VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze starého objektu postaví sdružení železniční muzeum

Bezdružice - Se záměrem postavit v Bezdružicích železniční muzeum přišlo Občanské sdružení Plzeňská dráha. Muzeum, které bude jediné svého druhu v Plzeňském kraji, by mělo vyrůst do jara příštího roku v objektu nevyužitého skladiště, které je součástí bezdružického vlakového nádraží.

28.7.2009
SDÍLEJ:

Občanské sdružení Plzeňská dráha se chystá vybudovat v Bezdružicích železniční muzeum. K jeho dalším aktivitám v regionu patří i akce Bezdružické parní léto (na snímku).Foto: DENÍK/Miloš Němec

„Muzeum vlastně bude mapovat historii místní lokálky a železnice jako takové,“ uvedl Marek Plochý z Občanského sdružení Plzeňská dráha. „Součástí muzea budou samozřejmě i výstavy. Chceme zde také pořádat promítání a besedy pro děti,“ dodal.

Muzeum bude otevřeno zřejmě jeden víkend v měsíci a při akcích, které se na trati konají.

Sdružení získalo objekt od Správy železniční dopravní cesty do pětiletého pronájmu. V případě, že dostane požehnání od vlády, jej odkoupí za odhadní cenu 80 tisíc korun. „O získání objektu už usilujeme čtyři roky,“ řekl Plochý.

Plzeňská dráha už získala na opravu skladiště 400 tisíc korun z financí, které rozděluje Místní akční skupina Český Západ a rekonstrukce si už vyžádala stovky hodin práce. „Zatím jsme zajistili úklid budovy a její zabezpečení proti požáru. S opravou samotnou začneme na podzim,“ podotkl Marek Plochý.

Nejnáročnější prý budou tesařské práce. Poté do objektu sdružení nainstaluje vitríny, pulty a nástěnky. „Což si vyžádá další dotace,“ dodal.

Nápomocno při budování muzea bude občanskému sdružení i město Bezdružice. „Už se tak vlastně děje. Pomáhali jsme při vyklízení odpadu ze skladiště a zajistili jeho odvoz do sběrného dvora,“ řekl starosta Jan Soulek.

Sám vnímá akci jako velice přínosnou. „Zejména v dalším nárustu turistického ruchu v Bezdružicích. K tomu ostatně Občanské sdružení Plzeňská dráha přispívá mnoha akcemi. Jako příklad mohu uvést Bezdružické parní léto,“ dodal Soulek.

Občanské sdružení se možná dočká i finanční pomoci ze strany města.

„Samozřejmě záleží na tom, čemu a v jakém rozsahu by peníze měly pomoci. Konečné slovo v tomto směru bude mít zastupitelstvo,“ upřesnil starosta.

„Sdružení pomůžeme také s nějakým dotačním programem,“ dodal.

Zpráva o plánované výstavbě unikátu v Plzeňském kraji potěšila i obyvatele regionu. „Pokud něco podobného v Bezdružicích skutečně vyroste, okamžitě se to stane cílem mé návštěvy,“ těší se Petr Krása z Tachova.

Skladiště bylo postaveno před rokem 1901, kdy na čtyřiadvaceti­kilometrovou trať Pňovany – Bezdružice vyjel první vlak. Lokálka plnila úlohu dopravní tepny regionu. Zajišťovala převoz dřeva, plodin, cihel a čediče. Občanské sdružení na ní pořádá pravidelné akce a brigády.

Autor: Miloš Němec

28.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení