VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyhlášky obcí a měst tahají peníze z kapes stavebníkům

Rozhodli jste se postavit rodinný dům a stali jste se vlastníkem nemovitosti? Pak vám k desítkám různých povinností přibude ještě jedna administrativní a navíc vás to bude stát zhruba dva tisíce korun. Tedy alespoň přibližně v polovině obcích a městech na Tachovsku, která si tuto povinnost stanovila vyhláškou.

24.3.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Eva Kořínková

Oč jde? „Před platností obecně závazné vyhlášky o vedení technické mapy obce byl vlastník nově postaveného například domu povinen doložit dokumentaci skutečného provedení, případně geometrický plán," upozornil Deník na problematiku Pavel Belda, jednatel Geodézie Český Západ.

Majitel nového domku musel tedy požádat geodetickou kancelář, aby mu zaměřila skutečný stav domu, plotu a podobně. Podle geodeta by vše to, co podléhá stavebnímu řízení, mělo být takto zaměřeno. „Jenže Bezdružicko, Lestkov, Tachov, myslím, že i Bor, Planá či Stříbro, tedy zhruba padesát procent území Tachovska, má novou vyhlášku, na jejímž základě jsou vlastníci nově postavených nemovitostí nuceni předložit i takzvaný akceptační protokol," popisuje dále Belda s tím, že pro geodetickou kancelář to sice není technicky problém, ale: „Vzhledem k podmínkám to není únosné mnohdy ani pro toho stavebníka ani pro nás to není příjemná práce. Navíc výsledek je velice sporný. Obce si vydaly tyto vyhlášky ke správě svých zařízení. Chtějí evidovat různé prvky jako například kašny, lampy pouličního osvětlení a podobně," dodal.

Jedním z měst, které vyhlášku vydalo, je Planá. Osloveno bylo už před dvěma lety Plzeňským krajem.

Podle místostarosty Plané Pavla Nutila museli stavebníci podle zákona dokládat skutečný stav. Kraj ale připravoval vedení Digitální technické mapy a proto začal oslovovat obce. „Řekli nám, že budeme do mapy přispívat našimi daty a přišli s návrhem smlouvy. Když ale na ni přistoupíme, musíme přijmout vyhlášku o vedení technické mapy obce," popisuje Nutil a pokračuje: „Bylo nám slíbeno, že k datům budeme mít asi čtyři nebo pět let bezplatný přístup a navíc pro občana to nebude mít další zatěžující vliv. Takto nám a řadě dalších obcí bylo prezentováno." Oslovení krajští úředníci se prý shodli na tom, že občana to nezatíží a navíc by časem mělo dojít naopak ke zlevnění služby, protože by se data soustředila jednotně na jednom místě.

„Právě proto se rada města Plané usnesla na přijetí smlouvy od Plzeňského kraje. Jenže jsme měli povinnost do šesti měsíců pak přijmout vyhlášku. Nakonec se ale ukazuje, že vše se prodraží a občana i geodetické kanceláře to zatíží dalšími povinnostmi. Uvažovali jsme, že od vyhlášky couvneme, ale zatím čekáme, co ještě ukáže čas," dodává Nutil, který jednání kraje v této záležitosti považuje za ne zcela korektní.

Autor: Antonín Hříbal

24.3.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Ve Ctiboři se konal tradiční Memoriál Františka Žejdla a Memoriál Ing. Josefa Dvořáka
19

Obrazem: Dobrovolní hasiči soutěžili ve Ctiboři

Chystají výstavu výpěstků

Sulislav – Malý sálek sulislavského pohostinství bude hostit nevšední výstavu. Jde o výstavu ovoce a zeleniny a k vidění bude 26. a 27. srpna. 

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Obora – Obec Obora ve spolupráci s bývalými obyvateli pohraničí a Česko-německým fondem budoucnosti obnovují Böttgerův památník.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení