VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KLÁRA MRÁZOVÁ

Klára Mrázová / Plzeňský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Od designu nábytku si odskočil ke šperkařství

Plzeň - Huy Pham vyrazil na letní uměleckou školu, která se odehrává v Plzni.

Česká vychytávka: studenti vymysleli systém, který rozpozná až 1300 druhů hub

Plzeň - Lukáš Picek si rád vyrazí do lesa na houby. Když vymýšlel coby student plzeňské kybernetiky svou diplomovou práci, téma se doslova nabízelo.

Žáky ve školách nahradili řemeslníci

Plzeňsko - Většina rekonstrukcí by se měla stihnout během prázdnin.

Z formule nesmí nic upadnout, jinak v závodě končíme, říká konstruktér

Plzeň – Když se ve formuli prohání 120kilometrovou rychlostí a pak si sedne do svého vozu, musí se hlídat, aby nejezdil příliš ostře.

Ošetřovatelky a sestry stále chybí, zachrání situaci posily z Ukrajiny?

Plzeň - V krajských nemocnicích pracuje v současnosti 34 sester z Ukrajiny. Projekt pomáhající zmírnit nedostatek personálu ve zdravotnictví se má rozšířit na sociální služby.

FOTO, VIDEO: V Bernarticích se v sobotu proháněly traktory

Bernartice – Jasné favority měla sobotní bernartická traktoriáda, které se zúčastnily tovární i podomácku sestavené stroje. Medaile si totiž rozdělili loňští nejrychlejší jezdci.

Krajské nemocnice koupí nové přístroje za 160 milionů korun

Plzeňský kraj - Pokud lékař Klatovské nemocnice diagnostikuje u pacienta například zápal plic, nasadí mu sice antibiotika, ale několik dní ještě čeká na výsledky potvrzující příčinu nemoci z laboratoře.

FOTO: Cestující se loučili s mostem přes Hracholusky

Pňovany – Miloš Opial zná trať z Trpíst do Pňovan téměř nazpaměť. V sobotu se vrátil do doby, kdy tudy denně jezdil jako strojvedoucí. Ocitl se znovu v parní lokomotivě, která v dřevěných vagonech naposledy vozila cestující přes hracholuskou přehradu po starém železničním mostě. Takzvaný Rámusák totiž zanedlouho čeká kompletní rekonstrukce.

Speciální boty ochrání před proudem

Plzeň - Pokud spadne sloup vysokého napětí, energetici musejí postupovat zvlášť opatrně. Před rizikem je v budoucnu mohou ochránit speciální boty, které vyvíjejí vědci z plzeňského výzkumného centra.

Klíště změnilo mladé ženě život

Plzeňský kraj - Loni epidemiologové v kraji evidovali na 60 případů klíšťové encefalitidy, asi polovina skončila na plzeňské infekční klinice. Letos už lékaři toto onemocnění diagnostikovali u čtyř pacientů.

Ušila šaty s trikolorou pro první českou vicemiss

Plzeň - Róba, kterou si vybrala Jana Šišková pro svůj finálový večer soutěže krásy Česká Miss, pochází z dílny studentky plzeňské fakulty designu a umění. Kristýna Teršlová ušila šifonové šaty inspirované trikolorou.

Dodnes používám některé tátovy finty, říká dcera fotografa Heckela

Plzeň – Měla to být jeho poslední expedice. Pak už chtěl plzeňský rodák a známý fotograf Vilém Heckel pověsit výpravy do velehor na hřebík. V roce 1970 se vydal do peruánských And s dalšími čtrnácti Čechoslováky.

FOTOGALERIE: Konstantinovy Lázně: lidé si užívají procedury i koncerty

Konstantinovy Lázně – Do Konstantinových Lázní, jediných lázní v Plzeňském kraji, už nemíří pouze lidé se zdravotními problémy.

FOTO: Metalfest trhal rekordy. Do Plzně za hudbou přijelo skoro 15 tisíc lidí

Plzeň – Do krajské metropole zavítaly o víkendu tisíce příznivců tvrdé muziky. V lochotínském amfiteátru se uskutečnil 9. ročník Metalfestu, který trhal rekordy.

FOTO: Bez sboru bych měla v životě prázdno, říká zpěvačka Alena Bartošová

Světce – Když se jako malá setkávala na koncertech s Tachovským dětským sborem, tiše ho obdivovala. O pár let později se Aleně Bartošové poštěstilo a v souboru začala zpívat.

V kraji léčí stále více cizinců

Plzeňský kraj - V krajských nemocnicích působí 34 zdravotních sester z Ukrajiny.

Kampaň Voda pomáhá míří do ulic. Výtěžek půjde na postižené

Plzeňský kraj - Přispět na dopravu dětí s těžkým kombinovaným postižením nebo letní terapeutický pobyt pro děti z náhradních rodin můžete díky kampani Voda pomáhá.

Při úklidu kostela objevila vzácnou sochu Panny Marie

Rabštejn nad Střelou - Když čekaly Rozárku trpící vzácnou nemocí operace, modlila se její matka Klára Vaňáková za jejich zdárný výsledek. Jako vyjádření vděčnosti se pak začala starat o poutní kostel v Rabštějně nad Střelou.

Z matematiky letos propadlo 156 maturantů

Plzeňský kraj - Didaktický test z matematiky letos v řádném termínu nezvládlo 19,1 procenta studentů Plzeňského kraje. U češtiny jde o 9,4 procenta. V obou případech jsou hodnoty nižší než republiková čísla.

Začaly maturity. V kraji letos zkoušky dospělosti čekají téměř 3600 studentů

Plzeň - Ve středu začaly ústní maturity. V Plzeňském kraji je letos absolvuje 3588 středoškoláků.

Plzeň a Klatovsko vysychají

Plzeňský kraj - Nadprůměrné teploty a mizivé množství srážek se začíná v Plzeňském kraji výrazněji projevovat. Suchem jsou podle meteorologů nejvíce postiženy krajská metropole a Klatovsko.

PODÍVEJTE SE: Váleční letci mají v Plzni památník

Plzeň - Rodáky z plzeňského Karlova, kteří mezi léty 1940-1945 bojovali ve službách Královského letectva Velké Británie, od neděle připomíná pamětní deska.

VIDEO: Alergiky teď trápí pyl z břízy a dubu

Plzeňský kraj - Teplé a větrné počasí stojí za nánosy pylu, jež v posledních dnech zasypaly Plzeňský kraj. Žlutá pokrývka však pochází z jehličnanů, především borovic a smrků, s nimiž alergici většinou nemají problémy. Daleko více jim vadí břízy a duby.

AKTUALIZOVÁNO

OBRAZEM: Na nebi se předvedly stíhačky i legendární dvouplošník

Plasy – Pokochejte se tradiční leteckou show na fotografiích Deníku.

Spalničky už dorazily i k nám, v ohrožení jsou hlavně malé děti bez očkování

Plzeňský kraj - V České republice je zatím hlášeno 90 případů spalniček, přičemž nejvíce postižená je metropole. V Plzeňském kraji dosud epidemiologové nahlásili jednoho nemocného. Lze ovšem očekávat, že nakažených přibude.

PODÍVEJTE SE: Tomáš Klus zazpíval odsouzeným

Plzeň - Nevšední kulturní program čekal v pondělí na zhruba stovku odsouzených, kteří si odpykávají svůj trest v borské věznici. 

Na počest kardinála Berana se rozezní zvony

Praha, Plzeň – Při návratu kardinála Josefa Berana zpět do vlasti zazní jeho oblíbená píseň Čechy krásné, Čechy mé.

Výstavy odhalí i skrytá díla plzeňského malíře Bohumila Konečného

Plzeň – Právě před sto lety se v Plzni narodil malíř a ilustrátor Bohumil Konečný. Tvořil pod přezdívkou Bimba, kterou mu už jako malému chlapci dal jeho otec.

Kardinál Beran se po téměř 50 letech vrací domů

Řím, Plzeň – Po dlouhých 49 letech se ve čtvrtek začíná plnit poslední přání kardinála Josefa Berana, aby byl pochován ve své rodné zemi.

Chybí placená práce pro odsouzené vězně

Plzeň - I když většinu firem v regionu trápí nedostatek zaměstnanců, pro vězně na Borech práce není. Pracuje jich zhruba třetina.

Nové centrum pro léčbu rakoviny prsu

Plzeň - Ještě donedávna musely ženy v Plzni kvůli vyšetření nebo léčbě rakoviny prsu pendlovat mezi různými ordinacemi a lékařskými pracovišti po městě. Nyní mají na Lochotíně k dispozici nově vybavené speciální centrum.

PODÍVEJTE SE: Osm prasátek se narodilo v zoologické zahradě

Plzeň - V plzeňské zoologické zahradě se narodila čistokrevná mláďata přeštického prasete.

Šestinohý kráčivý robot z Plzně dobývá svět, studenti získali zlatou medaili

Plzeň - Až budou za pár let hasiči do hořícího domu posílat robota se speciálními senzory a kamerou, aby informoval velitele zásahu o situaci uvnitř objektu, možná půjde o plzeňský vynález.

Plzeňský satelit poletí do vesmíru, ponese studentské experimenty

Plzeňský kraj - Krajská metropole vyšle do vesmíru malou družici. Uvnitř budou zabudované experimenty, na kterých se podíleli studenti z Plzeňského kraje.

Před Velikonocemi uplete až sto pomlázek

Kralovice - Výroba jednoho kousku zabere Václavu Brůhovi asi půl hodiny.

Nový pavilon v dobřanské psychiatrické nemocnici pojme 60 lidí

Dobřany - Více než 43 milionů stál nový pavilon, který v úterý otevřela Psychiatrická nemocnice v Dobřanech.

Tuberkulóza v kraji. Většinu nemocných tvořili cizinci

Plzeňský kraj - Nedávný případ dvacetiletého Rumuna, jenž pracoval ve firmě Adient Bor na Tachovsku s tuberkulózou, bohužel není výjimečný.

Restaurátoři obnoví mariánský sloup v Plzni

Plzeň - Poškozený mariánský sloup na plzeňském náměstí Republiky čeká další obnova. Kulturní památku teď zkoumají restaurátoři. Oprava vyjde na přibližně dva miliony korun a potrvá nejméně dva roky.

Reforma psychiatrie: Pacientům pomohou specializované týmy

Plzeňský kraj - U čtyřicetiletého Adama propukla paranoidní schizofrenie, řadu let strávil v dobřanské léčebně. Pak dostal šanci začlenit se zpátky do běžného života. Využil chráněného bydlení, které nabízí nezisková organizace Ledovec, později přešel do sociálního bytu. V dubnu nastupuje do práce.

Nemocných chřipkou ubylo, dva okresy stále hlásí epidemii

Plzeňský kraj - Kromě Tachovska a Domažlicka už všechny okresy hlásí, že pacientů s chřipkou ubylo. V kraji připadá na 100 tisíc obyvatel 1454 případů.  

V koši skončí 2555 tun jídla. Školákům příliš nechutnají ryby ani zelenina

Plzeňský kraj - V dobřanské školní jídelně obědvá zhruba tisícovka lidí. Měsíčně však kuchařky vyhazují až tři tuny zbytků.

Fakultní nemocnice otevře nové mamocentrum na Lochotíně

Plzeňský kraj - Fakultní nemocnice v Plzni zanedlouho otevře nové mamocentrum na Lochotíně. Dosud totiž pacientky chodily na preventivní vyšetření do borského areálu, zatímco kvůli léčbě musely na druhou stranu města. Teď se pracoviště spojí.

FOTO: Lékaři plesali v Měšťanské besedě

Plzeň - Páteční večer patřil v Měšťanské besedě reprezentačnímu plesu plzeňské lékařské fakulty.

Tykat sportovcům? Těžká disciplína, říká olympijský dobrovolník

Plzeň – Marek Čech se vydal jako dobrovolník na olympiádu do jihokorejského Pchjongčchangu, kde asistoval národnímu týmu.

Chřipka ustupuje, počet nemocných klesl o deset procent

Plzeňský kraj - Dobrou zprávu přinesli v pátek epidemiologové krajské hygienické stanice.

Nové uniformy pro Fakultní nemocnici Plzeň

Zaměstnanci zdravotnického zařízení dostanou moderní pracovní oděvy s čipy.

Zubařů na venkově ubývá. Situace se ještě vyostří, varují odborníci

Plzeňský kraj - Lékařka Štěpánka Fikrlová je v důchodovém věku, a tak chtěla předat svou zubařskou ordinaci v Merklíně novému nástupci. Během půlročního hledání se jí ozvala pouze jedna uchazečka.

Dejte ji do ústavu, slyšeli rodiče dívky s Downovým syndromem. Neposlechli

Rokycany, Plzeň - Když se Madlenka Sailerová 13. srpna 2005 narodila, její rodiče si mysleli, že budou prožívat nejšťastnější chvíle v životě.

Branná výchova znovu ve školách? Nesmysl i užitečná věc, míní ředitel

Plzeňský kraj - Nápad ministryně obrany Karly Šlechtové, aby se branná výchova vrátila do osnov základních a středních škol, vyvolává rozruch. Někteří oslovení ředitelé považují případnou novinku za nesmysl či nadbytečnost, jiní by ji uvítali.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT