Historický park mapující život na česko bavorském pomezí v období středověku, který vyrůstá v bavorském městečku Bärnau, sotva dvacet minut jízdy autem z Tachova, přivítal v sobotu první návštěvníky. Byla tak dokončena část jeho výstavby a návštěvníci teď budou moci vznik parku sledovat v přímém přenosu.

„Jsem trochu ve stresu z náporu práce a povinností v posledních dnech, ale zhruba polovinu parku se nám podařilo dokončit a můžeme ji zpřístupnit veřejnosti,“ řekl v sobotu při slavnostním otevření Deníku vedoucí projektu Benjamin Zeitler.
Park po svém dokončení nabídne funkční středověkou vesnici z osmého století, kostel a hrad z desátého století, ukázku venkovské i městské zástavby ze století dvanáctého. K tomu moderní muzeum středověkého života.

V Bärnau tedy vzniká muzeum vývoje regionu. „Prohlídka by po otevření měla začínat vesnicí z osmého století, která bude mapovat slovanské sídlo,“ popsal Deníku již v dubnu odborný vědecký vedoucí parku Stefan Wolters. Vesnice bude nabízet několik druhů staveb typických pro dané období. Všechny jsou postaveny na reálném základě a jedná se o věrné repliky archeology skutečně objevených objektů. „Některé stavby ale bylo třeba vyvinout jen podle nalezených půdorysů. Stavby pocházejí z nalezišť z různých míst regionu,“ vysvětlil dále Wolters.
Všechny historické objekty budou plně funkční a obyvatelné v zimě i v létě. Objekty se staví pomocí historických technologií z originálních přírodních materiálů.

Zatím dokončené objekty už při víkendovém otevření parku zabydleli figuranti, kteří v nich předváděli středověký způsob života, řemesla, každodenní činnosti. Objekty budou pravidelně ožívat při různých příležitostech.
Dokončen je také dřevěný středověký hrad, který slouží zároveň jako vyhlídka na celý areál parku. Hrad vyrostl na umělém návrší obehnaném vodním příkopem. Také tato stavba kopíruje dobovou předlohu.

Rovněž prostředí parku bude odpovídat době, kterou zobrazuje. Porostou zde staré původní odrůdy ovocných stromů, stejně tak užitková zelenina a rostliny. Polní práce budou přesně podle tehdejších postupů a také domácí zvířata budou odpovídat středověku.

Od rybníka přejdou návštěvníci podél umělé říčky do dvanáctého století. To je část, jejíž podstatný díl je třeba ještě vybudovat. Názorně tu bude předveden vývoj městského a venkovského osídlení. Návštěvníci tam najdou řemeslnou dílnu, kovárnu, hostinec.

Po dokončení bude mít park 22 středověkých budov a k tomu muzeum. Jeho stavba je dokončena, v současné době se připravuje historická expozice. „Stavební práce v parku budou trvat do konce roku 2013, následující rok by pak areál měl být kompletně dokončen,“ upřesnil Zeitler.
Na vzniku historického parku se podílí také český partner mezinárodního projektu, občanské sdružení Terra Tachovia.

„Postupně obnovujeme původní Zlatou cestu, která z Tachova do Bärnau vedla,“ řekl Deníku za sdružení Roman Soukup. „Už byla identifikována původní trasa v terénu, zdokumentována a zmapována. V běhu jsou přípravné práce pro zahájení archeologického průzkumu,“ doplnil.
Jak dále Soukup při sobotním otevření parku uvedl, atraktivní části Zlaté cesty se postupně čistí, připravuje se značení dvou tras, tedy původní Zlaté cesty a souběžné poutní cesty mezi Bärnau, Tachovem a Pernolcem. „Charakter značení cest navazuje na doby minulé, kdy se ke značení užívalo dřevo a kámen. Navážeme na milníky času, kterých je k dnešku instalováno sedm,“ upřesnil Soukup.

Historický park v Bärnau bude zahrnovat období od osmého do dvanáctého století. Zatím ve fázích myšlenky je možnost rozšířit projekt na české straně u Trnové, kde by byl středověk představen až do čtrnáctého století.

Náklady na vybudování historického parku v Bärnau jsou 4,4 miliony eur (cca 110 milionů korun). Necelé tři miliony jsou hrazeny z dotací Evropské unie, z programu Cíl 3, přeshraniční spolupráce Česko – Bavorsko. Zbytek je financován z různých státních i regionálních zdrojů.