VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzpomínky Karla Chaloupeckého

Tachov - (DÍL 7.) Kurz pro lyžařské instruktory – učitele jsme jednou uspořádali na Ještědu v Liberci. Ubytováni jsme byli na vrcholu v krásné dřevěné chatě.

27.10.2011
SDÍLEJ:

Zimní středisko v Přimdě vzniklo na konci šedesátých let. Karel Chaloupecký (pátý zleva) patřil k jeho iniciátorům. Foto: Archiv Karla CHaloupeckého

Ještěd

Místo pohodového pobytu jsme zde však zažili doslova noc hrůzy. Údržbář chaty ve snaze zlepšit vytápění v některých pokojích rozmrazoval trubky na chodbě v průduchu, kudy vedlo ústřední topení, a to nejdříve letlampou, později i zapálenými novinami. Vyděšeně jsme mu říkali, že je to přece v dřevěné chatě velmi nebezpečné, ale on se smál a odpovídal, že má zkušenosti a rozmrazuje takto každou chvíli. Jenže vzápětí to opravdu chytlo. Nestačili jsme udělat vůbec nic a dřevěná chata byla v plamenech.

Chtěli jsme pomoci s hašením, ale nádrže na vodu byly prázdné. Volali jsme do Liberce hasičům, ti však sdělovali, že veškerou techniku mají u mohutného požáru Textilany a že nahoru stejně nemohou kvůli sněhu vyjet. Začali nám posílat lanovkou hasicí přístroje, ale to bylo pro požár Ještědu jako plivnutí do moře.

Součástí objektu byla i retranslační stanice pro vysílání televize. Přístroje byly velmi drahé, pomáhali jsme je přenášet na bezpečné místo. Technik obsluhující strojovnu vzal sekeru, přesekl tlustý kabel a zařval: „A celý Liberec má obraz v pr…!“

Hasili jsme, zachraňovali majetek, vynášeli ho před hotel. Našli se ale i tací Liberečáci, kteří vyjeli lanovkou nahoru a odváželi si domů věci, které jsme my zachránili. Dole na ně čekala policie a krádežím zabránila.

Zimní středisko Přimda

Náruživí lyžaři z Tachovska usilovali o zřízení lyžařského střediska v okrese. Nejvhodnějším svahem se zdála být Přimda. V roce 1968 skupina lyžařů začala vyhledávat na úbočí Přimdy nejpříhodnější místo pro vybudování střediska. Obešli v zimě úbočí celého kopce a zjišťovali stav sněhu v průběhu celé zimy a pak navrhli vybudování sjezdovky tam, kde se nachází nyní.

Začátky budování byly velmi obtížné. Se značným úsilím se musely odvalit balvany, kterými byl svah doslova pokrytý, a překážely by sjezdu. Musely se odstranit i některé stromy, aby byla sjezdovka dostatečně široká. Zejména úprava horní části kopce byla velmi náročná, pomáhali i vojáci z tehdejší vysočanské posádky.

Do budování zimního střediska se zapojilo mnoho lidí. Kromě touhy po lyžování je spojovalo také křestní jméno Karel – Halla, Huttner, Valenta, Raiser, Chaloupecký, Jeslínek a další. Původním názvem měl být podle přání Karlů samozřejmě Karlák, ale to u ostatních neprošlo, a tak zůstalo u Přimdy.

Středisko na Přimdě slouží k potěše lyžařů dodnes, jeho nynější provozovatel Jiří Langmajer ho zmodernizoval tak, že může konkurovat jiným střediskům podobného rozsahu.

Karel Chaloupecký

27.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov.
8

FOTO: Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Draci se vznášeli nad Borem

LOUČKA ZA VĚŽÁKEM V BORU PŘILÁKALA DESÍTKY DĚTÍ, kteří přišly ukázat své umění udržet létajícího draka co nejdelší dobu ve vzduchu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Stavitelé chrámů vystavovali v Paříži

Tachov – Už během loňského školního roku se žáci Základní školy Kostelní Tachov zapojili do projektu Hraví architekt – hraví stavitelé chrámů.

Zlatá hlavička Koláře: Viktoria dobyla Letnou!

Praha – Dokázali to! Fotbalisté Viktorie Plzeň zvítězili i v desátém kole první ligy. V Praze na Letné porazili Spartu 1:0 brankou Daniela Koláře. Zároveň desátým vítězstvím v řadě překonali rekord Sparty z podzimu 2011 v počtu vítězství od začátku sezony.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení