VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdeněk Procházka píše o kostele, kvůli kterému mu hrozila vysoká pokuta

Tachov, Pořejov – Trpký příběh kostela sv. Bartoloměje v Pořejově. Tak se jmenuje nová kniha regionálního autora a nakladatele Zdeňka Procházky, kterou můžete sehnat například v tachovském knihkupectví na náměstí, případně v tachovském muzeu.

12.8.2017
SDÍLEJ:

Zdeněk ProcházkaFoto: DENÍK/Václav Šimek

Jak už název napovídá, publikace se zabývá osudy dnes již zbořeného kostela v zaniklé obci Pořejov (ta se nacházela mezi Žebráky a Maršovými Chody, dnes obec připomínají pamětní desky, zbytky rozvalin a na návrší druhý kostel s hřbitovem). Kniha se skládá ze dvou samostatných částí. „V té první se věnuji samotnému pořejovskému kostelu, ve druhé přibližuji čtenářům různé archeologické výzkumy, které jsem prováděl už od raného mládí nejen na Tachovsku, ale také na Domažlicku,“ řekl Deníku amatérský historik a badatel.

Kostel sv. Bartoloměje stál uprostřed Pořejova. Obec byla po odsunu Němců v 50. a 60. letech minulého století zbořena. Samotný kostel byl zbořen v roce 1971. Zůstaly z něj pouze základy. Lokalita obce pak fungovala nějakou dobu jako skládka komunálního odpadu, posléze byla rekultivována.

Jak uvádí autor v úvodu knihy, proti likvidaci kostela se v té době nikdo ze zodpovědných úředníků nepostavil. „Hlavním důvodem vydání této knihy je snaha na tento dnes už sotva znatelný stín kostela upozornit a podnítit odpovídající konzervaci a pietní úpravu tohoto v mnoha ohledech zajímavého místa,“ uvádí Procházka.

Ten prováděl v minulých letech v Pořejově několik výzkumů, v roce 2013 dokonce čelil přestupkovému řízení za to, že prováděl v lokalitě výzkumy, kdy mu dokonce hrozila čtyřmilionová pokuta. Památkáři a odborná veřejnost se tehdy postavili na stranu Zdeňka Procházky a přestupkové řízení bylo zastaveno.

„Ve druhé části knihy se vracím do doby, kdy v Čechách archeologie novověku neexistovala a popisuji výzkumy lokalit v jihozápadních Čechách, jichž jsem se zúčastnil, nebo které jsem prováděl,“ uvedl Deníku autor.

V publikaci najdeme řadu fotografií a podrobných nákresů. Přečíst si můžeme například o výzkumech na Novém Herštejnu Týřově, v Puclicích, Tasnovicích, na Roupově, v Prostiboři, v Dubci, na Krasíkově či u Arnoštovy leštírny.

Autor: Jiří Kohout

12.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Sokol Bor v derby s nedalekou Stráží vyhrál o gól

Memoriál Václava Zimáka v požárním sportu se konal na nádvoří pivovaru v Chodové Plané.
24

FOTO: Hasiči soutěžili v požárním útoku i ve váze družstev

Naši prvňáci ze ZŠ Zárečná Tachov

Tachovsko - Ve středu 27. září najdete v Tachovském deníku prvňáky ze ZŠ Zárečná Tachov.

FOTOGALERIE: V Kostelci připravili pro děti procházku pohádkovým lesem

Kostelec – Komise pro občanské záležitosti v Kostelci uspořádala pro děti pohádkový les. Dětí se sešlo šedesát pět. Než děti vstoupily do lesa dostaly účastnický list, do kterého jim na každém pohádkovém stanovišti potvrdili splněný úkol.

Lesněnky přichystaly soutěž o nejlepší holubec

Lesná – Spolek Lesněnky z Lesné uspořádal uplynulou sobotu zábavné soutěžní odpoledne s ochutnávkou tradičního pokrmu východoslovanské kuchyně nesoucí název holubec.

Prazdroj lidem: V Bukovci začíná sloužit dětem dětské hřiště.

Plzeň - Před rokem uspělo občanské sdružení Náš Bukovec v grantovém programu Prazdroj lidem se svou žádostí o příspěvek na stavbu úplně nového dětského hřiště v areálu bývalé plovárny v přírodním parku Berounka v Bukovci na severním okraji Plzně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení