VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vydali se po stopách obětí Pochodu smrti. Odkryli i hrob

Stará Knížecí Huť – Je duben roku čtyřicátého pátého, druhá světová válka je v závěru a Tachovskem tou dobou prochází asi osm tisíc lidí v devíti transportech.

23.7.2011
SDÍLEJ:

Ve Staré Knížecí Huti na Tachovsku otřevřeli vědci exhumovaný hrobFoto: DENÍK/Josef Holek

Ano, jsou to Pochody smrti. Mnoho věznů po cestě různým způobem umírá a proto jsou jejich těla naložena na nákladní vozy. Jeden z náklaďáků zastaví nedaleko Staré Knížecí Huti. Vyskáčí z něj příslušnící SS a velí vězňům jediné – vykopat hroby pro mrtvé. Mimochodem, vězňové jdou do několik kilometrů vzdáleného koncentračního tábora Flossenbürg.

V tehdy ještě nízkém lesíku vězni pohřbívají sedmatřicet svých kamarádů. Pod několika centimetry hlíny zde oběti nacistického teroru odpočívají necelý rok, pak jsou jejich těla exhumována a přenesena pod Tachovskou mohylu. „Exhumaci provedli v roce devatenáct set čtyřicet šest místní, v té době ještě neodsunutí Němci za dohledu Československé policie a místního četnictva,“ řekl Deníku historik Jiří Nenutil s tím, že pod mohylou byly uloženy ostatky dvou set třiceti dvou obětí.

V těchto dnech se ale mladí vědci ze Západočeské univerzity v Plzni rozhodli, že prozkoumají lokalitu opuštěného hrobu. V sobotu pak své dosavadní výsledky předvedli veřejnosti. „Naším cílem je zjistit, jak probíhala exhumace hrobu a zda můžeme archeologickými metodami zjistit nějaké další informace,“ popsal cíle archeolog Michal Rak.

Ve zhruba dvoumetrové hloubce narazili vědci na vrstvu vápna. „Ta byla do jámy nasypána buď samotnými esesmany nebo o rok později lidmi, kteří prováděli exhumaci. Jistojistě ale šlo o hygienický krok,“ dodal Rak.

Vápno ale rohodně nebylo jediným artefaktem, na který vědci narazili. „Prozatimní nálezy tvoří úlomky keramiky, lovecká nábojnice, útržek látky a část lžičky. Ovšem jedinečným nálezem je kožená pánská polobotka,“ vyzvdihl Rak. Ta byla zahrabána asi metr a půl v podzemí. „Půjdeme ale ještě pod onu vápennou vrstvu, abychom zjistili, zda jde o skutečné jen dno hrobu nebo o zasypané kosterní pozůstatky,“ doplnil Rak.

Až bude průzkum hrobu hotový, zasypají jej archeologové hlínou. Místo pak uvedou do původního stavu.

Návštěvu odkrytého hrobu si nenechal ujít ani tachovský hledač František Soukup. Ten na místo přijel s menším ohnutým drátkem, takzvanou virgulí. Za její pomoci hledá různé věci. „Domnívám se, že několik metrů od hrobu by mohl být ještě jeden hrob. Podle mě by mohly být další oběti asi ve dvou metrech,“ uvedl Soukup. „Řeknu mladíkům, že si to myslím a uvidíme, jestli kopnou,“ dodal.

Další z mnoha otázek okolo Pochodů smrti se týká dopisu nalezeného na podzim roku 1945 u zmíněného hromadného hrobu. „Lístek napsaný před Vánoci roku devatenáct set čtyřicet čtyři Marianovi dívkou Helou, která žádá odepsání na adresu Irene Majewski Szulc, lékařky v ocelárně v Warthenau, je plný prosté lidské starosti o osud bližních. Nevíme zda jeho adresát je jedním ze sedmatřiceti zavražděných, kteří rok leželi v půdě u Staré Knížecí Huti nebo zda lístek vypadl z kapsy jednomu z vězňů hloubících pod dozorem příslušníků SS tento hrob,“krčí rameny Jiří Nenutil.

„Srovnání čísel z exhumačního protokolu s mezinárodní databází a pokus najít odesílatele z koncentračního tábora Saschenhausen je jednou z mnoha možností k hledání odpovědi na otázku po osudu Mariana a Hely,“ uzavřel.

Autor: Josef Holek

23.7.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Ze zákulisí veteránského motokrosového závodu ve Stříbře.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Vuřty seniorům griloval starosta

Stříbro - Nová pergola u Domova pro seniory ve Stříbře je dokončená, a tak mohla jednoho teplého odpoledne hostit obyvatele domova, kteří si zde udělali pěkné společné grilovací odpoledne. 

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Starají se židovský hřbitov i o kulturní dění v obci

Stráž – Pro svou organizaci používají historické názvy, které platily v českých obcích před rokem 1850.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení