VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ženy se jít do politiky nestrachují

Tachovsko – Nejvíce žen se o politiku zajímá na Tachovsku. Svědčí o tom podíl žen na kandidátních listinách voleb do zastupitelstev obcí a měst, které budou příští týden. Mezi 1629 kandidáty je 581 žen, což je 35,67 procent. To je absolutně nejvyšší podíl v rámci Plzeňského a Karlovarského kraje a o více než tři procenta vyšší podíl, než je republikový průměr.

3.10.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační snímekFoto: Deník

Také počet starostek je velmi vysoký, v tachovském okrese tvoří starostky bezmála třetinu, z 51 obcí a měst jich má 16 ve svém čele ženu, nemálo je rovněž místostarostek.

Už v minulém volebním období vytvořily ryze ženskou kandidátku ženy v Boru. Sdružení nezávislých kandidátek Ženy pro Bor získalo v patnáctičlenném zastupitelstvu dva mandáty. Jana Šperková byla dokonce zvolena do funkce místostarostky.

Letos do toho borské ženy jdou znovu. A podle Jany Šperkové, která je opět lídrem, nebylo těžké patnáct kandidátek sehnat. „Zájem mezi ženami v Boru a jeho osadách docela byl. A jsem na složení kandidátky pyšná. Podařilo se mi oslovit dámy, které mají zájem pracovat pro město, je mezi nimi řada žen z našich osad, které zase chtějí pracovat pro místní části Boru. Takže jsem s kandidátkou spokojena," vyjádřila se Šperková.

Ta si netroufá odhadnout, kolik by mohly borské ženy získat v zastupitelstvu křesel. „Budeme rády, když obhájíme, co jsme získaly v minulých volbách," uvedla.

V zastupitelstvu působí Jana Šperková už od roku 1998, ve funkci místostarostky má za sebou jedno a půl volebního období. „Práce uvolněné zastupitelky je velmi různorodá. Je to hodně o jednání s lidmi a je třeba projevit organizační a manažerské schopnosti, které člověk má," popsala svoji dosavadní zkušenost. „Je to práce, která mne naplňuje. A v mém případě navíc navazuje na obor, který jsem vystudovala," dodala Šperková, která absolvovala studie managementu.

Zkušeností na rozdávání v komunální politice má starostka Tisové Marie Čadková. Kolegyním, které jsou v politice krátce, nebo o vstupu do politiky teprve uvažují, by jistě mohla mnohé poradit.

Marie Čadková je nejdéle sloužící starostkou tachovského okresu, v současné době končí její šesté volební období, v čele obce Tisová je od roku 1990. A kandiduje znovu, i když ne na ryze ženské kandidátce. „Práce v komunální politice není o tom, že si člověk odpracuje osm hodin a má padla. Je to neustálá služba veřejnosti, člověk musí být pořád ve střehu, připraven čtyřiadvacet hodin denně, včetně víkendů, řešit problémy, se kterými za ním přicházejí občané," řekla Deníku tisovská starostka.

Jak dále naznačila, pro ženu, která má malé děti, může být práce v komunální politice překážkou. „Já už jsem měla děti velké, takže pro mne to problém nebyl. Ale je dobře, že ženy do politiky jdou, že kandidují, protože zastupitelstva obcí a měst by neměla být složena jen ze samých chlapů."

V každém případě je podle Čadkové práce v zastupitelstvu – a zvláště na uvolněném postu starosty nebo místostarosty – zápřah, ať už se jedná o menší vesnici nebo větší město. „Ale na druhé straně, když se něco povede, je to vidět a o to je z toho větší radost," uzavřela.

Samostatné ženské kandidátní listiny nejsou pouze v Boru, také na seznamu kandidátek města Kladrub najdeme sdružení nezávislých kandidátek, nazvané Kladrubské ženy. V tomto městě má čistě ženská kandidátka premiéru, v čele patnáctičlenné skupiny stojí Ivana Strachotová.

Poměrně vysoké procento občanů usiluje o práci v zastupitelstvu v Broumově. Na čtyřech kandidátkách je 28 lidí, z toho 13 žen – jedna z nich je tvořena sedmi dámami a jmenuje se Broumovské ženy. Lídrem Broumovských žen je v letošních komunálních volbách Monika Lišková, žena současného starosty, který již v komunálních volbách nekandiduje.

Ve volbách do zastupitelstev obcí a měst byla ryze ženská kandidátka například také v Zadním Chodově. Jmenovala se Strana žen a získala jeden zastupitelský mandát.

Ten patří místostarostce Zdence Mazancové, která stojí letos v čele kandidátní listiny nazvané Naše budoucnost. Toto sdružení však už není pouze ženskou záležitostí, i když z osmi členů kandidátky je sedm žen a jeden muž.

Řada žen ucházejících se příští týden o přízeň voličů je uvedena na prvních místech smíšených kandidátek různých sdružení nezávislých, či politických stran. Ve velké míře se jedná o současné starostky či místostarostky obcí a měst tachovského okresu.
V regionu najdeme samozřejmě i obce, kde ve volbách do zastupitelstva kandidují pouze muži. Je jich ale velmi málo. To je například záležitost obcí Sytno, či Sulislav. Samí muži kandidují dále také v Trpístech. Ve všech ostatních obcích a městech Tachovska vždy nějaká žena kandiduje.

Autor: Jiří Kohout

3.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nejdelší vlasy
5

Kraj rekordní a kuriózní

Ilustrační foto.

O víkendu startuje okresní přebor

AKTUALIZOVÁNO

FOTO, VIDEO: Ulicemi Tachova tekla nafta, skvrna se táhla devět set metrů

Tachov – Skvrnu vyteklé nafty v délce několika stovek metrů museli ve středu dopoledne likvidovat hasiči ve spolupráci s silničáři v centru Tachova.

Zemřel Robert Gilbert, velitel jednotky, která osvobodila Domažlice

Domažlice – V pátek 11. srpna zemřel ve věku 102 let Robert Irvine Gilbert. Americký veterán, který se v roce 1945 aktivně podílel na osvobození Domažlic. Robertu Gilbertovi byl v loňském roce jmenován čestným občanem Domažlic.

FOTO: Černobílá kafírna nabídla pouťové koláčky i kávu

Kladruby – Uplynulý víkend patřil v Kladrubech pouti. Tradičně už ji město Kladruby pořádá na několika stanovištích, kde si každý návštěvník pouti najde to, co je mu nejbližší.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení