VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve středu přijdou Tři králové

Tachovsko – Podle staré lidové tradice přijdou do řady českých domácností koledovat Kašpar, Melichar a Baltazar.

4.1.2010
SDÍLEJ:

Zleva Jiří Kasal, Petr Tycar, Jaroslav Pospíšil, Jindřich Pomyje.Foto: DENÍK/Eva Pomyjová

Jedná se vlastně o lidové označení pro mudrce, kteří podle evangelií navštívili Ježíše v Betlémě krátce po jeho narození a přinesli mu zlato, kadidlo a myrhu. V západní liturgické tradici je svátek Tří králů ztotožněn se slavností Zjevení Páně a církev jej na západě i východě slaví 6. ledna.

Podle legendy byli tři mudrci pohané, hvězdopravci zřejmě z Arábie. V evangeliích není ale řeč o králích, ani o jejich počtu. Počet tří je zřejmě odvozen od počtu darů, které od nich Ježíš obdržel. Dokonce i jména Kašpar, Melichar a Baltazar jim byla přiřknuta zřejmě až v lidových vyprávěních.

Svátek tří králů je dvanáctým dnem Vánoc a fakticky jím Vánoce vrcholí a končí. V českých domácnostech se tento den odstrojují vánoční stromky a výzdoba se v krabicích schovává pro příští vánoční zdobení domů.

Tři králové jsou dodnes uctíváni jako patroni poutníků a hříšníků. V katolických zemích se 6. ledna píše posvěcenou křídou na dveře domů a chlévů zkratka KMB nebo latinský ekvivalent CMB. Za každým písmenem má být křížek, nikoli znaménko plus, jak se mnozí domnívají. Tři křížky zde symbolizují nejsvětější trojici. Za třetí kříž za zkratkou se píše letopočet. Zkratka se vykládá jako iniciály tří králů. Původní text ale zní Christus mansionem benedicat, což znamená ať Kristus požehná tomuto příbytku po celý rok.

Tradiční tříkrálovou koledu využívá už několik let katolická charita k organizování Tříkrálové sbírky jejíž výtěžek každoročně putuje na dobročinné účely. „V Boru je sbírka zaštítěna oblastní charitou Bor. V pondělí jsme zapečetili pokladničky. Začali jsme se sbírkou v patnáct hodin. Děti s doprovodem dospělé osoby vyrazili po požehnání koledníků z kostela do ulic Boru, Holostřev, Lužné, Skviřína, Nové Hospody, Přimdy a mnoha dalších obcí v okolí. Šedesát procent výtěžku ze sbírky bude věnováno Domovu pro seniory a pět tisíc korun pošleme do Indie holčičce, kterou jsme si adoptovali na dálku,“ sdělila nám členka rady borské charity Anna Řezníčková.

V Plané začne Tříkrálová sbírka v sobotu. „Sbírka bude probíhat v Plané, Chodové Plané a dále v obcích, které zvládneme projít,“ řekl plánský farář Jaroslav Šašek.

Ve Stříbře zahájí Tříkrálovou sbírku 7. ledna vystoupením Mateřské školy Soběslavova na radnici. „Budeme společně s dětmi Základní školy Mánesova koledovat ve Stříbře a okolních vesnicích. V minulých letech jsme se přesvědčili o tom, že lidé na vesnicích jsou daleko vstřícnější, než lidé ve Stříbře,“ řekla Teresa Kupcová ze stříbrské charity.

Autor: Markéta Kaprhálová

4.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve Stříbře se uskutečnil druhý koncert kapel z partnerských měst
15

FOTO: Druhý koncert kapel z partnerských měst měl úspěch

Jak reklamovat koupený dům či byt

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Obrazem: Dobrovolní hasiči soutěžili ve Ctiboři

Ctiboř - Na fotbalovém hřišti obce Ctiboř se opět konal již tradiční Memoriál Františka Žejdla a Memoriál Ing. Josefa Dvořáka.

Chystají výstavu výpěstků

Sulislav – Malý sálek sulislavského pohostinství bude hostit nevšední výstavu. Jde o výstavu ovoce a zeleniny a k vidění bude 26. a 27. srpna. 

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení