme a nasadí se medníky,“ dodává k včelařskému roku.

A jaký med jeho včelky dělají? „Většinou květový med a smíšený. Les, lípa, javor, malina. Mě ale chutná nejvíce směs,“ uzavírá předseda.
Včelaři svoji činnost prezentovali také na Chodských a Svatojánských slavnostech. Návštěvníci tak mohli vidět zblízka úly, medomety a řadu dalších věcí spjatých s láskou ke včelám.

Autor: Antonín Hříbal

28.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejdelší vlasy
5

Kraj rekordní a kuriózní

Ilustrační foto.

O víkendu startuje okresní přebor

AKTUALIZOVÁNO

FOTO, VIDEO: Ulicemi Tachova tekla nafta, skvrna se táhla devět set metrů

Tachov – Skvrnu vyteklé nafty v délce několika stovek metrů museli ve středu dopoledne likvidovat hasiči ve spolupráci s silničáři v centru Tachova.

Zemřel Robert Gilbert, velitel jednotky, která osvobodila Domažlice

Domažlice – V pátek 11. srpna zemřel ve věku 102 let Robert Irvine Gilbert. Americký veterán, který se v roce 1945 aktivně podílel na osvobození Domažlic. Robertu Gilbertovi byl v loňském roce jmenován čestným občanem Domažlic.

FOTO: Černobílá kafírna nabídla pouťové koláčky i kávu

Kladruby – Uplynulý víkend patřil v Kladrubech pouti. Tradičně už ji město Kladruby pořádá na několika stanovištích, kde si každý návštěvník pouti najde to, co je mu nejbližší.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení