VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Pohraničníci si připomněli minulé časy

CHODOVÁ PLANÁ - V době Schengenského prostoru a Evropy bez hranic se Klub českého pohraničí o svoji existenci nebojí

8.9.2008 12
SDÍLEJ:

Bývalí příslušníci pohraniční stráže se sešli v Chodové Plané.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Vystavené uniformy, dobová literatura, nabízené knižní tituly Teď když máme co jsme chtěli a Sloužili jsme v pohraniční stráži, prapor, zástavy. Sto třicet příznivců Klubu českého pohraničí (KČP), většinou bývalých pohraničníků, diskutujících a vzpomínajících na dobu před desítkami let, kdy ještě na hranicích stála signální stěna a heslem doby bylo „Neprojdou“. Taková byla atmosféra devátého setkání pohraničníků, které se odehrálo v Chodové Plané.
„V naší republice existují lidé, kteří jsou natolik bezohlední, že kdyby bylo po jejich vůli, tak tady my pohraničníci už dávno nejsme. Buďme tedy jednotní, pevní a odhodlaní bránit čest pohraniční stráže.“ I taková slova diskutujících padala na setkání.

„Takováto setkání pořádáme jako připomenutí minulosti a také proto, že existuje snaha o kriminalizaci pohraniční stráže,“ uvedl Stanislav Kvasnička z Plané na adresu případů, kdy současná justice soudí jednotlivé členy pohraniční stráže, kteří ve službě někoho zabili na útěku přes státní hranici.
Kromě účasti na programu setkání si mohli přítomní zakoupit literaturu popisující službu na hranici, kterou prodávali u vchodu Karel Bláha a Zdeněk Eret, oba členové KČP. „Přijel jsem až z Plzně. Setkání se účastním pravidelně, hlavně pro můj vřelý vzah k České republice,“ poukázal Karel Bláha. „Sice jsem nesloužil u pohraničníků, ale plně se ztotožňuji s myšlenkou, že když zůstane naše pohraničí české, zůstane českou i celá naše vlast,“ odpověděl na otázku, co ho láká k účasti.

Radost z náhodného setkání měl Václav Šalom. „Sloužil jsem koncem padesátých let v Dyjákovicích a zde jsem našel rodáka z místa mé služby,“ řekl Šalom, který v kulturním domě potkal Pavla Kořénka, jenž sloužil jako spojař a voják z povolání v Plané.

V době Schengenského prostoru a Evropy bez hranic se KČP o existenci nebojí. „Klub českého pohraničí existuje a existovat bude, protože jsou zde požadavky sudetských Němců a existuje z té strany reálná hrozba naší vlasti,“ zdůraznil předseda národní rady KČP Karel Janda.

Autor: Antonín Hříbal

8.9.2008 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení