VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žena tvrdí, že jí agentura už dva roky dluží peníze

Tachov - Agentura oponuje, že veškeré doklady prošly kontrolou a peníze odeslány byly

24.9.2009 1
SDÍLEJ:

Emília VravišováFoto: DENÍK/Jiří Kohout

Od roku 2002 žije Slovenka Emílie Vravišová v České republice, pět let na Tachovsku. Nemá české občanství, ani trvalý pobyt, ale jen povolení k pobytu. V současné době pracuje jako dozorkyně parkoviště v centru Tachova.

„Před dvěma lety jsem ale pracovala přes agenturu SK Express v Idealu na Nové Hospodě, ale také na jiných místech. Za dva týdny práce v Idealu mi ale agentura nedala smlouvu, chtěli mi dát jen dohodu. Já bych se tam ráda stala kmenovou zaměstnankyní, to ovšem nešlo. Mistr nebyl proti, ale přes personální oddělení to prostě neprošlo,“ sdělila nám. „Říkali, že smlouvu mi udělají, až odpracuji sto padesát hodin, na to jsem ale nepřistoupila,“ dodala.

Tím pádem v Idealu podle svého vyjádření skončila. „Dodnes mi ale agentura za ty dva týdny nezaplatila, dluží mi asi tak 5600 korun. A musela jsem si sama uhradit zdravotní a sociální dávky,“ sdělila nám Vravišová s tím, že agenturu na to upozornila, ale doposud se nedočkala odezvy.

„Paní Vrávišová u nás pracovala od 12. června do 3. července 2007 na základě dohody o provedení práce a jen od 4. července do 22. srpna 2007 na základě pracovní smlouvy,“ vyjádřil se zástupce dnešní agentury Express People Martin Václavík. „Po celý srpen byla v pracovní neschopnosti a ještě v roce 2007 nás žalovala na OIP Praha a požadovala jakousi náhradu, že, jak také vy uvádíte, si musela sama uhradit zdravotní a sociální dávky,“ uvedl.

Podle Václavíka si určitě musela sama doplatit zdravotní pojištění u její zdravotní pojišťovny ve Slovensku za období od 12. června do 3. července 2007. „To bylo období dohody o vykonání práce, protože tato dohoda nezakládá účast na zdravotním ani sociálním pojištění. Když zaměstnanec v době dohody nemá hlavní pracovní poměr, dohodu o pracovní činnosti, není živnostníkem, nepobírá starobní nebo invalidní důchod, není studentem či nepobírá rodičovský příspěvek, musí si podle zákona o zdravotním pojištění jako samoplátce doplatit za onu dobu jen zdravotní pojištění,“ vysvětlil dále Václavík. „Nevím, proč paní hovoří i o sociálním pojištění, neboť na Slovensku není povinnost a ani možnost zpětně doplácet po dobu dohody,“ dodal.

Nemocenské dávky byly Emílii Vrávišové zúčtované po doložení záznamu o úrazu v září 2007. „Ověřím si ještě v Praze, kdy jí byly zaslány všechny koruny. Veškeré doklady, myslím, že i bankovní výpisy, jsme předkládali i kontrole,“ doplnil zástupce agentury.

„Mám ještě jeden postřeh. Tuto ženu po ukončení pracovní neschopnosti znovu přijal kolega. Nedoložila mu ale občanský průkaz a řekla mu, že se jmenuje Brabišová a na toto příjmení byla vystavena také dohoda o vykonání práce,“ uvedl dále Martin Václavík. „Potřebovali jsme od ní i rodné číslo, ale neznala je zpaměti a týden slibovala kolegovi, že občanský průkaz přinese, že jej má na ubytovně. Když posléze občanský průkaz přinesla, zjistilo se, že nás oklamala, že se nejmenuje Brabišová, ale Vrávišová. Způsobila tím nemalé problémy, které jsme kvůli změně jména zaměstnance museli vysvětlovat na Úřadu práce. Mzda za tento týden jí byla samozřejmě zaslaná na adresu trvalého bydliště,“ dodal Václavík.

Emília Vravišová je ale přesvědčena, že nikoho vědomě nepodvedla. „Nemůžu za to, že si moje příjmení v agentuře špatně napsali,“ vysvětlila.

Autor: Jiří Kohout

24.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zahradník a organizátor výstavy ovoce a zeleniny  Herbert Hacker.

Chystají výstavu výpěstků

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Obora – Obec Obora ve spolupráci s bývalými obyvateli pohraničí a Česko-německým fondem budoucnosti obnovují Böttgerův památník.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení