VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vojenský veteránský spolek hledá příznivce z Tachovska

Tachovsko – Zájemci o vojenskou historii z období monarchie chtějí obnovovat památníky i diskutovat.

9.12.2014
SDÍLEJ:

Hledáme potomky, informace Emanuela Šimánka z Diany, kterému byly uděleny dva diplomy vojenskými veteránskými spolky. Foto: Archiv F.Václava

Dříve byly snad v každé větší vesnici. Vzpomínalo se tam na někdejší vojenskou službu. Řeč je o vojenských veteránských spolcích, které sice v Česku existují i dnes, na Tachovsku však, ale není ani jeden. Právě proto a ve vztahu ke svým zálibám se rozhodl František Václav ze Lhotky takový jeden veteránský spolek založit v našem regionu. „Aby se trochu rozhýbala jednak diskuze o období monarchie a také aby se zde dělaly věci podobně jako jinde. Jde vlastně také o tachovskou historii," říká o svém záměru s tím, že jedním z hlavních cílů je obnova památníků obětem první světové války.

Hnacím impulzem byly jednak jeho sběratelské zájmy a také v poslední době získání dvou zajímavých dokumentů. Jde o diplomy udělené Emanuelu Šimánkovi z Diany vojenskými veteránskými spolky v Přimdě a Rozvadově. Ptal se například v Přimdě na úřadě, zda o tom neví nějaké historické souvislosti, ale podle sběratele nic nedohledali, nevěděli. Prý také kvůli tomu, že Přimda byla za druhé světové války poničena bombardováním a mnoho cenných dokumentů nenávratně zmizelo.

Na Tachovsku nově vzniklý vojenský veteránský spolek naváže a bude čerpat ze zkušeností Svazu c.k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české, který podobné spolky zastřešuje. „Jde o spolek lidí, kteří vskutku pracují. Za poslední dva roky obnovili na dvacet pět pomníků," dále popisuje Václav, jež je čestným členem uvedeného svazu.

První počin vznikajícího vojenského veteránského spolku na Tachovsku je už v plánu. František Václav hodlá obnovit pomník právě ve Lhotce. "Udělám to. Buď sám nebo ve spolupráci se spolkem," poukazuje.

Snahu založit na Tachovsku vojenský veteránský spolek vítá Hynek Domalíp ze Svazu c.k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české. „Snažíme se obsáhnout celou republiku a na Tachovsku podobný spolek ještě není. Takže celé té věci jsem nakloněn," podotýká a dodává, že: „budeme nápomocni, jak jen to půjde. Je dobré, když se něco dělá pro lidi, aby například věděli, kde žijí, jakou má to místo historii."

Zapojte seHledáme příznivce a zájemce o historii vojenství. Chcete-li přispět informacemi nebo se aktivně účastnit dění spolku, ozvěte se na antonin.hribal@denik.cz nebo přímo zakladateli vojenského veteránského spolku na Tachovsku Františkovi Václavovi na telefon: 603172194

Spolky vojenských vysloužilců byly 
a jsou zakládány například pro…
… pro připomenutí generacemi neprávem opomíjeného hrdinství našich předků, bývalých vojáků c. k. armády, prokázaného bezpočtukrát na všech bojištích mnohých válek a bitev v minulosti vybojovaných.
…pro připomenutí jejich statečnosti, s níž často hleděli smrti do tváře a přesto věrně a neochvějně stáli v řadách vojsk pod císařským praporem k obraně své vlasti.
…pro připomenutí jejich hrdosti, s níž tito dříve udatní bojovníci později oblékali slavnostní uniformu vojenského vysloužilce.
…pro připomenutí jejich ušlechtilosti a obětavosti, s níž se starali o své nemohoucí a nemocné druhy.
…pro připomenutí jejich věrnosti, s níž stáli při sobě až do svého posledního dne.
…pro připomenutí památky našich pradědů a dědů. Zdroj:vyslouzilci.cz

Hledáme potomky, informace
Emanuela Šimánka z Diany, kterému byly uděleny dva diplomy vojenskými veteránskými spolky.

Autor: Antonín Hříbal

9.12.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dvorek nabídne hudbu i divadlo

V prostorách Jízdárny ve Světcích se uskutečnil čtvrtý koncert cyklu Dveře Jízdárny dokořán.
10

Jízdárnu rozezněly lovecké rohy

Stropní ventilátory zvýší komfort při čekání na úřadě

Tachov – Vydýchaný stojící vzduch na chodbách Městského úřadu v Tachově, který návštěvníky ničil při návštěvě budovy především v letních měsících, je minulostí.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení