VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za hrabání v popelnicích hrozí našim spoluobčanům několikatisícová pokuta

Tachov – Hrabáči od popelnic si denně odnosí neuvěřitelné množství materiálu, které se nám nehodilo a jim zřejmě připadá nezbytně nutné.

15.7.2014 4
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Pech

Hrabáči od popelnic zužitkují a odnosí si oblečení, zbytky jídla, elektroniku (ať už funkční nebo ne), zbytky nábytku a mnoho dalšího. Když cestou zjistí, že se jim to nehodí nebo to nefunguje, věc vyhodí – vyhodí tam, kde je právě místo. Malý remízek za bytovkou, lidmi známou jako bytovka pětka, je odpadků plný, protože kolem chodí hrabáči domů. „Když obyvatelé bytovky tyto nepřizpůsobivé občany upozorní, aby nám tu nedělali nepořádek, hned si na nás obyvatele domu dovolují. Poctivě třídím odpad – papír, plasty zvlášť a pak přijdou tihle šmudlové a hází nám odpadky všude kolem. A to nejde jen o dospělé lidi. Hrabou tu děti, důchodci, asi jejich celá rodina bez ohledu na věk," podělila se o zkušenosti obyvatelka domu, která nechce být uveřejněna pod jménem.

Vyhláška číslo 2/2012 ze dne 18. června 2012 o systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování kom. odpadů stanovuje co je odpad, jak a kam se má třídit.

Městská policie může usměrnit lidi, kteří zde dělají nepořádek, samotné přehrabování postižitelné však není, protože zde chybí úplná opora v zákoně. Avšak jak je kolem popelnice nepořádek, lze to postihnout dle paragrafu 47 o přestupcích, kdy městská policie může řešit situaci blokově do jednoho tisíce korun. „Případně to lze oznámit přestupkové komisi města. Zde je však sankce až dvacet tisíc korun," upozornil strážník městské policie Jan Habrdle.

Obyvatelé z Tachova si stěžují, že je nepřizpůsobiví občané, kteří hrabou v popelnicích napadají, na linku městské, nebo státní policie, však zavolá málokdo.

„Každý napadený by měl každopádně zavolat na místo Policii České republiky na lince 158 nebo Městskou policii na lince 156," řekl strážník a dále upozorňuje: „Nikdo by se rozhodně neměl sám do ničeho pouštět, mohou být napadeni nebo podobně. Pokud k napadení přeci jen dojde, lze situaci řešit opět dle zákona, opět se sankcí od příslušníka městské nebo státní policie do výše jednoho tisíce korun. Případně opět oznámením přestupkové komisi města, kde lze uložit opět sankci až dvacet tisíc korun spolu se zákazem pobytu."

Pokud je přístup hrabačů popelnic agresivnější a dojde k nějakému vážnějšímu zranění při napadení a napadený je například v delší pracovní neschopnosti a podobně, může být napadení agresivních hrabačů překvalifikováno na trestný čin ublížení na zdraví, což už řeší státní policie a následně soud.

„Je pravdou, že jsem nikdy k handrkování, slovnímu napadání a postrkování policii nevolala. Ale své příští jedná už asi přes policii řešit budu. Za bytovkou je od nich neuvěřitelný nepořádek a kdo ho uklidí? Jednou za čas pro ten jejich hraboší úlovek jdu a naházím ho zpět do kontejneru. Takto to ale nemůžu řešit donekonečna," poznamenala žena z Tachova.

Jak už bylo jednou zmíněno obyvatelé ze sídlišť, kterým lidé hrabající u popelnic dělají potíže a znepříjemňují jim okolí, musí na situaci upozornit. A to informováním na bezplatnou linku městské policie 156.

„Takových lidí je tu spoustu. Je to tady samá ubytovna a takových lidí je tu obrovské množství a myslím si, že už je vrchol všeho, když si člověk nemůže jít ani svobodně vyhodit pytel s bordelem. Příště si na místo rozhodně strážníky zavolám, protože oni si mě pamatují a obávám se, že to nebude trvat dlouho a zase bude kolem popelnic vytaháno a zase to někdo bude uklízet za ně," ukončila žena.

Autor: Gabriela Jägerová

15.7.2014 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zahradník a organizátor výstavy ovoce a zeleniny  Herbert Hacker.

Chystají výstavu výpěstků

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Obora – Obec Obora ve spolupráci s bývalými obyvateli pohraničí a Česko-německým fondem budoucnosti obnovují Böttgerův památník.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení