VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vřesovce a zimostrázky, zákonem chráněné keříky borových lesů

Tachovsko – Mezi zvláště chráněnými rostlinami se nachází i několik keřů a keříčků.

29.3.2011
SDÍLEJ:

Vřesovce a zimostrázky, zákonem chráněné keříky borových lesůFoto: Miroslav Trégler

Jde většinou o druhy s vyhraněnými požadavky na stanoviště (rašeliniště, teplomilné stráně, bazické podklady atd.). Na Tachovsku je asi nejvíce těchto druhů vázáno na rašeliny a slatiny Českého lesa (rojovník bahenní, klikva bahenní, kyhanka sivolistá, šicha černá, vrby plazivá a borůvkovitá). My se však podíváme do borových lesů (tvořených borovicí lesní), jež jsou v našem okrese poměrně rozšířenou vegetační formací, i když málokdy jde o bory přirozeně se vyskytující.

Oba dnes zmíněné keříčky jsou chráněny v kategorii ohrožený druh a oba k nám doputovaly nejspíše z oblasti Alp, kde jsou hojné. Brzy zjara – někdy už v předjaří – zdobí borové lesy růžové kvítky vřesovců pleťových (Erica herbacea). Jde vůbec o jeden z nejraněji kvetoucích druhů v naší přírodě. Občas pár rostlinek vykvete i v dlouhém teplém podzimu (psal jsem o tom v Tachovském deníku, tuším v listopadu 2009).

V našem okolí můžete vidět vřesovce například v údolích Mže, Úterského potoka, v okolí Výrova, na Sedmihoří, v lesích kolem potoka Suché. Pokud chcete potkat v přírodě rozkvetlé vřesovce, je právě teď ideální doba. Vřesovec pleťový je významnou a typickou rostlinou nedalekých Mnichovských hadců nacházejících se ve Slavkovském lese v okolí Pramenů, Mnichova, Nové Vsi a Sítin. Zde je buď součástí vřesovišť na odlesněných výchozech serpentinitů (Křížky, Dominova skalka, …) nebo takzvaných vřesovcových borů (Vlčí kámen, Pluhův bor, V boru, …). Chcete – li se více seznámit s touto rostlinkou, doporučuji právě oblast Slavkovského lesa.

Zimostrázek nízký (Polygaloides chamaebuxus) je na Tachovsku hojnějším druhem než vřesovec a není tak striktně vázán na borové lesy. Jeho nádherné bílo žluté až bílo červené květy můžete pozorovat od dubna do května. Vyskytuje se roztroušeně téměř po celém území okresu, snad s výjimkou vyšších poloh Českého lesa, kde převažují kulturní smrčiny a zbytky bučin. O tom, že i zimostrázek se někdy zblázní a vykvete již před Vánocemi píši v mé knize „Blízké krajiny západních Čech“ v kapitolce věnované vrchu Hrotku u Řešanova a Bud.

Myslím, že oba keříčky jsou v době kvetení nezaměnitelné a to i pro laiky. I proto se o nich zmiňuji právě koncem března a věřím, že mnohým z vás jejich nález a poznání obohatí krásný jarní výlet do přírody …

Miroslav Trégler

29.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Ve Ctiboři se konal tradiční Memoriál Františka Žejdla a Memoriál Ing. Josefa Dvořáka
19

Obrazem: Dobrovolní hasiči soutěžili ve Ctiboři

Chystají výstavu výpěstků

Sulislav – Malý sálek sulislavského pohostinství bude hostit nevšední výstavu. Jde o výstavu ovoce a zeleniny a k vidění bude 26. a 27. srpna. 

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Obora – Obec Obora ve spolupráci s bývalými obyvateli pohraničí a Česko-německým fondem budoucnosti obnovují Böttgerův památník.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení