VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Založení osadních výborů byl dobrý krok

Tachov – Řádově před deseti lety začaly na základě novely zákona o obcích vznikat první osadní výbory. Teprve čas měl ukázat, zda a jaké výhody to pro malé osady přinese.

30.12.2011
SDÍLEJ:

Starosta Ladislav Macák.Foto: DENÍK/Jiří Kohout

„Osadní výbory považuji za přínos pro město i osady,“ uvedl starosta Tachova Ladislav Macák. „Jejich prostřednictvím známe lépe potřeby malých obcí. Snažíme se je plnit tak, jak to finanční možnosti dovolí. Musíme však zohlednit fakt, že tam žije jen mizivé procento obyvatel města.“

„Vadí nám, že některé naše požadavky nejsou splněny. Týká se to hlavně opravy místní komunikace. Její opravu slibuje radnice každý rok a nakonec na ni nikdy nezbudou peníze, i když její část už letos opravena byla,“ uvedla předsedkyně osadního výboru ve Velkém Rapotíně Marie Černá. „Přesto jsme se splnění některých našich požadavků dočkali. Máme například opravené kanály a také hasičárnu,“ dodala.

Od založeni osadního výboru v Malém Rapotíně byl jeho předsedou Jaroslav Ráž. V letošním roce předal funkci mladšímu sousedovi. „Myslím, že nazrála doba, kdy by se měli začít angažovat ti mladší,“ odůvodnil své odstoupení. Má ale ze stávajících předsedů osadních výborů nejdelší a tedy největší zkušenosti. Pravidelně se zúčastňoval jednání tachovských zastupitelů a téměř vždy vznášel i požadavky své malé obce. Dokázal zastupitelům i poděkovat, když se něco povedlo.

„Považuji vznik osadních výborů za dobrou myšlenku. Zastupitelstvo musí znát potřeby lidí i v těch nejmenších osadách a nejlíp jim to řekne člověk, který tam žije,“ uvedl bývalý předseda osadního výboru. „Osada by nikdy jako samostatný celek nedala dohromady tolik finančních prostředků, na to, co je potřeba udělat. V Malém Rapotíně máme například novou kanalizaci, rekonstruovaný vodovod, kapličku, obnoven rybníček, ze dvou buněk je udělaná klubovna, kde se mohou lidé setkávat. Nejnověji byl vybudován chodník, takže lidé zde bydlící nebo pracující už nemusejí chodit po frekventované silnici,“ vyjmenoval.

Přesto si ale myslí, že je co zlepšovat. „Měli bychom se v komunikaci mezi osadami a městem dostat na vyšší úroveň. Podle mě by bylo třeba vymezit pravomoci, vytvořit pravidla pro vzájemnou komunikaci,“ řekl a uvedl příklad. „Když město například prodá v katastru osady nějaký pozemek, mělo by to vyvěsit nejen v Tachově a na internetu, ale také v té dotčené osadě, které se to týká.“ Pro lepší vzájemnou komunikaci považuje Ráž za výhodu, když se může předseda osadního výboru zúčastni jednání zastupitelstva a okamžitě reagovat a vznášet. připomínky.

Autor: Marie Podzimková

30.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení