VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek: za týden se otevírá

Tachov – Každou knihu vzít do ruky, prohlédnout, odborně ošetřit a zařadit. To dělala v pondělí Alena Nekovářová z tachovského městského úřadu s 1300 knihami, které byly přivezeny ze zámku Kozel na tachovský zámek.

8.12.2014
SDÍLEJ:

Pracovníci zámku Petra Tikalová a Pavel Voltr u 1300 knih, které se po desítkách let vrátily na tachovský zámek.Foto: DENÍK/Jiří Kohout

Knihy se stanou součástí zámecké expozice, která se, stejně jako všechny ostatní prostory zámku, otevřou pro veřejnost příští týden.
Rekonstrukce vnitřních prostor zámku je po stavební stránce dokončena a v současné době se provádí instalace nových expozic a vybavení. Před dokončením byla včera pokladna, pracovalo se na všech podlažích.

„V přízemí bude pokladna pro celý zámek a expozice historie Tachova. V druhém nadzemním podlaží bude zámecký okruh a v dalším pak sezónní výstavy," popsal Pavel Voltr z Městského kulturního střediska Tachov.

Z depozitářů různých zámků se postupně sváží mobiliář, obrazy a další vybavení, které z tachovského zámku pocházelo. Například zmíněné knihy byly desítky let uloženy v depozitáři zámku Kozel. Z Boru je do hudebního salonu zapůjčené piano, ze Slatiňan byly přivezeny grafiky, které tam byly po válce z tachovského zámku převezeny. V Jemništi je zase galerie Windischgrätzů, ta by se do Tachova měla dostat v příštím roce.
„Původního nábytku se tolik nesehnalo, není možné sehnat úplně všechno, co tady na zámku bylo. Po druhé světové válce byl mobiliář rozvezen na různá místa," dodal Voltr.

Veřejnosti se zámek otevře 19. prosince odpoledne a návštěvníci si budou moci prohlédnout například v přízemí výstavu o historii Tachova. „Ta bude neměnná, bude to stálá expozice a navíc bude přístupná zdarma a bez průvodce," řekl kastelán s tím, že v přízemí najdou návštěvníci i záchody.
„Druhé patro, zámecký okruh, bude vždycky s průvodcem a k vidění bude jídelna, knihovna, obřadní síň, chodba, salón hudební a kaple. Nahoře pak budou krátkodobé výstavy, aby se i tachovští obyvatelé na zámek pravidelně vraceli," uvedl dále Voltr.

Do oficiálního otevření zbývá odborníkům, kteří připravují expozice, ještě hodně práce, nasazení každý den dlouho do večera.

Ze zajímavostí, které návštěvníky zámku čekají, můžeme připomenout odhalené základy původní bašty v přízemí, zapůjčenou sbírku loveckých trofejí, klavírní křídlo z roku 1867, různé obrazy, portréty. Další mobiliář a vybavení se bude postupně ještě dovážet, například z již zmíněného zámku Jemniště, případně z Kynžvartu a dalších památek.

Zahajovací výstava na zámku v Tachově, která bude otevřena v pátek 19. prosince v 16 hodin, se jmenuje Život na tachovském zámku a představí budovu zámku od poloviny 19. století do současnosti. Prohlídky zámku začínají od 16.30 hodin každou půlhodinu, poslední vychází ve 20 hodin. Počet osob ve skupině bude omezen a správa zámku doporučuje rezervaci místa na konkrétní čas.

Na rekonstrukci zámeckých interiérů obdrželo město podporu z evropských dotačních programů.

Autor: Jiří Kohout

8.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Jasná obloha nad Borem nabídla barevnou podívanou.
33

Draci se vznášeli nad Borem

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Stavitelé chrámů vystavovali v Paříži

Tachov – Už během loňského školního roku se žáci Základní školy Kostelní Tachov zapojili do projektu Hraví architekt – hraví stavitelé chrámů.

Zlatá hlavička Koláře: Viktoria dobyla Letnou!

Praha – Dokázali to! Fotbalisté Viktorie Plzeň zvítězili i v desátém kole první ligy. V Praze na Letné porazili Spartu 1:0 brankou Daniela Koláře. Zároveň desátým vítězstvím v řadě překonali rekord Sparty z podzimu 2011 v počtu vítězství od začátku sezony.

Kapři a líni se stěhovali do Mže i Úhlavky

Sytno – V sobotu se sytenský rybník zaplnil rybáři, kteří vybírali ryby z rybníka, ale také i desítkami přihlížejících, kteří se přišli potěšit krásným slunečným dnem a pohledem, který se naskýtá pouze jednou v roce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení