VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Větrníky u obce nechceme, říkají obyvatelé Záchlumí

Záchlumí - Většina občanů Záchlumí nesouhlasí s výstavbou větrných elektráren, které by měly vyrůst v blízkosti obce. Zdejší obecní úřad se dozvěděl, že ČEZ má v úmyslu v blízkosti obce vystavět několik větrníků

17.3.2009
SDÍLEJ:

STAROSTKA ZÁCHLUMÍ Šárka Trávníčková Deník seznámila s projektem Větrný park Stříbro. Záchlumští se pomocí petice jasně vyjádřili, že park u obce nechtějí.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

„Na Stříbrsku by jich mělo vyrůst sedm. Čtyři nedaleko obce, z toho jeden v našem katastru. Všechny v okruhu osm set, až dvě stě metrů od obce. Slýcháváme, že se problematika týká spíše Stříbra, ale větrníky se týkají především života v Záchlumí,“ poukazuje na problém starostka Záchlumí Šárka Trávníčková.

Obecní úřad seznámil obyvatelstvo se záměrem a zajímal se o jejich názor. „Mnoho lidí nám volalo s nesouhlasnými reakcemi a chtěli referendum. Zvolili jsme ale petici, která je rychlejší, levnější a pro zastupitele více vypovídající. Většina občanů je proti případné stavbě větrníků,“ dodala starostka.

Zastupitelé hájí názor občanů a domnívají se, že by elektrárny přinesly jen negativa. „Domnívám se, že větrníky svým otáčením vytváří infrazvuk, který škodí lidskému organismu a zdraví je to nejcennější, co máme. Nehledě na to, jaké budou mít větrné elektrárny dopad na krajinný ráz,“ podotkla Trávníčková.

„Ano, je zde otázka finančního přínosu obci. Máme určitou finanční nabídku, ale ta je minimální. Chceme peníze na rozvoj obce, potřebujeme peníze, ale ne za každou cenu,“ doplnila.

Názory občanů v Záchlumí jsou rozdílné, převažuje ale názor, že větrníky by v okolí obce vyrůst neměly. „Víte, já už v obci žiji od roku 1945. Myslím si, že když si lidé z ČEZu něco usmyslí, tak to udělají. Nechci, aby tu větrníky stály, ale nic s tím nejspíš neuděláme,“ řekl smířlivě Jan Mráz.

S výstavbou se ale nechce smířit Bohumila Adamovičová. „S výstavbou jednoznačně nesouhlasím a nelíbí se mi, že by zde měla vyrůst taková monstra. Jinak se o to více nestarám,“ uvedla.

K problematice se vyjádřil i ČEZ. „Vše nyní záleží na tom, jak se vyjádří stříbrské zastupitelstvo. Pokud se ke stavbě vyjádří kladně, budeme dále jednat s okolními obcemi. Pokud záměr neschválí, projekt na Stříbrsku skončí. Dokonce i krajský úřad řekl, že větrníky schvalují, ale že musíme mít také podporu obcí,“ řekl Deníku Ladislav Březina, specialista rozvoje z ČEZ Obnovitelné zdroje.

Na možnost, že by se větrníky v okolí obce měly začít stavět, se připravují i v Záchlumí.

„Nemáme sice páky na to, abychom projekt překazili, ale budeme v případě výstavby účastníky řízení a budeme jednat. Kdyby šlo do tuhého, budeme protestovat,“ řekla starostka Trávníčková.

Rozhodující jednání stříbrského zastupitelstva se uskuteční 23. března.

Autor: Josef Holek

17.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení