VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyšší dávky moc lidí nechce

Stříbro – Pomoci nezaměstnaným, aby měli vyšší sociální dávky, je možné. Ne každý se však takovéto příležitosti chytne.

3.2.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ M. Vokurka

O tom ví své vedoucí sociálního odboru ve Stříbře Alena Ratajová. „Pokud je někdo nezaměstnaný, nepobírá již z úřadu práce podporu v nezaměstnanosti a je řešen našim odborem dávkami hmotné nouze déle než šest měsíců, může získat více peněz jednoduchým způsobem," uvádí Ratajová s tím, že nejen Stříbro, ale i okolní obce, či města, jako například Kladruby, Svojšín, Kostelec, Olbramov a jiné organizují pro své občany bez zaměstnání veřejnou službu. "Tou se rozumí pomoc obci například v udržování čistoty ulic a veřejných prostranství. Jedná se vždy o jednoduché pomocné práce, které zvládne téměř každý, uplatnění nacházejí nezaměstnaní například při úklidu náměstí, ulic, pomáhají v lesích města Stříbra, prořezávají porosty," vysvětluje vedoucí sociálního odboru.

"Pokud klient sociálního odboru, příjemce dávky hmotné nouze odpracuje ve veřejné službě více jak třicet hodin za měsíc, zvyšujeme mu sociální dávku za daný měsíc řádově i o několik stokorun, ale podle zájmu a pracovních výkonů klientů není i takto podstatné zvýšení sociální dávky dostatečně motivující,“ domnívá se Ratajová.

„Často se nám pak stává, že se k veřejné službě přihlásí určitý počet lidí, obec s nimi sepíše Smlouvu o výkonu veřejné služby, uzavře pojistnou smlouvu kryjící odpovědnost za škodu a ke skutečné práci nastoupí třeba jen polovina klientů, z nichž někteří neodpracují ani dvacet hodin tak, aby jim sociální pracovnice mohly ponechat dávku ve stávající výši,“ dodává. „Naopak, pokud se příjemce sociální dávky nezapojí aktivně do veřejné služby, po zákonem stanovené době snižujeme její výši na existenční minimum, což je dva tisíce dvacet korun na osobu a měsíc."

Naproti tomu někteří nezaměstnaní si možnost přivýdělku nebo přilepšení k zákonem stanovené dávce chválí a možnosti využívají. „Třicet hodin není ani celý běžný pracovní týden a já alespoň přijdu mezi lidi a navíc si přilepším k sociální dávce“, hodnotí tuto možnost občané, kteří se zapojili do veřejné služby u Lesů města Stříbra.

Teď jsou většinou doma pro nepřízeň počasí. „K nám chodí pracovat čtyři. Tři ženy a jeden muž, naposledy čistili městský park pod náměstím, ale také se starají o Finskou stezku, nebo o mlékárenský rybník. Je vidět, že se snaží, ale občas sem přijde někdo, kdo to má nakázané kvůli nějakému deliktu, a někteří z nich moc pracovat nechtějí,“ říká pracovník Lesů města Stříbra Vladimír Šebesta. „Nemají pravidelné směny, vždy se domluvíme, někdo raději chodí na dvě hodiny denně, jiný jde třeba na celý den. Každý si může sám určit, kdy se mu to hodí nejlépe, pro nás jsou důležitější výsledky, a ty jsou vidět,“ dodal Šebesta.

Dobré zkušenosti s nezaměstnanými mají i v Kladrubech. „V současné době evidujeme pět pracovníků, tento měsíc převážně uklízejí sníh, jinak se věnují úpravám okolí, zametají chodníky, hrabou listí a podobně. Jsme s nimi spokojeni, je to dobrá spolupráce,“ říká místostarosta Kladrub Jaroslav Pospíšil.

Autor: Martina Sihelská

3.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zahradník a organizátor výstavy ovoce a zeleniny  Herbert Hacker.

Chystají výstavu výpěstků

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Obora – Obec Obora ve spolupráci s bývalými obyvateli pohraničí a Česko-německým fondem budoucnosti obnovují Böttgerův památník.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení