Dobrovolníci z celého světa přijeli tentokrát pomáhat při renovaci místního zámku. Když Deník dorazil právě na svojšínský zámek, zrovna dokončovala skupina bourání zdí jednoho z přistavěných chlívků.

„Tato akce se u nás koná už po deváté,“ sdělil Deníku starosta Svojšína Karel Petráň, když se přijel podívat, jak jde skupině dobrovolníků práce od ruky. „Letos je náplní činnosti zúčastněných především bourání nežádoucích přístaveb na našem zámku, kde jsou rovněž ubytováni a kde je pro ně připravená strava. Rozšiřují také zámecké zahrady a kopají archeologické sondy,“ pokračoval starosta.

„Projektem se tak snažíme mimo jiné vrátit zámku, zdevastovanému za doby komunismu, jeho bývalou krásu a zkrášlit ho pro turisty, kteří ho chodí obdivovat,“ dodal.

Pro dobrovolníky je zajištěné také kulturní vyžití. „Po všední dny pracujeme, odpoledne a o víkendu ale cestujeme po okolí. Tady poznávají dobrovolníci, kteří přijeli do Svojšína i z druhého konce světa, naše památky, ostatní krásy regionu a seznamují se s místními lidmi,“ řekla Šárka Čapková, jedna z koordinátorů projektu.

Akci pořádá, jak nám sdělila, nezisková organizace. Každý z dobrovolníků si mohl podle jejích slov vybrat z řady projektů rozptýlených po celém světě. „Každého z nich vedly k výběru právě svojšínského projektu různé důvody, například malebná příroda, která se zde nachází,“ vysvětlila Čapková a podělila se s Deníkem o zajímavost. „Dvě účastnice, matka s dcerou, ze Spojených států amerických se vrátily poznat zemi, kterou jejich předci opustili přibližně před dvěma sty lety.“ Mezi dobrovolníky se našla například také dívka z Japonska nebo muž z Hongkongu. Nechybí ale ani účastníci z Francie, Španělska nebo Slovenska.

Na otázku, jak se mezi sebou všichni dorozumívají, odpověděla Čapková, že anglicky. „Najdou se zde ale velmi zajímavé přízvuky,“ usmála se.

Zdokonalení se v jazykových znalostech bylo jednou z příčin, proč se na camp přihlásila osmnáctiletá Slovenka. „Pro workcamp jsem se rozhodla kvůli kontaktu s angličtinou. Z vlastní zkušenosti si myslím, že je to mnohem lepší, než jazykové tábory,“ vysvětlila důvod své účasti Nina Prokopová.

„Právě Svojšín jsem si zvolila kvůli místní krajině, která se mi moc líbí. Mám také moc ráda zámky a těch tu máte hodně,“ pokračovala a dodala, že se navíc v Česku cítí jako doma.