VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Wanka rád vzpomíná na Chodovou Planou

CHODOVÁ PLANÁ - V patnácti letech odešel do Německa, nyní se každoročně vrací a nad fotografiemi si připomíná své dětství

27.8.2008
SDÍLEJ:

Wolfgang Wanka (na snímku) ukazuje na společné fotografii svého otce Karla, který s dalšími muži z Chodové Plané narukoval do první světové války.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Každým rokem přijíždí do Chodové Plané její někdejší obyvatel Wolfgang Wanka, aby celý den proseděl v kulturním domě nad kronikami a fotografiemi. Stalo se tak i v sobotu, kdy se konala výstava „Chodová Planá ve fotografii“.

Brýle a příruční lupa, taška plná historických dokumentů a dobových fotografií včetně rodokmenů sahajících až k počátkům sedmnáctého století. To vše je nezbytnou součástí při pátrání po předcích i vzpomínání na doby minulé. Pomalu prohlíží fotografie, obrací stránky kronik a pročítá historii obce Kuttenplan, dnes městysu Chodové Plané. Problémy mu nedělá ani text psaný azbukou.

Jaký je váš vztah k městysu?
Mám zde zapuštěné kořeny. Vždyť s Chodovou Planou se pojí mé dětství a život rodičů. Otec Karl se narodil zde v bývalém hostinci. Společně s dalšími muži z Chodové Plané narukoval do první světové války. Já se narodil v roce 1935 v Košicích, kde pracoval otec jako okresní soudce. Tam se vlastně dostal po skončení první světové války když přijel ze zajetí v Podkarpatské Rusi. V třicátém osmém jsme se ale všichni přistěhovali na statek do Chodové Plané, který jsme vlastnili od roku 1932. Byl nám ale zabaven v pětačtyřicátém. Přišel národní správce a protože my měli německou národnost, tak došlo k vystěhování. Bydleli jsme potom nějakou dobu na faře. V patnácti letech v roce 1950 jsem odešel do Německa. Maminka s otcem zde zůstali. Dříve se statku říkalo „Watzka huaf“, dnes je to dům s popisným číslem 35.

Byl jste se v poslední době podívat uvnitř?
Byl. Dost se to tam změnilo a není divu za tu dobu.

Jak fungoval statek původně?
Ke statku patřilo dvacet hektarů polí a nějaké lesy u Výškova a bývalé cihelny, která za války byla zničena bombardováním. Na statku se choval skot. Krávy a býci. Vzpomínám si, že babička měla hodně slepic a hus. To bylo ale před druhou sv. válkou. Za války pak nebylo možné nic z toho dělat. To je novodobější historie. Statek je ale datován až někam na počátek sedmnáctého století.

Po roce 1950 jste se s rodiči už neviděl?
Byl jsem také patnáct let v Americe a právě proto, abych maminku viděl, tak jsem se vrátil do Německa. Táta zemřel v šedesátém čtvrtém a je pohřben na zdejším hřbitově. Maminka v roce 1968 odjela také do Německa a poté, co i ona zemřela, jsem její urnu přivezl sem do Chodové Plané. Bohužel, nenechavostí některých lidí i pádem větví po vichřici došlo k poškození hrobu.

Co jste hledal v Americe?
Když jste mladý, tak chcete něco poznat a vidět. A také jsem se chtěl naučit anglicky.

Jak si udržujete dobrou českou výslovnost?
Rád si povídám se zdejšími přáteli a také hodně čtu knihy psané v českém jazyce. Například Psohlavce od Jiráska. Sice něčemu nerozumím, ale mám u sebe slovník a hledám…

Pátráte také po minulosti vašich předků?
Mám ji vysledovanou v dokumentech až k roku 1650. Mé jméno Wanka je odvozeno ze slovanského Vaněk, podobně jako Váňa a v tom vidím mé slovanské předky.

Autor: Antonín Hříbal

27.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Někteří prodejci na slavnostech obcházeli EET

Táborníci se seznámili s prací policistů, některé úkony si mohli i sami vyzkoušet.
2

Táborníci se stali svědky únosu. Pod dohledem policistů stříleli i ze samopalu

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Na nájezdu i výjezdu D5 u Nové Hospody pokračují stavební práce

Nová Hospoda/Bor – Z důvodu právě probíhající rekonstrukce, která potrvá do středy 30. srpna, upozorňujeme řidiče na úplnou uzavírku výjezdní i nájezdové větve dálnice u Nové Hospody.

Fotbalisté Tachova snadno přehráli Okulu Nýrsko

Tachov – Fotbalisté FK Tachova po výhře v Mýtě se poprvé v KPM představili domácím fandům. V cestě za výhrou jim měla být Okula Nýrsko.

FOTO: Vyletnění se neslo v duchu svateb

Planá - Město Planá během uplynulého víkendu ožilo multižánrovým festivalem Vyletnění.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení