VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Železniční trať do Bezdružic čeká především kolem nádraží zvelebení

KONSTANTINOVY LÁZNĚ - Udělat z trati 177 mezi Pňovany a Bezdružicemi na Tachovsku jednu z nejmalebnějších železničních tratí v zemi chce se svými partnery občanské sdružení Asociace Entente Florale CZ – Souznění (AEF)

10.1.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

Trať 177 proto zařadilo do programu Vlídná nádraží, který si dává za cíl zkrášlit a oživit okolí zastávek na dané trase. Projektová dokumentace pro první etapu obnovy má být hotova v březnu. AEF chce oživovat vybrané trati po celé ČR. „Máme jednu z nejhustích železničních sítí ve světě a podél ní hodně starých objektů, které mají své kouzlo. Mnohé jsou ale zanedbané a to bychom chtěli napravit,“ říká ředitelka sdružení Drahomíra Kolmanová. První náprava se má týkat právě trati 177, zatím ve 12kilometrovém úseku mezi Cebiví a Bezdružicemi, kde je celkem šest zastávek.

Největší část projektu by se měla zrealizovat už letos. Projekt má řešit zvelebení okolí zastávek a dle možnosti i oživení. Podmínkou je vrátit zastávkám i funkčnost, tedy například zprovoznit záchodky, zpřístupnit čekárny a opravit nebo vyměnit lavičky. Dále bude důležité po dokončení oprav prostory udržovat. „Ohledně plánovaných úprav jsme v jednání s majiteli objektů a pozemků, což jsou především Správa železniční a dopravní cesty, České dráhy a obce,“ říká Kolmanová s tím, že instituce i starostové jsou zatím ke spolupráci vstřícní.

Například v Bezdružicích, kde se plánují největší změny, iniciuje město posunout k vlakovému nádraží i autobusový terminál. Sdružení Plzeňská dráha pak plánuje v objektu bývalého skladiště založit muzeum lokálky. V Konstantinových Lázních navrhne AEF úpravy parkoviště u nádraží a umístění květinových mís k nástupišti. Složité bude oživit sousední Kokašice. V okolí zastávky žije málo lidí a ruch na zastávce je minimální. Existuje vize udělat z drážního objektu bytovou nebo rekreační jednotku. Úpravy se chystají i v zastávkách Břetislav, Strahov a Cebiv. Investice do úprav budou záležet na majitelích pozemků. Mohou dosáhnout i pár stovek tisíc. Kromě vlastníků se bude finančně podílet i AEF a zřejmě prostředky z grantů.

S bezdružickou tratí se AEF rozhodlo začít kvůli tomu, že v lokalitě našlo partnery a trať se může stát ještě více turisticky zajímavou stejně jako její okolí. Akce Vlídná nádraží má v budoucnu pokračovat na úseku Cebiv – Pňovany a AEF má vyhlídnuté další dvě trati, z nichž jedna je v Plzeňském a druhá ve Středočeském kraji.

10.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

OŽIVENÉ PROHLÍDKY v Kladrubech
24

Návštěvníci benediktinských prohlídek kladrubského kláštera cestovali časem

Pivo Aurosa se prodává v třetinkové lahvi s růžovým nádechem.
DOTYK.CZ
5

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

FOTOGALERIE: Houslista Jaroslav Svěcený podpořil obnovu kostela

Stráž – Charitativní koncert na podporu obnovy kostela sv. Václava ve Stráži přilákal v neděli řadu návštěvníků nejen z obce, ale i ze širokého okolí.

Nádvoří Krasíkova ovládli rytíři, sokolníci i divadelníci

Kokašice/Krasíkov – Počasí jako na objednávku přálo organizátorům oslav Historických slavností Svaté Máří Magdalény aneb 790letého výročí od první písemné zmínky obce Kokašice.

Požár způsobil škody za milion

Skviřín – Během sobotního odpoledne vyjížděly hned čtyři jednotky hasičů k požáru, který zachvátil zemědělský stroj u obce Skviřín.

Víchovští pořádali netradiční pouť

Jakoubkovu pouť ve Víchově pořádá už sedmým rokem občanské sdružení Víchov jako připomínku rodiště mistra Jakoubka ze Stříbra.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení