VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zákaz výstav zůstává ještě v platnosti

TACHOVSKO - Státní veterinární správa zatím neuvažuje o zrušení mimořádných opatření, které nařídila v souvislosti s hrozbou ptačí chřipky

4.9.2007
SDÍLEJ:

ilustrační fotoFoto: DENÍK/Petr Wagenknecht

„Riziko je dosud vysoké. Před pár dny došlo k výskytu životu nebezpečného viru H5N1 v sousedním Německu, kde muselo být likvidováno 170 tisíc kachen,“ zmínil epidemiolog Václav Poláček z Krajské veterinární správy v Plzni. Podle něj zůstává nadále v platnosti i zákaz svodu drůbeže a holubů. Chovatele však možná potěší, že za určitých okolností mohou krajští veterináři povolit výstavy exotického ptactva. „Exotické ptactvo je k nákaze méně vnímavé. Pokud chce někdo pořádat výstavu, musí podat žádost, prokázat, že se jedná o uzavřený chov, a výstavu pořádat v uzavřených prostorách. Pak je šance, že ji povolíme,“ zmínil krajský epidemiolog.

Veterinární opatření na Tachovsku znemožnila například chovatelům ze Stříbra pochlubit se minulý víkend při tradiční výstavě svými chovy. „Tím pádem ani nemohla být udělena tradiční ocenění za chovatelskou práci,“ řela chovatelka z tamní organizace Zdeňka Kantová. U chovatelů brojlerů, nebo krůt se předpokládá, že na prevenci budou dbát více než kdy jindy. Právě velkochovy byly napadeny ptačí chřipkou v Česku už třikrát. Vždy potom následovala drastická likvidace desetitisíců zvířat. Nad rámec běžných veterinárních opatření je sledování zdravotního stavu volně žijících ptáků. Ptačí chřipka, která zaútočila na Orlickoústecku, a v Lednici, se může znovu vyskytnout všude tam, kde dochází k migraci pernaté zvěře.

„Jelikož začíná podzim, a bude docházet k seskupování pernaté zvěře na rybnících, a všude tam, kde jsou tahová shromaždiště vodní pernaté zvěře, nelze mimořádná opatření nyní rušit,“ říká Poláček. Podle myslivců jsou riziková i všechna další místa větší koncentrace tažných ptáků, především z čeledi vrubozobých. „Sledujeme chování a zdravotní stav pernaté zvěře, kachen, labutí, a brodivých ptáků. Zatím je vše v pořádku,“ informoval předseda mysliveckého sdružení Lesy Staré Sedliště Josef Pojer. V případě zjištění výrazných změn v chování těchto ptáků musí myslivci informovat příslušného pracovníka veterinární správy. Václav Poláček upozorňuje, že v přírodě uhynulé ptáky likviduje na své náklady obec. „Ohlašovací povinnostmá majitel pozemku,“ říká.

Ročně na území republiky uhyne pět milionů kusů ptactva. Vždycky se o ně postarali predátoři. Nyní je nutné událost nahlásit, ale jen když jde o podezřelý úhyn. Například když uprostřed rybníka plave na hladině mrtvá labuť,. Poslední výskyt pro člověka smrtelného viru H5N1 byl v Česku zjištěn právě u labutě. Pro osoby, které mohou přijít do styku s případně infikovanými ptáky, vyplývá povinnost dodržovat základní hygienické předpisy. Při manipulaci se musejí používat ochranné rukavice, sebrané ptáky je nutné uzavřít do neporušených plastových obalů (pytlů) a bezprostředně informovat veterináře.

4.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Naši prvňáci už ve středu v Tachovském deníku, představíme ZŠ Mánesova

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

FOTO: Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov

Chodová Planá - Hladina vody pomalu klesá a ryby se stahují k požeráku, kde je ještě hloubka. 

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Draci se vznášeli nad Borem

LOUČKA ZA VĚŽÁKEM V BORU PŘILÁKALA DESÍTKY DĚTÍ, kteří přišly ukázat své umění udržet létajícího draka co nejdelší dobu ve vzduchu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení