VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výprava za žulami do okolí Ostrůvku

Tachovsko – Geologům nejsou neznámé pojmy jako kladrubský, borský nebo rozvadovský žulový masiv.

23.8.2011
SDÍLEJ:

Bizarně zvětralé skály v lokalitě Šelemberk. Foto: Miroslav Trégler

My se dnes zatouláme na posledně jmenovaný, a to do hvozdů Českého lesa. Východištěm nám bude osada Ostrůvek, kde bývala dříve sklárna, později lovecký zámeček knížecího rodu Windischgrätzů. Bez velkého bloudění lze navštívit několik bizarních skal, a to v místech, kde stával hrádek Šelmberk (též Starý zámek). Z Ostrůvku k nim vede zelená turistická cesta a od panelu naučné stezky (věnovanému právě našemu hrádku) pak vrcholová odbočka (zelený trojúhelník).

Staré zvětralé, ve skále vytesané schůdky, nahradil krátký žebřík, po kterém bez větších obtíží vylezete na plošinku, kde stávalo snad dřevěné stavení. Kdo ví? Nicméně pojďme k historii o mnoho starší, a to ke skalám. Na již zmíněné plošince, ve stínu bukové koruny je skalní miska naplněná vodou. Skalisko s detailně a téměř vodorovně zvětralými liniemi (lavicemi), zelené od mechorostů a ozdobené kapradinami, má rozhodně své kouzlo. Totéž platí o nedalekém skalní převisu (sluji) a bloku připomínajícím věž.

Za stále znatelným příkopem se nachází další výchoz, jež Jiří Hlávka popisuje jako centrální. Leží totiž na vrcholu šelmberské vyvýšeniny. U tohoto místa se podržím popisu již zmíněného a oblíbeného geologa publikovaného v časopise Český les (6/2009), z něhož vyjímám: „Centrální výchoz, který lze s trochou nadsázky označit za „skalní město“, s řadou solitérních obřích balvanů a průrvou připomínající v jihozápadní kontuře „jeskyni“ … dominující skalní blok ukončený mohutným balvanem, který vytváří výrazný převis … na jeho vrcholu lze však spatřit vzácný geologický výtvor – velmi pěkně utvářenou „obří mísu“, resp. „mrazový hrnec“ … myslím , že se jedná o unikátní a nejhezčí ukázku tohoto fenoménu v celé CHKO Český les“.

Mne tentokráte nejvíce nadchlo nejseverněji položené skalisko, a to nejen tím, že díky malé mýtince je aktuálně více přehledné a lépe fotitelné. Jde tu o krásnou ukázkou mrazového srubu a střední partii bych popsal „něco mezi skalním hřibem a cukrovými homolemi s čepicí“. Zní to poněkud „divoce“, ale zkuste si sami popsat tak úžasné dílo přírody!

Vedle krásných skalek můžete v okolí Ostrůvku narazit i na zajímavé rostliny či houby. U cesty pod Knížecí strom je to například mohutná ozdobná kapradina pérovník pštrosí, při cestě na Zlatý potok jsem asi před deseti lety nalezl převzácnou, kriticky ohroženou kapradinku vratičku heřmánkolistou. Je to takový objevující se a zase mizející druh, samozřejmě díky své velikosti snadno přehlédnutelný. Roztroušeně se ve zdejších lesích nachází horská plavuň pučivá, místy jde o porosty velikosti několika desítek metrů čtverečních. Z hub vázaných na tlející dřevo jsem tu v posledních letech mimo jiné nalezl korálovec bukový a korálovec jedlový (obojí přímo v PR Ostrůvek) nebo vzácnější kotrč Němcův, jež je v Červeném seznamu hub (makromycetů) České republiky z roku 2006 považován za druh ohrožený.

Miroslav Trégler

23.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Ze zákulisí veteránského motokrosového závodu ve Stříbře.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Vuřty seniorům griloval starosta

Stříbro - Nová pergola u Domova pro seniory ve Stříbře je dokončená, a tak mohla jednoho teplého odpoledne hostit obyvatele domova, kteří si zde udělali pěkné společné grilovací odpoledne. 

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Starají se židovský hřbitov i o kulturní dění v obci

Stráž – Pro svou organizaci používají historické názvy, které platily v českých obcích před rokem 1850.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení