VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zápisy: také letos chodí silný ročník

Tachovsko – Zápisy do prvních tříd základních škol se od čtvrtka do soboty uskuteční v největších městech tachovského okresu – v Tachově, Stříbře a Plané.

3.2.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Z archivu Deníku

V Boru už mají zápis za sebou. Podle počtu dětí, který zde k zápisu přišel, i podle očekávání v ostatních městech je jasné, že stále trvá fenomén posledních let – tedy velmi vysoký počet prvňáčků.

V Boru přišlo 22. ledna k zápisu 66 dětí a ve škole zatím neví, jestli otevřou dvě nebo tři první třídy. „Ještě čekáme, kolik dětí bude mít odklad školní docházky o jeden rok. Podle mých předběžných odhadů bychom měli v září přijmout 54 prvňáků, ale definitivně to budeme vědět, až obdržíme vyjádření z pedagogicko – psychologické poradny k odkladům. Ale i tak by vycházelo 27 dětí do třídy, což je na první ročník školní docházky dost," vyjádřil se ředitel školy Daniel Koblen. Borská škola v uplynulých letech otevírala vždy dvě první třídy.

První ze série zápisů konce tohoto týdne se uskuteční dnes odpoledne v Plané. Uskuteční se v budově Na Valech od 14.30 do 18.30 hodin.
Jak Deníku řekl ředitel Základní školy Planá Luboš Beran, podle předběžného seznamu dětí by k zápisu mělo přijít méně budoucích prvňáčků, než v předchozích letech. I tak by ale měla škola v září otevřít tři první třídy.

„Přes mírný pokles budou čísla srovnatelná s předchozími roky, ale v tuto chvíli nevíme, kolik bude odkladů školní docházky. S největší pravděpodobností ale tři první třídy naplníme, stejně jako v uplynulých letech," uvedl ředitel Beran.

Do dvou dnů rozdělili zápisy do prvních tříd na dvou základních školách ve Stříbře – ve škole v Gagarinově ulici a ve škole v Mánesově ulici se zápisy uskuteční v pátek 5. února a v sobotu 6. února. Pro páteční termín zvolily školy odpolední hodiny, zápis je od 14 do 17 hodin, v sobotu to pak bude dopoledne, a to od 9 do 11 hodin.

Také ve stříbrské škole v Mánesově ulici očekávají větší počet budoucích prvňáčků, ale největší boom už má škola podle ředitele Václava Peteříka za sebou.
„Podle reálného odhadu budeme mít děti na otevření dvou prvních tříd, to znamená kolem padesáti žáků," řekl Deníku ředitel.

„Nejvíce dětí se u nás zapsalo před třemi roky, to jsme otevírali tři první třídy, v dalších dvou letech už to byly zase vždy jen dvě první třídy," doplnil.
Ředitel stříbrské školy předpokládá, že silné ročníky budou ovlivňovat počet žáků v prvních třídách ještě tak rok, možná dva. „Ale u nás ve Stříbře také bude počet žáků ve školkách a posléze i ve školách záležet také na tom, jaká bude na Stříbrsku situace na trhu práce a jaké budou mít mladé možnosti, které by sem šly za prací, možnosti bydlení," uvedl Peteřík.

Nejvíce dětí by k zápisům do prvních tříd mělo přijít v okresním městě. V Tachově už se stalo tradicí, že zápis do všech škol se koná vždy ve stejný den a ve stejnou hodinu. Tentokrát to bude v pátek 5. února od 13 do 18 hodin v základních školách Hornická, Zárečná a Kostelní.

„Máme připravené seznamy dětí z přehledu evidence obyvatel a podle těchto seznamů by k zápisům mělo přijít minimálně 112 budoucích prvňáků," řekl vedoucí odboru školství v Tachově Josef Kožnar.

Zdůraznil slovo minimálně, protože k uvedenému počtu je třeba přidat ještě děti, které měly před rokem odklad školní docházky a přijdou tedy k zápisu letos. A také sem patří děti z okolních vesnic a obcí, které rodiče přivezou.

„Takže opět lze očekávat, že k zápisům do škol, které zřizuje město Tachov, přijde kolem 170 dětí. Je to vysoký počet, ale už ne tolik dramatický, jako v předchozích dvou letech," dodal Kožnar s tím, že podobná čísla ale byla loni, kdy podle evidence obyvatelstva mělo přijít k zápisům 111 dětí (plus děti s odklady a z okolních obcí).
Nakonec se před rokem dostavilo 186 dětí (93 na ZŠ Hornická, 73 na Zárečnou a 20 na Kostelní).

V posledních letech převyšuje v Tachově zájem o Hornickou školu, o čemž také svědčí počet tříd, které se otevíraly. Zatímco v Kostelní mají jednu první třídu, v Zárečné jsou to tři a v Hornické už tři roky po sobě nesly první třídy označení A až D – byly tedy čtyři. Škole to přineslo komplikace, protože musela najít několik učeben navíc. „Pokud se podobná situace bude opakovat letos, budeme zřejmě muset najít nějaké jiné řešení, protože ve škole už volné učebny nemáme," uvedl k situaci ředitel Hornické Radek Červený.

K vyřešení této záležitosti budou muset společně zasednout představitelé všech tachovských základních škol a odboru školství.

„Bude se muset najít východisko, protože ředitel pak bude muset dát přednost žákům ze své územní spádové oblasti. Ale to bychom předbíhali, uvidíme, jaký bude počet dětí po zápisech a po udělení odkladů povinné školní docházky," doplnil Deníku vedoucí tachovského odboru školství.

Autor: Jiří Kohout

3.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V prostorách Jízdárny ve Světcích se uskutečnil čtvrtý koncert cyklu Dveře Jízdárny dokořán.
10

Jízdárnu rozezněly lovecké rohy

Městský úřad

Stropní ventilátory zvýší komfort při čekání na úřadě

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Viktoria letí na Kypr. Pro postup?

Čtvrteční odveta play-off začíná v Larnace v 18.00 hodin SEČ.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení