VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Věž kostela je v horším stavu, než Křížovníci očekávali

TACHOV - Stavební práce, týkající se opravy věže kostela Nanebevzetí Panny Marie v Tachově, začaly. Po výstavbě osmnáctipatrového a čtyřicet metrů vysokého lešení přišla na řadu obhlídka věže restaurátorem

1.10.2008
SDÍLEJ:

Pražský restaurátor Milan Hubeňák (vpředu) spolu se stavbyvedoucím Marcelem Poláčkem kontrolují stav okenního oblouku věže tachovského kostela Nanebevzetí Panny Marie.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

„Nejprve bude nutné vše potřebné očistit a zpevnit. Poté začneme pracovat na doplnění chybějícího kamene,“ říká Milan Hubeňák z pražské restaurátorské firmy.

Kameny chybí hlavně kolem rámu okna pod věžními hodinami a mají lehce načervenalou barvu. Právě barevnost kamene možná potrápí restaurátory. „Bude těžké sehnat přesně takovou žulu. Nevíme totiž, zda byla pro výstavbu kostela těžena někde na Tachovsku,“ obává se restaurátor.
Kvůli opravě se zřejmě omezí chod jedněch hodin. Stavební firma, provádějící opravu, hledá možnost, jak zamezit při pracech případnému poškození ciferníku a ručiček. „Hodiny pečlivě zabalíme a bude-li to možné, sundáme ručičky,“ uvádí stavbyvedoucí Marcel Poláček z plzeňského Pegisanu, který se specializuje na opravy památek.

Celý kostel je opravován na etapy a nebude tomu jinak ani u věže. Obnovy se zřejmě dočká jen její horní část. „Před rokem jsme prováděli kompletní výměnu krovů a krytiny na bočních lodích kostela. Také byla staticky zajištěna věž uvnitř. Nyní opravíme horní římsy a hlavně místa kolem okna. Právě tam jsou nejvíce vypadané kameny,“ vysvětluje Poláček. Opravy se dočká také oblouk nad oknem. „Ten zřejmě utrpěl poškození za války a pak byl neodborně vyspraven,“ dodává stavbyvedoucí s tím, že práce by měly být hotovy do příchodu letošní zimy.

Rozsah oprav je závislý na investičních možnostech majitele kostela. Tím je řád Křížovníků s červenou hvězdou. Částka uvolněná na opravu je zatím milion a dvacet jedna tisíc korun. „Veliký objekt vyžaduje veliké investice. Původně jsme mysleli, že za ty peníze opravíme mnohem více, ale po postavení lešení se zjistilo, že věž je v horším stavu, než jsme čekali,“ řekl Milan Němeček, ředitel Správy majetku rytířského řádu Křížovníků s červenou hvězdou.

Autor: Antonín Hříbal

1.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení