VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzpomínky Karla Chaloupeckého

Tachovsko - (DÍL 10.) Od mládí jsem byl velmi náruživým lyžařem.

25.11.2011
SDÍLEJ:

Účastníci kurzu pro pedagogy – instruktory lyžařských výcviků z tachovského okresu. Foto: Archiv Karla Chaloupeckého

Hory, lyže, sníh

Z místa mého bydliště trvala cesta vlakem do Krkonoš jen necelou hodinu. Základy lyžování jsem získal v lyžařském oddílu, kam jsem pravidelně docházel. Horám jsem fandil celý svůj život. Tento zájem jsem přenášel na učitele v našem tachovském okrese a podporoval rozvoj lyžování na školách. Aby byli dobře připraveni učitelé-instruktoři, připravovali jsme pro ně o vánočních a jarních prázdninách lyžařské kurzy na různých místech našich hor. V Krkonoších jsme snad lyžovali na všech sjezdovkách. Několik zimních středisek jsme navštívili i v zahraničí.

Rumunsko – Sinaj

Asi tak v 60. letech minulého století jsme se rozhodli navštívit lyžařské středisko Sinaj v Rumunsku. Cestování vlakem bylo přímo dobrodružné. Byli jsme upozorněni průvodčím, abychom na žádné zastávce nevycházeli z kupé ven a zajistili si okna i dveře tak, aby se k nám nedostali rumunští zloději. Ti opravdu čekali v houfech na každé zastávce a pokoušeli se vniknout do vagónů. Někteří měli dokonce i klíče od dveří jako měli průvodčí. Okna i dveře jsme museli zajistit provazy. Přesvědčili jsme se, že se na každé zastávce skutečně k nám dobývali.

Byli jsme nesmírně šťastni, když jsme konečně dorazili do hotelu v Sinaji. Lyžování jsme si dosyta užívali a večery jsme, bohužel, museli trávit potmě, protože z nedostatku elektrické energie se v celém hotelu vypínala světla.

Bulharsko – Vitoša

Dalším zahraničním lyžařským střediskem byla pro nás Vitoša v Bulharsku. Z vrcholu Vitoši jsme měli Sofii jako na dlani. V ubytovacím zařízení se nám líbilo a cítili jsme se lépe než tehdy v Rumunsku. Kurz se ale neobešel zase bez maléru. Jeden náš účastník si přivodil nemilý úraz. Při opouštění kotvy na vrcholu nestačil včas opustit stanoviště výstupu a další kotva mu zlomila ruku. Nemocnice v Sofii byla na dobré úrovni, dostalo se mu patřičného lékařského ošetření.

Jedno odpoledne jsme zažili příjemné překvapení. Přijela za námi do střediska delegace z družebního bulharského okresu. Školské odbory Tachov a Targoviště měly mezi sebou takzvané družební styky. Například zprostředkovávaly výměny rekreačních pobytů školských zájemců v Tachově a v Bulharsku v Biele u moře.

Delegace nepřijela s prázdnou, přivezla velký demižon bulharského vína. Bylo to milé oboustranné setkání.

Lyžařské pobyty v zahraničních střediscích v nás zanechaly neuvěřitelné zážitky, které se nám navždy vryly do paměti. Všichni účastníci jistě na tyto chvíle vzpomínají.

Kavkaz – Dombaj

Nejdále jsem byl s učiteli tachovského okresu na Kavkazu ve středisku Dombaj. Od ubytovacího objektu vedl dlouhý přibližovací vlek do centra střediska, odkud pak vedly vleky na hlavní svahy Dombaje. Vyjet nahoru nebylo tak jednoduché. Stály tu dlouhé fronty lyžařů. Přednost měli cizinci. Ostatní domácí lyžaři museli čekat.

Když jsme konečně vyjeli nahoru, zjistili jsme, že máme kolem sebe neobvyklé družstvo lyžařů. Byli to ruští kosmonauti se známými jmény.

Horší byl pohled na horním svahu. Vlek byl neudržovaný, spousta neopravovaných kotev byla utržena. K našemu zděšení přispěl reklamní nápis výrobce: Transporta Chrudim. To jistě v Chrudimi netušili, že v tak známém horském středisku se špatnou údržbou znehodnocuje jejich precizní dílo. Ale svah byl výborný, svítilo dokonce sluníčko a my jsme s radostí předváděli kosmonautům, jak se v Čechách lyžuje.

V Dombaji byl také komplex plaveckého stadionu zvaný „Komzomolsk“. Těšili jsme se, že si po celodenní dřině odpočineme v osvěžující teplé vodě. Bazén nás překvapil svou úrovní. Přímo šok jsme zažili až poté, co nás čekalo. Museli jsme projít lékařskou přijímací kanceláří a prý z důvodu rozšiřování nakažlivých pohlavních nemocí jsme jeden po druhém pokládali svůj pohlavní orgán na talířek, abychom prošli touto kontrolou. Příjemná koupel nás pak neminula.

K večeru, kdy už se skoro šeřilo, jsme se vypravili neupravenou strání do údolí. Jeden z nás, zkušený stříbrský lyžař, se smekl a způsobil si úraz v kotníku. Skončil s naším doprovodem až v nemocnici. Dostalo se mu tam základního ošetření, ale byl otřesen stavem úrovně a vybavení nemocnice. Měl po lyžování a až doma se z toho vykřesal.

Karel Chaloupecký

25.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.
DOTYK.CZ
9

Lžete a zase lžete, pronesla Valachová a pak se rozplakala

Tachov - Komedyjanti z Tachova během úterního večera představili veřejnosti novou hru Není Filip jako Filip.
19

FOTO: Komedyjanti mají za sebou další premiéru

FOTO: Kolumbárium poslouží i jako smuteční siň

Bor – Už druhým rokem probíhají na borském hřbitově rekonstrukční a revitalizační práce, na jejichž konci bude moderní hřbitov, který splňuje nároky na pohřbívání v současné době.

FOTOGALERIE: Králům noci se letos daří, nejlépe za posledních jedenáct let

Tachovsko – Vzácné a ohrožené jsou největší sovy, žijící u nás. Na Plzeňsku ornitologové monitorují pravidelně asi patnáct lokalit a za poslední roky z poloviny z nich výři úplně vymizeli.

Čtyři návrhy kuchyně, která bude součástí obýváku

Manželé stojí před rozhodnutím, zda koupit byt. Bojí se totiž, že se jim do jedné místnosti nemůže vejít kuchyň, jídelní kout i obývák. Od toho je tu naše designérka Bára, která ukáže, že i na malém prostoru lze skloubit více funkcí.

Historické závodní vozy pojedou ve čtvrtek Tachovskem

Tachovsko – Každý rok uplynulých devětatřicet let se Bavorskem (a v posledních letech také západními Čechy) jezdí mezinárodní Rallye Wiesbaden. To startuje také letos, a to jeho 40. ročník. Účastníky zavede ve čtvrtek odpoledne rovněž na Tachovsko.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies