VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zárečná se dostala do republikového finále

Tachov – Na své sportovní tradice chce navázat Základní škola Zárečná 21. a 22. září na stadionu Evžena Rošického v republikovém finále Odznaku Všestrannosti Olympijských Vítězů (OVOV), soutěže, kterou iniciovali olympijští šampióni v desetiboji Robert Změlík a Roman Šebrle.

13.9.2012
SDÍLEJ:

ÚSPĚŠNÁ SESTAVA Základní školy Zárečná pro OVOV. Zadní řada zleva: Pavel Kořínek, Lukáš Valenta, Rudolf Blatnický, David Schubert, Jan Hutta, Denisa Vávrová. Přední řada zleva: Dagmar Hrabovská, Hana Šimůnková, Johanka Kropáčová, Tereza Hladíková. Foto: Radovan Friedel

Na Strahov vyšle Zárečná dvanáct reprezentantů, kteří mohou navázat na úspěchy školy v této soutěži – v nultém ročníku byla šestá, v dalším dokonce třetí.

Žáci byli v této škole k pohybové všestrannosti vedeni vždy. Škola dokonce letos otevřela dvě sportovní třídy. „Od roku 1974, kdy byla škola založena, jsme měli vždy sportovní třídy. Až do roku 1991. Letos na tuto tradici navazujeme a otevřeli jsme sportovní třídy v prvních ročnících. Mezi dětmi a rodiči o to byl tak velký zájem, že sportovní zaměření budou mít hned dvě třídy," uvedl ředitel školy Zdeněk Hnát.

Že mají sportovní třídy svoje opodstatnění, za to hovoří úspěchy absolventů školy. „Asi tím nejvýraznějším je Josef Rous, který chodil na Zárečnou do školy a začal tady s atletikou. Dotáhl to na přelomu osmdesátých a devadesátých let až do československé a později české reprezentace v běhu na 400 metrů překážek a ve skoku vysokém," uvedl Hnát.

Nejlepší účastníci jarního krajského kola OVOV, které hostil právě Tachov.

Nejlepší účastníci jarního krajského kola OVOV, které hostil právě Tachov. Foto: OVOV

OVOV v Zárečné.

OVOV v Zárečné. Foto: OVOV

Také v současné době roste ve škole atletická naděje. Denisa Vávrová – která bude součástí týmu školy v republikovém finále OVOV – je v žákovské reprezentaci Česka a v těchto dnech je na Mistrovství Evropy, kde hájí české barvy ve skoku do dálky a v překážkovém běhu. V týmu pro OVOV jsou také žákovské vicemistryně ČR v basketbalu.

Projekt, který vymysleli špičkoví čeští desetibojaři, si klade za cíl přispět ke zvýšení osobní aktivity co největšího počtu dívek a chlapců a dát současné generaci školáků příležitosti zkusit sportovní začátky podobnou formou, jaká se osvědčila jim.

Republikové finále OVOV se na Strahově koná 21. a 22. září a zúčastní se jej 650 mladých sportovců.

Chceme letos obhájit

Iniciátorem účasti Základní školy Zárečná v odznaku je učitel tělesné výchovy a zeměpisu Radovan Friedel, který odpověděl na několik otázek.

Jak jste se dozvěděli o projektu Odznak Všestrannosti Olympijských Vítězů? Čím vás zaujal?

Dozvěděl jsem se o OVOV hlavně při besedě s olympionikem na naší škole. Projekt mne zaujal svou všestranností.

Jak dlouho spolupracujete s projektem OVOV a jak dosavadní spolupráci hodnotíte? V čem vaší škole OVOV nejvíce pomáhá?

S projektem OVOV pracujeme na naší škole již od samého počátku, tedy od nultého ročníku. Ve škole nám pomáhá přitáhnout děti více k pohybu a ty nadanější i k větší soutěživosti.

S jakým ohlasem se projekt setkal u vašich žáků? Co děti na projektu nejvíce oceňují?

Žáci hodnotí OVOV velmi kladně. Oceňují nejvíce všestrannost a také možnost soutěžit, vidět své zlepšení v jednotlivých disciplínách.

Kolik dětí z vaší školy se do projektu zapojilo?

Do projektu se zapojili téměř všichni žáci od třetích tříd až po deváťáky.

Jak na OVOV reagují rodiče?

Kladně, jen kladně.

Jaké jsou dosavadní úspěchy vaší školy v projektu OVOV?

Naše škola obsadila hned v nultém ročníku šesté místo v republikovém finále v Praze. O rok později jsme obsadili krásné třetí místo. Dále máme na kontě i vítězství v Novoročním pětiboji opět v Praze a jednoznačné vítězství v Jarním pětiboji, který pořádala naše škola pro Plzeňský kraj. V jednotlivcích na republikovém finále 2011 jsme zaznamenali obrovské úspěchy, kdy naše děvčata Tereza Hladíková a Dominika Nová zvítězila ve svých věkových kategoriích.

Ve všech třech ročnících soutěže OVOV jsme vyhráli krajské kolo.

S čím budete odjíždět na republikové finále OVOV?

Odjíždíme s cílem minimálně obhájit třetí místo v družstvech a pódiové umístění v jednotlivcích.

Jak vnímáte problematiku nedostatečného pohybu u českých dětí? Co je podle vás jeho příčinou a jak je možné sjednat nápravu?

Příčiny nedostatečného pohybu vidím hlavně v rodinách, kdy rodiče nevedou své děti ke sportu. A také v nedostatečné podpoře státu.

Autor: Jiří Kohout

13.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Úspěšná chovatelka Věra Mandáková s  Františkem Janouškem
22

FOTO: Chovatelka plemene Aljaška získala pohár starostky

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Kraj rekordní a kuriózní

Plzeňský kraj - O nejčerstvější zápis se postaral Martin Kopřiva, ušel 666 km.

O víkendu startuje okresní přebor

Tachovsko – Předehrávaným třináctým kolem soutěže odstartuje tento víkend okresní přebor druhé třídy. O první podzimní body bude bojovat čtrnáct týmů, včetně čtyř nováčků.

AKTUALIZOVÁNO

FOTO, VIDEO: Ulicemi Tachova tekla nafta, skvrna se táhla devět set metrů

Tachov – Skvrnu vyteklé nafty v délce několika stovek metrů museli ve středu dopoledne likvidovat hasiči ve spolupráci s silničáři v centru Tachova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení