VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zmapují historii kláštera

Kladruby – Konference odborníků se chystá do kláštera v Kladrubech. Věnována bude regionu, architektuře, mobiliáři, obnově kláštera a jeho zpřístupnění i hudbě, která se hrála na klášterním panství. Vznikne odborná kniha věnující se danému tématu. Půjde vůbec o první takovou konferenci v kladrubském klášteře, podobné jsou pořádány například v klášteře v Plasích.

12.5.2015
SDÍLEJ:

Kladrubský klášter je stále vyhledávaným turistickým cílem.Foto: Martina Sihelská

Pro pořádání konference je hned několik důvodů. Předně klášter letos slaví 900 let od založení. „Publikační činnost o památce byla doposud spíše náhodná a roztříštěná," řekl o dalším důvodu kastelán kláštera v Kladrubech Milan Zoubek a pokračoval: „Řekli jsme si tedy, že konference odborníků zmapuje celou devítisetletou historii. A také podnítí větší zájem badatelů a vědců." To vše by podle kastelána mělo být podkladem pro vznik publikace, která obsáhne celistvě celé období existence nejstarší církevní instituce na západě Čech. „Některá období totiž vůbec zmapována nejsou, jako například doba 2. světové války," dále uvedl pro Deník kastelán Zoubek.

Premiéra v Kladrubech už nyní přilákala dvě desítky badatelů, kteří se 22. až 25. června setkají v klášteře. Půjde o odborníky na historii, listiny, barokní mobiliář, na klášterní architekturu i na dějiny kladrubského regionu. „Velmi se těším na referát o hudbě na klášterním panství v baroku," poukázal už dříve plzeňský archeolog Karel Nováček. Kladruby jsou jeden ze sedmi klášterů v Čechách. Pro západní Čechy je to charakteristický klášterní fenomén a Kladruby jako klášterní instituce fungovaly zhruba 670 let. Měly velikou roli kulturní i hospodářskou.

Už ve 12. století měly Kladruby obrovské panství zahrnující 100 vesnic po celých Čechách, které letos díky Kladrubům slaví 900 let. Podle kastelána Milana Zoubka jsou z Plzeňského, Karlovarského, Středočeského, Ústeckého, Pardubického a Středočeského kraje. Seznam obcí, které klášteru daroval kníže, vycházejí ze tří dochovaných falz zakládací listiny, jež vytvořili mniši na začátku 13. století, aby obhájili svůj majetek. Originál listiny byl buď zničený, anebo neexistoval.

„Potřeba zaznamenat pozemkový majetek vznikla na přelomu 12. a 13. století v době, kdy na klášter doléhali ze všech stran jiní, velice draví vlastníci a klášter si ex post vytvořil falešnou klášterní listinu," popsal Nováček.

„Část vesnic se dostala do majetku až během 12. století, ale klášter je poté dal všechny dohromady a vztáhl k roku založení 1115. Takže u řady vesnic vlastně nevíme, kdy přešly do majetku kláštera," dodal.

V soupisu je podle Zoubka 89 obcí do 100 obyvatel, nad 1000 obyvatel jich je deset; největší je Tachov.

Autor: Antonín Hříbal, ČTK

12.5.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zahradník a organizátor výstavy ovoce a zeleniny  Herbert Hacker.

Chystají výstavu výpěstků

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Obora – Obec Obora ve spolupráci s bývalými obyvateli pohraničí a Česko-německým fondem budoucnosti obnovují Böttgerův památník.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení