Na hnízdištích bylo letos totiž malé množství labutí. „Zima, trvalý déšť, studená voda a ledový vítr nás nešetřil a dlouhé přejezdy od rybníka k rybníku v mokrém neoprenu byly tentokrát docela nepříjemnou záležitostí,“ říká o akci Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni a poukazuje na menší množství mláďat v jednotlivých lokalitách. „Mizerné jsou letošní přírůstky a počty mláďat na hnízdištích. Jedno, dvě, maximálně tři mláďata byla průměrem. Tam, kde bylo mláďat pět či v jednom případě i šest, jsme drtokajíc zuby jásali jak malé děti.“

Podle ornitologů byly lokality výskytu a hnízdění labutí poněkud jiné, než byli zvyklí. Labutí páry zhruba z poloviny hnízdily na úplně jiném rybníce či vodní ploše. „Při jejich hledání nám však velice pomohli právě čtenáři a posluchači, kteří nám vytrvale volali a psali, kde labutě hnízdí a kolik mají mláďat,“ pochvaluje si ornitolog spolupráci s médii.

V sobotu skupina ornitologů na deseti lokalitách odchytila a okroužkovala celkem čtyřicet sedm labutí a to jak mladých tak starých ptáků. „Což je z dlouhodobého průměru docela bída a nejhorší sezóna od roku 1997, od kdy labutě kroužkujeme. Pravda, sedm labutí se nám odchytit nepodařilo, ale i tak je to letos hodně slabé,“ vysvětluje Makoň. Ornitologové kroužkovali labutě kromě na Tachovsku, také na Domažlicku, přičemž nedělní akce na Rokycansku a Plzni severu byla z důvodu chladného a deštivého počasí zrušena a přesunuta na další týden.