VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Výškov bude mít obnovenou památku

Výškov - Už několik týdnů je postaveno stylové dřevěné lešení kolem dominanty ve Výškově.

24.8.2009
SDÍLEJ:

Kříž ve Výškově restauruje Jaroslav Šindelář (na snímku).Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Kříž ve Výškově je dílem kameníka George Böhma ze Studánky, který ho vytvořil před dvěmi sty lety. „Tuto památku jsme vybrali k restaurování z toho důvodu, že tvoří dominantu obce Výškov a že chceme i na osadách vytvořit pěkné prostředí, kde se lidé rádi zastaví,“ uvedla místostarostka Chodové Plané Jana Batrlová. Cena díla by měla přesáhnout částku 141 tisíc korun a městys na její úhradu získal dotaci. „Na restaurování jsme obdrželi dotaci sto dvacet sedm tisíc korun z Ministerstva kultury z programu Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obce s rozšířenou působností. Zbytek uhradí městys ze svého rozpočtu,“ dodala Batrlová.

Restaurátorské práce provádí akademický sochař Jaroslav Šindelář, který tvrdí, že jde o velmi zajímavý a dnes už poměrné vzácný objekt ukřižování. „Je vysekán z vyvřeliny, z místního materiálu, ze žuly. Jde o monolit. Kříž je vysekán z jednoho kusu a na tehdejší technologie to byl jistě veliký řemeslný výkon. Podobným způsobem se do takového materiálu sekala koryta,“ vysvětlil Šindelář.
Jednou ze zajímavostí kříže je kamenná nádoba. „Jde o prvek, který by spíše odpovídal typu kropenky, kde se používala svěcená voda při příchodu do chrámu. Tady to pravděpodobně funguje jako nádoba pro květinovou výzdobu,“ dodal o objektu, který je bohatě zdoben. „Jsou zde také hlavy andělů s křídly. Jde o typický renesanční prvek. Na kříži jsou pak prvky, které geneticky sahají až do starověku. Jde o spirály, kde můžeme tušit až keltské odkazy,“ jde v myšlenkách do dávné historie.

V současné době byl celý kříž chemicky ošetřen a restaurátoři snímají nánosy lišejníků, nečistot, prachů a karbonových sloučenin. „Jednotlivé prvky budou přespárovány, aby tam nezatékala voda. Některé části budou doplněny adekvátním materiálem odpovídajícím žule. Nebudeme se tvářit, že ta věc je nová, jsme restaurátoři, bude citlivě doplněna abychom dosáhli toho původního výtvarného působení. Nechceme zcela vyloučit působení času. Neobnovujeme, ale restaurujeme,“ objasnil způsob oprav památky Šindelář.

Městys Chodová Planá nechal kolem kříže postavit dřevěné lešení. „Už dlouho jsem takové klasické lešení nezažil. Je to velice příjemné na takovém typu lešení pracovat,“ dodává akademický sochař, který na Tachovsku působí už tři desítky let.

Práce na objektu z let 1804 až 1806 by měly být hotovy koncem listopadu.

Autor: Antonín Hříbal

24.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení