VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemědělský podnik v Částkově postupně utlumuje přidružené činnosti

Částkov - Obec Částkov tvoří, mimo jiné, zemědělský podnik Agročas Částkov. Povídali jsme si s jeho ředitelem Miroslavem Bečvářem

12.5.2009
SDÍLEJ:

Miroslav BečvářFoto: DENÍK/Josef Holek

Čím vším se podnik zabývá? Jen zemědělskou výrobou, nebo provozuje i jiné činnosti?

Je to tedy hlavně zemědělská činnost, ale ještě před dvěma lety jsme měli přidruženou výrobu, kterou jsme postupně upustili. V útlumu je i kamionová doprava, kterou jsme taktéž provozovali. Prvotní je tedy výroba živočišná i rostlinná.

Kolik hektarů polí obhospodařujete?

Dva a půl tisíce.

Kolik kusů dobytka máte?

Pět set mléčných krav a tisíc masných krav.

Jakou zemědělskou plodinu nejčastěji sázíte?

Řepku, obilniny, kukuřici.

Vybudovali jste novou bioplynovou stanici. Proč?

Měla by nám vylepšit ekonomiku. Například cena odkupu mléka je šest korun deset haléřů. Ceny jsou tedy daleko pod úrovní nákladů. Bioplynová stanice by to měla vyrovnat.

Nepředpokládám, že se stanicí jedete už na plné obrátky …

Ne, naplno pojedeme v červenci, nebo v srpnu. Máme ale vysoké úvěry.

Přibližte nám funkci stanice.

Je to prakticky kravský bachor v anaerobním prostředí, bez přístupu vzduchu. Pracují v ní bakterie, které zpracovávají hmotu, která se jim dává. Mluvíme tedy o mrvách, prasečích podestýlkách, nebo siláži v určitém poměru. Vše se ředí prasečí kejdou, kterou dostáváme od dodavatele. Vznikne kaše, která se zamíchá, přečerpá se do fermentoru, který by měl mít čtyřicet stupňů. V něm se bakterie namnoží. Ale abychom mohli začít a celý proces urychlit, dovezli jsme si tři sta kubíků bakterií z jiné bioplynové stanice. A to už se dostáváme ke konci. Bakterie vytvoří metan, ten se odebere, vyčistí se a používá se jako palivo. Na něj pracují dva motory, které roztáčí generátor a ten dodává elektrickou energii do sítě. To je tak asi v kostce vše. Měla by to být biostatice, která je vyloženě založená na zemědělské produkci.

Jak a na čem spolupracujete s obcí?

Spolupráce je na vysoké úrovni. Musím poděkovat paní starostce, která nám vychází všemožně vstříc. Pochopitelně trochu svoji činností občanům znepříjemňujeme život, a tak se jim snažíme různě pomáhat a nějakým způsobem vynahrazovat. Dáváme sponzorské dary, nebo poskytujeme techniku. Spolufinancujeme například fotbalový oddíl. Chceme tu svoji negativní činnost obci pozitivně vracet.

Autor: Josef Holek

12.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejdelší vlasy
5

Kraj rekordní a kuriózní

Ilustrační foto.

O víkendu startuje okresní přebor

AKTUALIZOVÁNO

FOTO, VIDEO: Ulicemi Tachova tekla nafta, skvrna se táhla devět set metrů

Tachov – Skvrnu vyteklé nafty v délce několika stovek metrů museli ve středu dopoledne likvidovat hasiči ve spolupráci s silničáři v centru Tachova.

Zemřel Robert Gilbert, velitel jednotky, která osvobodila Domažlice

Domažlice – V pátek 11. srpna zemřel ve věku 102 let Robert Irvine Gilbert. Americký veterán, který se v roce 1945 aktivně podílel na osvobození Domažlic. Robertu Gilbertovi byl v loňském roce jmenován čestným občanem Domažlic.

FOTO: Černobílá kafírna nabídla pouťové koláčky i kávu

Kladruby – Uplynulý víkend patřil v Kladrubech pouti. Tradičně už ji město Kladruby pořádá na několika stanovištích, kde si každý návštěvník pouti najde to, co je mu nejbližší.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení