Jak to u Vás vše začalo?

Vlastně už v mém dívčím věku. Měla jsem menší sbírku hezkých lahviček, nebyly však jen od vůní. Když jsem se stěhovala z bytu na další místo, tak jsem část sbírky vyhodila. Dnes vím, že to byla hrozná chyba, neboť některé flakonky asi už nedohledám. Možná to mám i v genech, můj dědeček byl sklář, to by mohlo vysvětlit vztah ke sklu a mým povoláním jsou květiny. Takže v tomto spojení vidím jasně flakon s květinovou vůní. Časem jsem začala sbírat staré toaletní soupravy produkci našich českých skláren. Jenže přátelé začali nosit i flakonky a já neodolala a sbírku jsem rozšířila i o flakony našich, ale i prestižních zahraničních firem. K tomu se přidal zájem o historii firem, dnes už některých i zaniklých a je z toho pořádný „kůň“ a ne koníček.

Znáte hodně sběratelů, kteří mají stejný zájem?

Ne, je nás jen pár, kteří sbírají tento sortiment a přitom je tak osobní,a tak blízký tělu i mysli, protože vůně je vlastně vše kolem nás.

Toaletní souprava, co si pod tímto pojmem přesně mají čtenáři představit?

Toaletní souprava je sestava flakonu s rozpašovačem na kolínskou vodu, flakonu se zabroušeným hrdlem a ozdobným špuntem , mističkou na šperky a drobnosti, a dózou na pudr. Velikost těchto souprav závisela na počtu členů v rodině a jejich movitosti. To pak mohla obsahovat i párové svícny, vázy, misku na bonbony, misky na zubní kartáčky, hřebeny, zrcadla atd. Vyráběly se ve sklárnách v různých barvách s různým zdobením.

Byly i dříve ozdobné flakony jako dnes?

Nebyly, vůně se prodávaly v obyčejných lékárenských lahvičkách v lékárnách. Odtud si je dámy přinesly domů a jednoduše přelily do krásného toaletního flakonu, který měly doma na toaletním stolku. Až kolem roku 1905 si pan Coty, který otevřel ve Francii módní salon, dal pro svou vůni udělat krásnou lahvičku s obalem a umístil ji na pult před oděvní zboží, a tím způsobil převrat. Každý salon pak chtěl mít svou vůni ve své lahvičce. Následně začaly vznikat módní salony a k nim i parfémy například Coco Chanel.

Vaše sbírka obsahuje flakony různých zemí, máte v ní nějakou velkou zvláštnost?

Mám několik flakonků z Egypta, při jejichž výrobě jsem dokonce byla. Foukač ze skleněné trubičky přímo na ulici tvoří slabostěnné flakonky, které dozdobí. Překvapení je v tom, že tyto flakonky jsou zhotovovány převážně z českého skla, jež se tam v podobě trubiček vyváží.

Zajímavé flakony jsou třeba z Arábie –Dubai, jsou hodně zdobené a potažené sametem a obsahují orientální vůně, kterým říkáme, že jsou těžké. Ve velkém počtu tam tyto těžké vůně používají i muži, tady by se nám to zdálo divné. Je to právě otázka prostředí, protože každá vůně potřebuje své klima, jako květiny z nichž jsou vůně vyrobeny. Ty také voní jen při určité příležitosti, buď musí mít slunce, nebo vlhko, nebo a to voní hodně květin v podvečer. A to vlastně ovlivňuje i parfém, každý voní jinak v jiném prostředí a každý voní jinak na jiné ženě. Budete mít sto žen a použijou-li stejný parfém, na každé bude konečná vůně jiná. Proto by si ženy něměly kupovat parfém jen na doporučení. Je potřeba zkusit jej na své kůži, ne na papírku.

Slyšela jsem, že flakon, jako nosič vůně vždy něco znázorňuje?

Ano je to tak, pokud se zadává požadavek na výrobu vůně, tak již v tento moment musí parfumér – návrhář komponovat složení parfému podle požadavků zákazníka a s tím jde ruku v ruce flakon a jeho tvar, barva skla, uzávěr, zdobení, ale i krabička, taktéž její tvar a barva, i materiál z něhož bude vyrobena. Po výrobě následuje jeho reklama a i tvář, která jej propaguje. Ve finále by měly tyto faktory spolu tvořit harmonický celek, který nám o vůni řekne naprosto vše.

Který flakon z vaší sbírky máte nejraději?

To nemohu specifikovat. Mám zde flakony, které mají svou historii, dali mi je lidé, kteří je mají u mě vlastně v jako by v úschově, nesmím je nikam dát ani půjčit, natož rozbít. Jsou po lidech, které měl někdo velmi rád, šly s člověkem celá léta, jsou zabaleny ve voňavých kapesníčcích, prostě jsou částí někoho, mají svůj příběh, a to je na nich to krásné. I já mám flakonky od vůní, které jsem od někoho dostala, a ty si chráním.

Jaký flakonek máte nejmenší a jaký největší?

Nejmenším flakonkem je asi miniatura parfému Ma Griffe od firmy Carven má jen dva centimetry, a tím největším je určitě reklamní flakon firmy JOOP!. Ten je vysoký celých pětačtyřicet centimetrů.

Před několika lety jste měla i výstavu flakonů, plánujete někdy v dohledné době ještě nějakou?

Netroufnu si říci, že v dohledné době. Byla bych však velmi ráda, kdyby se našly ve Stříbřeči okolí prostory, a tím bych mohla sbírku veřejnosti ukázat. Soustavně na obsahu sbírky pracuji a rozšiřuji i její informativní část.

Jak se vlastně skladuje dvouapůltisícová sbírka flakonů. To máte vše doma?

Ne, mám to na určitých místech u známých, domů by se mi vše nevešlo, tam mám jen menší část sbírky.

Vzkážete něco čtenářům?

Ať vnímají, jak svět kolem nich krásně voní.