VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za vodu zaplatíme více peněz

Tachovsko - Města a obce, které jsou členy Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech, schválila novou cenu vodného a stočného pro rok 2009. Ta se ve většině obcí a měst na Tachovsku, které jsou členy sdružení, zvýší o čtyři koruny na jeden krychlový metr. Celková cena vodného a stočného byla doposud 46,03 koruny na metr, od ledna bude 50,17 koruny.

9.12.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Jaroslav D. Ptáček

„Průměrný spotřebitel, se spotřebou 95 litrů za den tak zaplatí za odebranou pitnou vodu a její neškodné odvedení denně asi o 45 haléřů více než letos, tedy o 164 korun za rok,“ informovala Věra Štafflová z VaK Karlovy Vary.

Zdražování se ale občanům příliš nelíbí. „No je to bordel. Zdražuje se všechno. A nechápu, proč se musí zrovna zvyšovat cena vody, vždyť tady kousek od nás máme přehradu Lučinu,“ nelíbí se zvyšování cen Josefu Roháčkovi ze Svobodky. „Ale s tím asi nic neuděláme,“ dodal. Z deseti námi náhodně oslovených lidí nesouhlasil se zvyšováním cen nikdo, jen dva lidé připustili, že je zřejmě nevyhnutelné.

„Naše společnost usiluje o hospodárný provoz všech zařízení, o čemž svědčí často i výrazně nižší ceny, než mají obce sousedních provozovatelů. Přes tuto snahu náklady na fungování a potřebnou dostavbu celého systému vodovodů a kanalizací vzrůstají,“ vysvětlil ředitel Vodáren a kanalizací Karlovy Vary Antonín Jágl. Na zvyšování cen má vliv i trvalý pokles spotřeby u domácností i ostatních odběratelů. Podrobný přehled vodného a stočného pro rok 2009 najdou odběratelé na webu www.vodakva.cz.

Vodné a stočné nebude výrazně zvyšovat město Černošín, které není členem sdružení. „Chystáme projekt, jehož cílem je svádět vodu do města z pozemků ležících v blízkém okolí. Voda poteče samospádem, tudíž nebude potřeba elektrických čerpadel, čímž město ušetří za energii,“ vysvětlil starosta města Miroslav Plincelner s tím, že čerpadla budou v činnosti pouze v případě malých srážek a nízké hladiny spodních vod.

Vodné a stočné v roce 2009

Karlovy Vary, 3.12.2008 – Ve středu 3.12.2008 schválila města a obce, které jsou členy Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech, novou cenu vodného a stočného pro rok 2009. Oproti roku 2008 vzroste vodné a stočné o 7,1 procent. Průměrný spotřebitel, se spotřebou 95 litrů za den, tak zaplatí za odebranou pitnou vodu a její neškodné odvedení do přírodního prostředí v roce 2009 denně asi o 45 haléřů více než v roce 2008, tedy o 164 Kč za rok.

Cenu vodného a stočného schvalují zástupci měst a obcí, které jsou členy Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech, vlastníka vodohospodářské infrastruktury, na návrh provozovatele Vodáren a kanalizací Karlovy Vary, a.s. Ten každoročně dokládá, že k zajištění dosavadní úrovně vodárenských a kanalizačních služeb na provozovaném území nezbytně potřebuje určitý příjem z vodného a stočného, aby pokryl všechny nutné provozní náklady.

„Naše společnost velmi usiluje o hospodárný provoz všech zařízení,o čemž svědčí často i výrazně nižší ceny, než mají obce provozované sousedními provozovateli. Přes tuto naši snahu a přes úsilí, které věnujeme získávání investičních dotací, náklady na fungování a potřebnou dostavbu celého systému vodovodů a kanalizací vzrůstají,“ vysvětlil ředitel akciové společnosti Vodárny a kanalizace Karlovy Vary Antonín Jágl.

Jaroslav Vojta, předseda Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech, doplnil: „pro rok 2009 až 2 019 muselo sdružení vypracovat plán obnovy našich vodohospodářských zařízení, ze kterého vychází potřeba zvýšit zdroje na investice z nájmu od provozovatele o minimálně 9%. Do budoucna musíme navíc počítat s tím, že podíl dotací na investicích našeho sdružení bude klesat.“

Porostou rovněž významně provozní náklady. V roce 2009 zdraží elektrická energie v průměru o nejméně 12 %, obdobně porostou ceny za paliva a za ukládání kalů z čistíren odpadních vod. Ceny nakupované surové vody pro úpravu na pitnou budou podle dosavadních informací v průměru o 7 % vyšší. Očekávaný růst životních nákladů a inflaci je nutné alespoň částečně vyrovnat zvýšením mezd zaměstnanců. Na potřebu vyšších cen vodného a stočného má vliv i trvalý pokles spotřeby jak u domácností, tak u ostatních odběratelů.

Podrobný přehled vodného a stočného pro rok 2009 najdou odběratelé na internetových stránkách www.vodakva.cz.

Vodárny a kanalizace Karlovy Vary, a.s.

Autor: Jiří Kohout

9.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Ze zákulisí veteránského motokrosového závodu ve Stříbře.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Vuřty seniorům griloval starosta

Stříbro - Nová pergola u Domova pro seniory ve Stříbře je dokončená, a tak mohla jednoho teplého odpoledne hostit obyvatele domova, kteří si zde udělali pěkné společné grilovací odpoledne. 

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Starají se židovský hřbitov i o kulturní dění v obci

Stráž – Pro svou organizaci používají historické názvy, které platily v českých obcích před rokem 1850.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení