VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žáci se zapojují do všech aktivit pro školní mládež

Tachov – Nápady na zrušení bývalých zvláštních škol nepovažuje ředitelka Základní školy v Jilemnického ulici v Tachově Lenka Hovězáková za šťastné.

15.11.2011
SDÍLEJ:

Výstavu na podzimní téma vyrobili a instalovali záci Základní školy v Jilemnického ulici v Tachově. Patřily k nim i Andrea Janóová a Dana Janová. Foto: DENÍK/Marie Podzimková

Bývalé zvláštní školy se již ani pojmenováním neliší od škol „normálních”, všechny nesou název základní školy. „Naše děti se zapojují do všech aktivit pro školní mládež, a to bez rozdílu škol, zdravotního či sociálního znevýhodnění,” uvedla ředitelka Hovězáková.

„Znamená to, že se zúčastňují akcí vyhlášených odborem školství, připravovaných domem dětí a mládeže, ČČK, hasiči, do policejní soutěže Ajax a dalších. Setkávají se zde s vrstevníky z jiných škol a mohou s nimi porovnat své dovednosti a znalosti.” Ze všech těchto akcí škola vytváří nové portfolio, z něhož je zřejmé, že dětem nechybí kontakt s vrstevníky z jiných školských institucí. „Při těchto akcích mají všichni stejné podmínky a jsou stejně hodnoceni,” řekla ředitelka a dodala: „Naše děti jsou šikovné, manuálně zručné, ale nemají na to, aby se mohli zařadit do normální školní výuky. Neprospělo by to jedné ani druhé straně.”

Škola v Jilemnického ulici má vzdělávací program pro děti s lehkým mentálním postižením, ale i pro ty, které jsou středně i těžce postižené. Výuka je upravena. Například s angličtinou nezačínají na prvním stupni, ale mají ji až v osmé a deváté třídě. Mají o hodinu víc tělesné výchovy a šest hodin pracovní výchovy. „Po škole mají žáci možnost jít do učebních oborů. Některé rodiny ale odmítají dát souhlas s dalším vzděláváním. Například vloni z 21 žáků nepokračovalo devět dětí,” uvedla Hovězáková.

Informovala také o procesu zařazení dítěte do zvláštní školy. „V žádném případě se nemůže stát, že by k nám bylo dítě umístěno neoprávněně a bez informovaného souhlasu zákonného zástupce,” řekla.

Postup je následující. Doporučení musí vycházet z poradenského zařízení, tedy buď z pedagogicko – psychologické poradny v Tachově nebo ze Speciálně pedagogického centra v Plzni. Na základě tohoto doporučení musí podat rodiče do školy žádost o přijetí. „I žáci, kteří navštěvují naší školu se mohou v průběhu školní docházky zpětně integrovat do normální školy. Existuje ovšem riziko, že ve vyšších ročnících nebudou svým vrstevníkům stačit. Toto rozhodnutí je ale čistě na rozhodnutí rodičů dítěte,” řekla ředitelka školy.

Autor: Marie Podzimková

15.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Ze zákulisí veteránského motokrosového závodu ve Stříbře.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Vuřty seniorům griloval starosta

Stříbro - Nová pergola u Domova pro seniory ve Stříbře je dokončená, a tak mohla jednoho teplého odpoledne hostit obyvatele domova, kteří si zde udělali pěkné společné grilovací odpoledne. 

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Starají se židovský hřbitov i o kulturní dění v obci

Stráž – Pro svou organizaci používají historické názvy, které platily v českých obcích před rokem 1850.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení