VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zlatou cestu přiblíží posluchačům beseda a fotopanely

Tachov – Přátelé Zlaté cesty a další zájemci o dění kolem historické obchodní stezky se sejdou v Muzeu Českého lesa v Tachově.

11.12.2013
SDÍLEJ:

Ze slavnosti odhalování milníků na Zlaté cestěFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

V pátek 13. prosince se tam totiž koná posezení s povídáním na téma: Setkání nad výstavou fotopanelů Na Zlaté cestě. Veřejnost má tak ojedinělou možnost se společně s autory ohlédnout za dobou, po kterou se realizoval společný přeshraniční projekt spolků – bavorského Via Carolina z Bärnau a českého Terra Tachovia z Tachova. Prostředkem k zavzpomínání budou zmíněné fotopanely, jež byly také vystavovány v Senátu, dále filmy a hlavně svědectví přímých účastníků projektu. Začátek setkání je v 16 hodin.

Oč vlastně jde. Zlatá cesta je dávná obchodní stezka, která vychází z Norimberka a vede až do Prahy. V současnosti zmapovaný úsek je mezi Bärnau přes Tachov do Pernolce. Tato trasa je celá zmapována a podél ní dnes stojí celkem 19 milníků věnovaných osobnostem úzce spjatým s územím dnešního Tachovska, například sv. Vojtěchovi, Janu Nepomuckému, Janu Lucemburskému či lidovému kameníku Georgu Böehmovi. Milníky tvořili autoři posledních několik let, spolky je osadily podél cesty a snaží se oživit dění na této spojnici. Třeba pořádáním takzvaných výšlapů, při kterých početné skupiny lidí putují právě po Zlaté cestě od hranic s Německem do Tachova. Zlatá éra Zlaté cesty byla ve čtrnáctém, patnáctém století do doby Husitských válek. V té době zdejší kraj dost utrpěl. Ironií osudu je, že se cesta začala nazývat Zlatou teprve v době svého počínajícího úpadku. Po roce 1490 začal význam Tachovské větve Norimberské cesty postupně upadat, neboť po tomto datu začínají stížnosti na poničená města Bärnau, Tachov, Weiden, která pak zatěžují cestující vysokými cly.

Spolky, pečující o starověkou spojnici, mají i smělé plány do budoucnosti. „Německá strana chce cestu zmapovat až do Weidenu a my ji chceme prodloužit z Pernolce do Plzně a třeba i dál," říká za českou stranu, spolek Terra Tachovia, Roman Soukup. Nezapomíná ale vzápětí dodat, že vše záleží na mnoha okolnostech. „Například na poptávce po takových aktivitách a samozřejmě na penězích."

Další z věcí budoucích se týká právě fotopanelů. „Chtěli bychom, aby byly součástí zahajovací výstavy v městském muzeu, které se chystá do zámku v Tachově," dále přibližuje vize Soukup.

O současné Zlaté cestě hovoří také jako o páteřní spojnici. Spolky se snaží, aby podobně jako korálky na niti, byly také podél cesty pořádány různé kulturní, společenské i obchodní akce.

O tom o všem bude také páteční setkání. Přinese výstavu obrazů, vyprávění autorů, organizátorů i partnerů. Ukáže, jak se milníky na Zlaté cestě tvořily a také jejich slavnostní odhalování.

O připomínku této dávné trasy a její částečné oživení se stará projekt realizovaný partnery bavorským Via Carolina a českým Terra Tachovia spolufinancovaný z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj Cíl 3.

Autor: Antonín Hříbal

11.12.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve Stříbře se uskutečnil druhý koncert kapel z partnerských měst
15

FOTO: Druhý koncert kapel z partnerských měst měl úspěch

Jak reklamovat koupený dům či byt

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Obrazem: Dobrovolní hasiči soutěžili ve Ctiboři

Ctiboř - Na fotbalovém hřišti obce Ctiboř se opět konal již tradiční Memoriál Františka Žejdla a Memoriál Ing. Josefa Dvořáka.

Chystají výstavu výpěstků

Sulislav – Malý sálek sulislavského pohostinství bude hostit nevšední výstavu. Jde o výstavu ovoce a zeleniny a k vidění bude 26. a 27. srpna. 

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení