VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vesnice roku 2009: Kostelec získal Modrou stuhu

Zvíkovec, Kostelec - V Kostelci mají opět důvod k oslavě. Po řadě významných ocenění z minulých ročníků, včetně Bílé stuhy za práci s mládeží, mu letos patří Modrá stuha, kterou získal za společenský život v obci.

7.8.2009
SDÍLEJ:

Starosta Kostelce František Trhlík (vlevo) přebírá porcelánovou plaketu od ředitele odboru ministerstva pro místní rozvoj Jiřího Vačkáře.Foto: DENÍK/Václav Havránek

Modrou stuhu přijal z rukou hejtmanky starosta Kostelce František Trhlík ve Zvíkovci na Rokycansku, který se stal vítězem letošní soutěže Vesnice roku Plzeňského kraje.

„Ocenění je obrovskou poctou nejen pro mne, ale i pro obyvatele naší obce a vůbec pro všechny, kteří se na společenském životě v Kostelci podílí,“ sdělil nám starosta své první dojmy po vyhlášení výsledků.

Modré stuze patří v pomyslné hirarchii ocenění druhé místo, hned za Zlatou stuhou pro vítěze. „Jsem přesvědčený, že je v našich silách v budoucnu získat i to nejvyšší ocenění. Stejně tak přemýšlí i naši spoluobčané, kteří doufali, že jí získáme už letos. Musíme ale zůstat nohama na zemi. I tohle je pro nás obrovký úspěch,“ dodal kostelecký starosta.

Vedle Modré stuhy patří Kostelci nároková dotace od ministerstva pro místní rozvoj. „Měla by se pohybovat okolo čtyř set tisíc korun. Tyto finance budou určeny pro další rozvoj obce. Ten by nám právě mohl v příštích letech pomoci k získání nejvyššího ocenění,“ podotkl Trhlík.

Obci náleží také dvacetitisícová odměna. „Peníze poslouží k uspořádání oslav. Sezveme všechny občany,“ nastínil starosta. Modrá stuha a porcelánová plaketa budou umístěny v zasedací místnosti.

V letošní soutěži nepřišli zkrátka ani zbylí účastníci soutěže z tachovského regionu. Rozvadovu patří zvláštní ocenění za začleňování národnostní menšiny do života obce, Broumovu pak diplom za vzorné vedení obecní kroniky.

„Každé ocenění je pro nás významné. Určitě jsme na vyhlašování nejeli s žádnými velkými ambicemi,“ uvedl starosta Broumova Ondřej Stec.

Letošní soutěže se zúčastnilo devatenáct obcí z Plzeňského kraje. „Jejím cílem je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji své domoviny, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňování programů obnovy vesnic a upozornit veřejnost na význam venkova,“ vysvětluje náměstek hejtmanky Plzeňského kraje pro oblasti regionálního rozvoje a fondů EU Ivo Grüner.

Soutěže se mohou zúčastnit obce vesnického charakteru, které mají maximálně 5 250 obyvatel a které mají zpracovaný vlastní strategický dokument zabývající se rozvojem obce, program obnovy vesnice nebo program rozvoje svého územního obvodu. Do soutěže se obec hlásí vždy jako celek, včetně všech svých místních částí. Registrační poplatek je stanoven ve výši 2 koruny za každého občana přihlašované obce.

Autor: Miloš Němec

7.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Ze zákulisí veteránského motokrosového závodu ve Stříbře.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Vuřty seniorům griloval starosta

Stříbro - Nová pergola u Domova pro seniory ve Stříbře je dokončená, a tak mohla jednoho teplého odpoledne hostit obyvatele domova, kteří si zde udělali pěkné společné grilovací odpoledne. 

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Starají se židovský hřbitov i o kulturní dění v obci

Stráž – Pro svou organizaci používají historické názvy, které platily v českých obcích před rokem 1850.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení