VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zimní obcházení Bonětického rybníka a tančící sosny

Tachovsko – Určitě se shodneme v tom, že jednou z nejkrásnějších „vod“ na Tachovsku je rybník Bonětický (též Dlouhý) založený na říčce Úhlavce.

17.1.2012 1
SDÍLEJ:

Zimní krajina kolem Bonětického rybníka. Foto: Miroslav Trégler

V létě je obklopen rekreanty, turisty, houbaři, borůvkáři … zkrátka je tu frmol. A co uprostřed zimy? Vracím se vzpomínkou o rok zpět, do loňského února. Podnikl jsem tehdy celodenní okružní cestu kolem Bonětického rybníka. A nejen po břehu.

Od Holého Boru (to není prosím borová mýtina, nýbrž též rybník) stoupám nejprve na Doubravník, 494 metrů vysoký vrch. Doufal jsem – věříce názvu – v nějaký zbytek doubravy na vrcholu. Marně. Za to jsem cestou zpátky k silnici ze Stráže do Bonětic objevil Václava, Vojtěcha a Aloise. Jde o malé lesní rybníčky, nikoli rybáře či lesníky.

Bonětický rybník je skoro celý zamrzlý, jen v zátokách (na přítocích) se černá a leskne hladina. V ní se odráží párek bílých labutí a siluety stromů ze břehu. Kopírování břehu překazil plot „soukromého pozemku střeženého kamerou“. I tak jsem bez úhony došel na hráz. Ta je zčásti zarostlá trním, jímž se prodírám směřujíce k místu, kde hučí přepad z rybníka a voda skáče do romantické břidlicové rokle.

Další plot – tentokráte na jižním břehu – patří bývalému letnímu táboru pro děcka plzeňských Škodováků. Co je zde dnes, opravdu nevím a ani jsem to nezjišťoval. Je mi to celkem jedno. Břeh zátoky Čankovského potoka i les nad ním jsou ozdobeny žulovými balvany a skalkami. Jsme v přírodním parku Valcha a podobná seskupení jsou tu častá a vlastně typickým jevem v území.

Zatímco nad severním břehem Bonětického rybníka se klene již zmíněný vrch Doubravník, téměř symetricky nad jižním břehem nachází se o 1 metr nižší vrch Hamerský. I ten jsem plánoval v rámci okružní cesty zdolat, jenže ouha … trochu jsem zbloudil. To je důvod, proč vám nedokáži říci, kde přesně se nachází „tančící sosny“ – dvě těsně u sebe vyrostlé borovice výše se navzájem objímající. Určitě vám jejich objevení stojí za trochu námahy.

Čankovský potok jsem překonal můstkem na žluté turistické cestě do Stráže, kde překonávám i Úhlavku. Od městečka zpět k rybníku jdu po levém břehu říčky. Nad vtokem do Bonětického rybníka se celkem nezáživný vodní tok a údolní niva mění v zajímavý mokřad. Přes pahorek (samozřejmě se žulovými balvany) se vracím již podruhé k silnici a k Holému Boru. Ještě se podívám do malého lůmku, uzavřu pomyslný kruh a ukončím zimní obcházení Bonětického rybníka. Mimo vesnice jsem nepotkal živáčka. To je rozdíl oproti létu!

Miroslav Trégler

17.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Ve Ctiboři se konal tradiční Memoriál Františka Žejdla a Memoriál Ing. Josefa Dvořáka
19

Obrazem: Dobrovolní hasiči soutěžili ve Ctiboři

Chystají výstavu výpěstků

Sulislav – Malý sálek sulislavského pohostinství bude hostit nevšední výstavu. Jde o výstavu ovoce a zeleniny a k vidění bude 26. a 27. srpna. 

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Obora – Obec Obora ve spolupráci s bývalými obyvateli pohraničí a Česko-německým fondem budoucnosti obnovují Böttgerův památník.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení