VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzpomínka na podzimní objevování starých stromů Českého lesa II.

Tachovsko – Minulý týden jsem své vzpomínání na první den podzimního „objevování“ starých stromů Českého lesa skončil u buku nad Starou Knížecí Hutí, západem slunce a modrou oblohou.

2.2.2010
SDÍLEJ:

Dr. Michálek při evidenci zajímavých stromů. Foto: Miroslav Trégler

Jak už to tak bývá, podzimní jasná noc přinese s ránem chlad a husté mlhy. A mlha vždy vykouzlí zvláštní atmosféru …

Stoupáme tentokrát na Český les silnicí z Labutě. Drobně mrholí. Uprostřed zaniklé obce Bohuslav roste mohutný jírovec maďal. „Krásný strom starobylého vzhledu, typický svědecký strom“, vypomáhám si zápisky Dr. Michálka. Je z nich poznat jeho nadšení ze seznámení se s tímto stromem. A jaké že má bohuslavský jírovec míry? Obvod kmene 424 cm (v 90 – 100 cm nad zemí) a výšku 21 m.

Pokračujeme krajinou zaniklého osídlení. Před hřbitovní zdí obklopující riunu barokního kostela sv. Anny nad Pořejovem vylézá z mlhy „průhledná“ lípa. Jde o duté, ale životaschopné, torzo lípy velkolisté s obvodem kmene 650 cm (v 90 – 130 cm nad zemí). Nedá mi to, abych se ještě jednou s vámi nepodělil o lyriku, se kterou Dr. Michálek popisuje staré stromy. U této lípy si poznamenal „krásný strom bizarního, v mlze až strašidelného vzhledu“.

A pak už nás čekalo překvapení v podobě dvou mohutných jilmů drsných. Možná si někteří z vás pamatují na dobu, kdy tracheomykózní choroba jménem grafióza decimovala v naší krajině populace dospělých jilmů. Proto je dnes vzácný každý vrostlý strom tohoto rodu. První jilm jsem objevili v Dlouhém Újezdě, tedy na samém okraji Českého lesa, za chalupou popisného čísla 20 u silnice na Tachov. Nádherný zdravý strom je vysoký 26,5 m a obvod kmene ve výši 130 – 165 cm nad zemí jsme naměřili 437 cm.

Před popisem druhého a ještě mohutnějšího jilmu se chci zmínit o tom, že některé jilmy mají habitus dosti podobný lipám a tak při pohledu z dálky se můžete splést v určení. Takhle jsem jilm rostoucí na zahradě domu v obci Obora považoval nějakou dobu za „celkem pěknou“ lípu a s tím jsem pod strom přivedl i přátele ze sokolovského muzea. „Vždyť je to jilm“, vyřkli jsme téměř současně, „a ne ledajaký“. To tedy ne, obvod kmene 580 cm (měřeno 130 – 145 cm nad zemí) je opravdu vyjímečný. Dal jsem si tu práci a prošel seznam všech památných stromů západních Čech (tedy krajů Plzeňského a Karlovarského) a výsledek byl překvapivý. Žádný z památných jilmů drsných nedosahuje obvodu jilmu v Oboře! Nejblíže je se svými 543 cm „Jilm ve Vlkovicích“ (ves nad Mariánskými Lázněmi) a i v tomto případě jde o dvojkmenný strom.

Stejně jako v prvém povídání jsem zmínil jen stromy, jež by si zasloužily vyhlášení za památné. Stromů, jež Dr. Michálek s Ing. Uhlíkem na naší dvoudenní pouti zdokumentovali, bylo však více. Například pěkné javory kleny na Ostrůvku a ve Staré Knížecí Huti, dvojkmenná lípa a dva duby červené v Oboře.


Miroslav Trégler

2.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nejdelší vlasy
5

Kraj rekordní a kuriózní

Ilustrační foto.

O víkendu startuje okresní přebor

AKTUALIZOVÁNO

FOTO, VIDEO: Ulicemi Tachova tekla nafta, skvrna se táhla devět set metrů

Tachov – Skvrnu vyteklé nafty v délce několika stovek metrů museli ve středu dopoledne likvidovat hasiči ve spolupráci s silničáři v centru Tachova.

Zemřel Robert Gilbert, velitel jednotky, která osvobodila Domažlice

Domažlice – V pátek 11. srpna zemřel ve věku 102 let Robert Irvine Gilbert. Americký veterán, který se v roce 1945 aktivně podílel na osvobození Domažlic. Robertu Gilbertovi byl v loňském roce jmenován čestným občanem Domažlic.

FOTO: Černobílá kafírna nabídla pouťové koláčky i kávu

Kladruby – Uplynulý víkend patřil v Kladrubech pouti. Tradičně už ji město Kladruby pořádá na několika stanovištích, kde si každý návštěvník pouti najde to, co je mu nejbližší.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení