Minulý týden jsme si na sociálních sítích dělali legraci z toho, že když Rusové chtějí Krym a části Ukrajiny jako své historické území, my Češi obsadíme Královec. Ono nám tedy město, které se německy jmenovalo Königsberga nyní jako součást Ruské federace nese jméno Kaliningrad, nikdy nepatřilo. Ale přece jen ho v roce 1255 křižáci z Řádu německých rytířů na počest českého krále Přemysla Otakara II. při jeho založení pojmenovali Královec a stojí tu katedrála našeho sv. Vojtěcha, takže když zamhouříme obě oči…

Jakub Horák
je spisovatel

Byla to samozřejmě pouhá recese v té nejlepší haškovské tradici, ale její dosah byl značný, neboť o ní referovala světová média. Jan Papež, majitel cestovní agentury Marco Polo, dokonce napsal na svůj facebookový profil: „Sociální sítě mají obrovskou sílu. Touláme se po Peru a několikrát nám různí lidéz různých koutů světa, když se dozvěděli, že jsme Češi, popřáli k získání KALININGRADU. Naposledy dnes pod Machu Picchu.“

Jakub Horák
Pěna dní: Léta voleb

Naše „velmocenské ambice“ zaznamenali i v Rusku, kde hlasatelka státní televize Skabajevová pobouřeně prohlásila: „Češi evidentně chtějí, aby v jejich zemi probíhalo to samé, co teď probíhá na území Ukrajiny.“ A tady už legrace začíná končit, protože válka legrace není. Rusové nechápou, nebo nechtějí chápat, že my žádné území nechceme, jen si utahujeme z toho, jak se sami ohánějí historií a na jejím základě žádají, aby je druzí poslouchali.

A jak už to bývá, když si všichni dělají z něčeho legraci, vždy se objeví někdo, kdo chce vypadat jako chytřejší než ostatní, a začne je umravňovat. Tentokrát to byl levicový intelektuální web Alarm, kterýk recesi napsal: „Ano, také jsme byli křižáci. Je to důvod k studu, ne k hrdosti. Vtipkování na téma připojení Královce k České republice ignoruje krvavou historii křižáckých výprav, vyvražďování a následnou christianizaci“.

Zdá se, že v českém Alarmu mají smysl pro humor atrofovaný podobně jako moderátorka Skabajevová.